Liquid Trio Experiment

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Liquid Trio Experiment
LiquidTrioExperiment2.jpg
Nga e majta në të djathtë: Mike Portnoy, Tony Levin, dhe Jordan Rudess
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara
ZhanriJazz fusion
Muzikë instrumentale
Progressive rock
LabelMagna Carta
Vite aktiv1998
Bashkëpunim(e) meLiquid Tension Experiment, Dream Theater
Anëtarët
Jordan Rudess
Tony Levin
Mike Portnoy

Liquid Trio Experiment është emri nën të cilin Mike Portnoy, Jordan Rudess dhe Tony Levin e lëshuan albumin Spontaneous Combustion në vitin 2007.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përderisa John Petrucci qëndronte pranë gruas së tij dhe vajzës së sapolindur, Kiara, Mike Portnoy, Jordan Rudess dhe Tony Levin vazhduan të kompozonin muzikë. Më 23 tetor 2007 u lëshua një CD me muzikë që u kompozua në mbledhjet e albumit të dytë të Liquid Tension Experiment nën emrin Liquid Trio Experiment. Albumi, Spontaneous Combustion përmbanë improvizimet në studio që u bënë në këtë periudhë. Disa këngë nga Liquid Tension Experiment 2 e kanë prejardhjen nga këto improvizime, duke përfshirë "914", "Chewbacca", dhe "Liquid Dreams".

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]