Tërmeti në Petrinjë (2020)

Coordinates: 45°25′19″N 16°15′18″E / 45.422°N 16.255°E / 45.422; 16.255
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërmeti në Petrinjë (2020)
Tërmeti në Petrinjë (2020) is located in Earth
Tërmeti në Petrinjë (2020)
Tërmeti në Petrinjë (2020) (Earth)
Data {{{date}}}
Madhësia 6.4 Mw (USGS), 6.2 Ml[1]
Thellësia 10.0 km
Vendndodhja e epiqendrës 45°25′19″N 16°15′18″E / 45.422°N 16.255°E / 45.422; 16.255
Llloji Rrëshqitje
Shteti apo rajoni i prekur
Intensiteti Max. VIII (I rëndë)
Goditja Më i madhi: 4.4
Të mbytur 7 të vdekur, 20 të lënduar

Më 29 dhjetor 2020 në orën 12:20 PM CET (11:20 UTC), një tërmet i fortë, me magnitudë 6.4 Mw, 6.2 ML, goditi afërsisht 3 km (1.8 mi) WSW të Petrinjës, Kroaci. Ky është tërmeti më i fortë në territorin e Kroacisë që nga viti 1962.[2] Tërmeti u ndje në të gjithë Kroacinë veriore, si dhe në pjesë të mëdha të Sllovenisë, Austrisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Serbisë, Hungarisë dhe madje edhe në Itali. Raportet fillestare tregojnë shumë ndërtesa të shkatërruara në Petrinjë.[3] Intensiteti maksimal i ndier u vlerësua në VIII (Dëmtues i madh) në IX ("Shkatërrues") në shkallën makroseizmike evropiane. Gjashtë vetë vdiqën dhe të paktën 20 të tjerë u plagosën. Kryetari i qytetit tha që gjysma e qytetit është shkatërruar.[4][5][6][7]

Vendosja tektonike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epiqendra e tërmetit ishte afër fshatit Strashnik.[8]

Epiqendra është e vendosur në një zonë kodrinore në jug të fushës aluviale të Kupa/Sava, me malin Zrinska gora dhe pjesën tjetër të Alpeve Dinarike në jug.

Tërmetet më të njohura që ndodhën në zonën e luginës së lumit Kupa ishin në 1909/1910.[9]

Tërmeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti ndodhi si rezultat i prishjes së cekët të rrëshqitjes së cekët brenda Plaçit Eurasia. Zgjidhjet e mekanizmit fokal për ngjarjen tregojnë se këputja ndodhi në një thyerje gati vertikale që godet në juglindje ose jugperëndim. Vendndodhja dhe thellësia e ngjarjes tregojnë se ky ishte një tërmet brenda pllakë që ndodhi brenda pllakës së Euroazisë. Fillimisht, madhësia u vlerësua në 6.2 nga Shërbimi Kroat Sizmologjik (CSS), por më vonë u përmirësua në Mw 6.4 nga Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).[10]

Parashikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tri pragje kishin goditur të njëjtën zonë një ditë më parë, të vlerësuara nga CSS përkatësisht me madhësi 5.0, 4.7 dhe 4.1.[11]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vajzë 12-vjeçare vdiq dhe të paktën 20 të tjera u plagosën në Petrinjë. Kryetari i qytetit citoi që gjysma e qytetit është shkatërruar.[12][13][14] Një 20-vjeçar dhe babai i tij vdiqën pasi shtëpia e tyre u shemb në Majske Poljane në Glina. Tre persona të tjerë u gjetën më vonë të vdekur në Majske Poljane në Glina.[15][16] Majske Poljane u godit më rëndë nga të gjitha fshatrat dhe qytetet nga tërmeti. Një person më vonë u gjet i vdekur në Žažine, pranë Lekenik, pasi kisha lokale u shemb.[17]

Reagimet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizatat ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti ka nxitur një mbyllje parandaluese të Termocentralit Bërthamor Krško në Slloveni.[23]

Qyteti Zagreb u prek me disa dëmtime në ndërtesa, ndërprerje të energjisë elektrike dhe shumë banorë që dolën në rrugë të trazuar.[24]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Seismological Service of Croatia, Faculty of Science, University of Zagreb (29 dhjetor 2020). "Razoran potres kod Petrinje" [Destructive earthquake near Petrinja] (në kroatisht). Marrë më 29 dhjetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/ovo-su-najjaci-potresi-kroz-povijest-koji-su-drmali-hrvatsku-regiju-i-svijet-20170810/print
  3. ^ "Snažan potres magnitude 6,2 pogodio Petrinju, prizori su dramatični, jako se tresao i Zagreb". Jutarnji list (në kroatisht). 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
  4. ^ "U potresu u Hrvatskoj šest mrtvih, pretražuju se ruševine i zbrinjavaju preživjeli". Radio Slobodna Evropa (në serbo-kroatisht). Marrë më 2020-12-29.
  5. ^ ""Many injured" as strong earthquake strikes Croatia, Slovenia shuts power nuclear plant as precaution". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-29.
  6. ^ "Croatia earthquake: Rescue efforts under way in Petrinja". BBC (në anglisht). Marrë më 2020-12-29.
  7. ^ "Iz minute u minutu: Snažan zemljotres pogodio Petrinju, najmanje 20 povrijeđenih, poginulo jedno dijete!". BHRT (në boshnjakisht). 2020-12-29. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-29.
  8. ^ Prerad, Danijel (29 dhjetor 2020). "Naš reporter uživo se javio iz okolice Petrinje: Srušene kuće, ljudi uplašeni, stalno trese". Večernji list (në kroatisht). Marrë më 29 dhjetor 2020.
  9. ^ Markušić, Snježana (janar 2008). "Seismicity of Croatia". përmbledhur nga Husebye, Eystein S. (red.). Earthquake Monitoring and Seismic Hazard Mitigation in Balkan Countries (në anglisht). doi:10.1007/978-1-4020-6815-7_5.
  10. ^ "Earthquake, Magnitude 6.4 - CROATIA - 2020 December 29, 11:19:54 UTC". EMSC-CSEM (në anglisht). Marrë më 2020-12-29.
  11. ^ Rogulj, Danijel (28 dhjetor 2020). "5.2 Magnitude Earthquake Rocks Central Croatia (& Update on Aftershocks)". Total-croatia-news.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
  12. ^ ""Many injured" as strong earthquake strikes Croatia, Slovenia shuts power nuclear plant as precaution". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-29.
  13. ^ "Croatia earthquake: Rescue efforts under way in Petrinja". BBC (në anglisht). Marrë më 2020-12-29.
  14. ^ "Iz minute u minutu: Snažan zemljotres pogodio Petrinju, najmanje 20 povrijeđenih, poginulo jedno dijete!". BHRT (në boshnjakisht). 2020-12-29. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-29.
  15. ^ "Pet žrtava potresa: Preminulo je još četvero ljudi kraj Gline!" [Five victims during earthquake: four dead in Glina]. Večernji list (në kroatisht). 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
  16. ^ "Deseci ozlijeđenih, druga žrtva potresa je mladić kod Gline. Na više lokacija tragaju za ljudima". 24 sata (Croatia) (në kroatisht). 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
  17. ^ "Hrvatska se non-stop trese: Traže preživjele pod ruševinama u Petrinji i Glini". www.index.hr (në kroatisht). Marrë më 2020-12-29.
  18. ^ "Novi jak zemljotres u Hrvatskoj, osetio se i u Srbiji". BBC News na srpskom (në Serbian (Latin script)). 2020-12-28. Marrë më 2020-12-29.
  19. ^ "Regija uz Hrvatsku: Brojne zemlje ponudile pomoć". N1 BA (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-29.
  20. ^ "România, pregătită să acorde ajutor Croaţiei, în urma cutremurului. Raed Arafat a cerut ca echipele de Căutare-Salvare RO-USAR să fie pregătite pentru a interveni". B1 TV (në rumanisht). 2020-12-29.
  21. ^ "Jutarnji list - Cijela regija uz Hrvatsku, javili se Vučić, Đukanović, Janša i Pahor; Zaev: 'Naša vlada šalje novac'". www.jutarnji.hr (në kroatisht). 2020-12-29. Marrë më 2020-12-29.
  22. ^ Altas, Mumin (29 dhjetor 2020). "Turkish president condoles with quake-hit Croatia" (në anglisht). Anadolu Agency. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
  23. ^ Agence France-Presse (29 dhjetor 2020). "Slovenia Nuclear Plant Shut After 6.2 Magnitude Earthquake In Neighbouring Croatia". NDTV (në anglisht).
  24. ^ "Oštećenja diljem Zagreba, potpuni kaos na cestama, nema dojava o stradalim ljudima" [Damage throughout Zagreb, total chaos on the streets, no reports of casualties]. Jutarnji list (në kroatisht). HINA. 29 dhjetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]