The Italian Job (film 2003)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Italian Job
Regjia ngaF. Gary Gray
Skenari nga
 • Donna Powers
 • Wayne Powers
Bazuar nëThe Italian Job
film 1969 nga Troy Kennedy Martin
ProdhuesiDonald De Line
Luajnë
KinematografiaWally Pfister
Montazhi
MuzikaJohn Powell

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
11 maj 2003 (Festivali i Filmit Tribeca
30 maj 2003 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara[1][2]
GjuhaAnglsiht
Buxheti$60 million[3]
Fitimi$176.1 million[3]

The Italian Job është një film aksion amerikan i vitit 2003 me regji të F. Gary Grey dhe me një grup aktorësh të përbërë nga Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton, Jason Statham, Seth Green, Mos Def, dhe Donald Sutherland. Një ribërje amerikane e filmit britanik të vitit 1969, por me një histori origjinale, komploti ndjek një grup hajdutësh të ndryshëm që planifikojnë të vjedhin flori nga një ish-bashkëpunëtor që i ka kaluar dy herë. Pavarësisht titullit të përbashkët, komploti dhe personazhet e këtij filmi ndryshojnë nga materiali i tij burimor; Grey e përshkroi filmin si "një homazh për origjinalin".[4]

Pjesa më e madhe e filmit u xhirua në një vendndodhje në Venecia dhe Los Anxhelos, ku kanalet dhe rrugët, respektivisht, u mbyllën përkohësisht gjatë fotografimit kryesor. I shpërndarë nga Paramount Pictures, The Italian Job u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 30 maj 2003 dhe fitoi mbi 176 milionë dollarë në mbarë botën. Përgjigja kritike ishte kryesisht pozitive, me botime që e krahasonin atë në mënyrë të favorshme me filmin origjinal, ndërsa theksonin sekuencat e veprimit, shfaqjet e kastit dhe humorin. Një vazhdim, The Brazilian Job, thuhet se ishte në zhvillim e sipër në 2004, por vazhdimi u anulua më pas.[5]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i kasafort-thyesit profesionist John Bridger ka plane për të vjedhur shufra ari me vlerë 35 milionë dollarë nga një kasafortë në Venecia nga gangsterët italianë që e kishin vjedhur atë javë më parë. Fiksuesi profesionist Charlie Croker, eksperti kompjuterik Lyle ose "Napster", vozitësi Rob i Bukuri, njeriu i brendshëm Steve dhe eksperti i shpërthimeve, Veshi i Majtë, përbëjnë ekipin. Edhe pse grabitja ishte e suksesshme, Steve i kalon dy herë teksa po udhëtojnë drejt Austrisë me shufrat. Me një ekip tjetër e merr për vete dhe vret Gjonin. Rob e fut furgonin mbi urë në ujë për të mbrojtur të tjerët, duke përdorur tanke ajri nga grabitja për të qëndruar gjallë. Steve i lë ata për të vdekur.

Një vit më vonë në Filadelfia, Charlie zbulon se Steve, me një identitet të ri, po pastron arin përmes argjendarit ukrainas Yevhen për të financuar stilin e tij të jetesës luksoze në Los Anxhelos. Charlie mbledh ekipin dhe gjithashtu rekruton vajzën e John, Stella, një eksperte e aftë e sigurisë private, duke i ofruar asaj mundësinë për t'u hakmarrë për vdekjen e babait të saj. Ata shpërndajnë rezidencën e Steve dhe Stella, e maskuar si një teknik kabllore, harton brendësinë e saj dhe përcakton vendndodhjen e kasafortës së Steve që përmban shufrat.

I pavetëdijshëm për identitetin e Stellës, Steve i kërkon asaj një takim. Plani është që të fryhet kasaforta ndërsa Steve është larg në takimin e tij të supozuar, duke përdorur tre Mini Cooper të modifikuar shumë për të transportuar arin nga rezidenca. Furnizuesi Skinny Pete merr eksplozivët dhe mekaniki "Çelësi" modifikon makinat.

Në vizitën e fundit të Steve në Yevhen, Yevhen zbulon aksidentalisht se ai di për grabitjen e Venecias. Për të mbuluar gjurmët e tij, Steve e vret atë. Mashkov, udhëheqësi i një familjeje kriminale ukrainase dhe kushëriri i Yehven, e gjurmon arin tek Skinny Pete nëpërmjet ish-punonjësit të Yevhen, Vance.

Natën e grabitjes së planifikuar, ekuipazhi zbulon se fqinjët e Steve po bëjnë një festë, kështu që ata duhet të ndërpresin, pasi eksplozivi do të tërhiqte vëmendjen. Stella ende duhet të takojë Steve, por pa dashje e jep identitetin e saj duke përdorur shprehjen tërheqëse të babait të saj. Ekipi mbërrin për ta mbrojtur atë, dhe Steve i tall ata pasi thotë se ai ende ka dorën e sipërme.

Steve planifikon ta transportojë arin në Mexico City me makinë të blinduar në një avion privat nga LAX të cilin Napster e dëgjon përmes trokitjes së tij në telefonin e tij. Charlie dhe banda e tij bëjnë një plan të ri për të vjedhur arin gjatë rrugës për në aeroport duke rrëmbyer sistemin e kontrollit të trafikut të qytetit, duke e detyruar makinën e blinduar në një vend të planifikuar ku ata do të ekzekutojnë grabitjen.

Ditën, ata habiten kur tre kamionë të blinduar largohen nga rezidenca e Steve, por Napster përcakton se cili prej tyre mban shufrat dhe manipulon trafikun në përputhje me rrethanat. Ndërsa Steve po monitoron transportin me helikopter, ata manovrojnë makinën në pikën e synuar dhe shpërthejnë eksplozivët për të hedhur pjesën e rrugës me makinën në tunelin e metrosë më poshtë. Duke hapur kamionin, ata e gjejnë arin në një kasafortë të ndryshme nga ajo që e mbante më parë. Duke luftuar fillimisht, Stella e hap atë dhe ata i ndajnë 27 milionë dollarët në ar mes tre Coopers. Ata vrapojnë nga metroja në Los Angeles River dhe nëpër qytet, të ndjekur nga ndjekësit e Steve me motoçikleta, me Napster që krijon një valë të gjelbër për të shmangur trafikun.

Stella, Robi i pashëm dhe Veshi i Majtë shkojnë në Union Station, ndërsa Charlie josh Steve në helikopterin e tij. Steve përpiqet ta vrasë duke e bërë pilotin e tij të helikopterit të shkatërrojë Mini Cooper e Charlie, por rotori i bishtit të helikopterit është dëmtuar, duke e tokëzuar atë.

Steve kap një makinë Ford Bronco për të ndjekur Charlie në Union Station, ku makinat ngarkohen në një vagon treni me ndihmën e Wrench. Ai përpiqet të korruptojë Wrench për ta lënë të hyjë, por gjen Charlie dhe të tjerët duke pritur. Kur Steve tërheq një armë, duke kërkuar ari, Mashkov dhe njerëzit e tij të armatosur e çarmatosin atë. Charlie shpjegon se ai i ka ofruar Mashkovit një pjesë të arit dhe Steve në këmbim të ndihmës për mbrojtjen e sigurisë (nënkuptohet se Skinny Pete e ka vënë në kontakt).

Stella e godet Steve në fytyrë si hakmarrje. Më pas Mashkov e merr me vete, duke nënkuptuar se ai nuk synon ta vrasë, por përkundrazi ta torturojë për vrasjen e Yevhen. Grupi hip në tren ndërsa niset për në New Orleans dhe feston në nder të Gjonit.

Ekipi përdor pjesën e tij të arit për qëllimet e tij të dëshiruara: Robi i pashëm blen një Aston Martin Vanquish, duke u tërhequr nga një police të bukur; Veshi i Majtë blen një rezidencë në Andaluzi me një dhomë për koleksionin e tij të këpucëve; Napster blen një stereo të fuqishëm që mund t'i heqë rrobat e një gruaje; dhe Charlie merr këshillën e Gjonit për të gjetur dikë me të cilin dëshiron të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij dhe ai dhe Stella udhëtojnë së bashku në Venecia.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mark Wahlberg si Charlie Croker, udhëheqësi i ekipit, mjeshtër hajduti dhe fiksues profesionist. Ai kërkon hakmarrje për vrasjen e mentorit të tij, John Bridger.
 • Charlize Theron si Stella Bridger, vajza e John dhe një kasafortë-thyese profesioniste. Ajo përdor mjete dhe teknologji për të hapur kasaforta, ndryshe nga babai i saj që i hapi ato me ndjesi.
 • Edward Norton si Steve Frazelli, një hajdut që u kthye kundër ekuipazhit të Charlie dhe i la të vdekur pasi u vodhi arin.
 • Donald Sutherland si John Bridger, babai i Stellës dhe kasafortë-thyes, i cili është tërhequr nga Charlie për një punë më shumë.
 • Jason Statham si Rob i Bukuri, vozitësi i ekipit dhe një burrë simpatik zonjash.
 • Seth Green si Lyle, eksperti kompjuterik i ekipit. Ai pretendon se është shpikësi i vërtetë i Napster, duke këmbëngulur që Shawn Fanning ia vodhi idenë. Fanning shfaqet si ai vetë në një rol të shkurtër.
 • Mos Def si Gilligan "Veshi i Majtë", eksperti i ekipit për prishjen dhe eksplozivët.
 • Franky G si Çelësi, një mekanik me të cilin Rob kontakton për të inxhinieruar Mini për të mbajtur arin. Më vonë ai i bashkohet ekipit për grabitjen.
 • Boris Lee Krutonog si Yevhen, një pronar dyqani bizhuterish me lidhje me mafian ukrainase. Ai është një teoricien konspirativ që po blen shufrat e arit të vjedhura nga Steve.
 • Aleksander Krupa si Mashkov, një anëtar i familjes mafioze ukrainase dhe kushëriri i Jevhen. Ai drejton një kantier mbeturinash si bazë teksa kërkon për vrasësin e Yevhen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Italian Job". British Film Database (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2009. Marrë më 17 prill 2012.
 2. ^ Hastings, Michael. "The Italian Job". Allrovi (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2012. Marrë më 17 prill 2012.
 3. ^ a b "The Italian Job (2003)". Box Office Mojo (në anglisht). Amazon.com. Arkivuar nga origjinali më 2007-10-26. Marrë më 2008-04-19.
 4. ^ Spence D. (2003-05-30). "Gray's Got Game". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2006-12-11. Marrë më 2008-10-10.
 5. ^ "The Brazilian Job (found production material of cancelled sequel to 'The Italian Job'; 2005-2007) - The Lost Media Wiki". lostmediawiki.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-09-20. Marrë më 2022-09-19.