Jump to content

Tarasque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto e një Tarasque në Tarascon gjatë festës së qershorit

Tarasque është një hibrid mitologjik i frikshëm legjendar si dragua nga Provence, në Francën jugore, i zbutur në një histori për Shën Martën. Më 25 nëntor 2005 UNESCO përfshiu Tarasque në listën e kryeveprave të trashëgimisë gojore dhe të paprekshme të njerëzimit.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legjenda e Tarasque është raportuar në disa burime, por veçanërisht në tregimin e Shën Martës në Legjendën e Artë.[1] Krijesa banoi zonën e Nerlucit në Provence, Francë dhe shkatërroi peizazhin shumë e gjerë. Tarasque ishte një lloj dragoi me kokën e një luani, gjashtë këmbë të shkurtra si ariu, një trup si kau i mbuluar me një zhguall breshke, dhe një bisht me luspa që përfundoi në një thumbën të akrepit. Legjendat e tjera e raportojnë se ka jetuar në vendin modern të Chateau Tarascon; d.m.th në një shkëmb në mes të Rhône.

Thuhet se Tarasque kishte ardhur nga Galatia, e cila ishte shtëpia e Onachus-it legjendar, një bishë me luspa, bizon, e cila digjej gjithçka që prekte (kjo krijesë është e ngjashme me Bonnacon). Tarasque ishte pasardhja e Onachus dhe Leviatan e tregimit biblik; diskutueshëm një gjarpër deti gjigand.

Mbreti i Nerluc kishte sulmuar Tarasque me kalorës dhe katapulta pa asnjë dobi. Por Shën Marta e gjeti bishën dhe e simpatizoi me himne dhe lutje dhe e çoi përsëri Tarasque të zbutur në qytet. Populli, i tmerruar nga përbindëshi, e sulmoi atë kur u afrua. Përbindësh nuk ofroi rezistencë dhe vdiq atje.

Historia e Tarasque është gjithashtu shumë e ngjashme me historinë e E Bukura dhe Bisha dhe King Kong. Përbindëshi simpatizohet dhe dobësohet nga një grua dhe më pas vritet kur sillet përsëri në civilizim. Një ide e ngjashme është gjetur në mitet e Enkidu dhe njëbrirëshit: të dy janë qetësuar duke u dërguar atyre një grua. Përshkrimi dhe legjenda e kësaj krijesë është kuriozisht e ngjashme me dragonjtë e tjerë të folklorit francez si Gargouille dhe Peluda.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""The Life of Saint Martha"". Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2010. Marrë më 24 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)