Suso (futbollist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suso

Suso me Milanin para se të luajn Superkupen italiane 2016 ne Doha.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre[1]
Datëlindja (1993-11-19) 19 nëntor 1993 (30 vjeç)
VendlindjaCádiz, Spanja
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[2]
PozicioniSulmues anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Sevilla
Numri14
Karriera me të rinjtë
2004–2010Cádiz
2010–2012Liverpool
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2013Liverpool14(0)
2013–2014Almería (huazim)33(3)
2014–2015Liverpool14(0)
2015–2016Milan6(0)
2016Genoa (huazim)18(6)
2016-2020Milan120(21)
2020Sevilla (huazim)17(1)
2020–Sevilla0(0)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Spanja U177(5)
2011–2012Spanja U185(0)
2012Spanja U199(1)
2013Spanja U208(1)
2012–2013Spanja U215(0)
2017-Spanja5(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 27 Qershor 2019

Jesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre (lindur me 19 nëntor 1993), i njohur si Suso, është një futbollist spanjoll i cili luan si sulmues anësor në La Liga per klubin Sevilla FC.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Suso: Jesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre" (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 22 tetor 2014.
  2. ^ http://www.acmilan.com/it/teams/roster_player/11905