Thimi Mitko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thimi Mitko
Thimi Mitko
Lindi me: 1820
Lindi në: Korçë, Perandoria Osmane
Kombësia: shqiptar
Profesioni: tregtar

Efthimi Mitko i njohur më së shumti si Thimi Mitko (Korçë, 1820 - Beni Suef, 22 mars 1890) ka qenë veprimtar i çështjes kombëtare, folklorist e publicist shqiptar.[1] Përmbledhja e tij Alvaniki melissa është përmbledhja e parë e këngëve folklorike toske.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Korçë,[3] ku ndoqi shkollën lokale të gjuhës greke. Xhaxhai i tij, Peti Mitko kishte qenë një ndër krerët e kryengritjes së 1847 kundër Tanzimatit.[4] Të dy e lanë atdheun në vitin 1850, duke vajtur së pari në Athinë, më pas në Plovdiv, dhe së fundi në Vjenë, ku Thimi punoi si rrobaqepës. Më 1866 mërgoi drejt Egjiptit, ku iu përkushtua lëvizjes kombëtare dhe ngritjes së një biznesi të suksesshëm në Beni Suef, ku dhe vdiq më 1890.[4]

Mitko mblodhi materiale të folklorit shqiptar prej 1866. Ai komunikonte me Jeronim De Rada, Demetrio Camarda, Dora d'Istria, Jan Urban Jarník, Konstandin Kristoforidhi, dhe Gustav Meyer, duke i mundësuar me kenge popullore, gjëegjëza dhe tregime. Koleksioni i folklorit shqiptar i vet Mitkos përmbante këngë popullore, tregime dhe thënie popullore nga Shqipëria e jugut, Alvaniki melissa botuar në Aleksandri më 1878. Sipas Mitkos, koleksioni ka si qëllim të sigurojë lulëzimin e komunitetin shqiptar në Egjipt me informacion në lidhje me zakonet shqiptare.

Puna u rishikua nga Gjergj PekmeziVjenë në 1924 nën titullin Bleta shqypëtare e Thimi Mitkos. Mitko ishte edhe autor i artikujve të shumtë të revistave evropiane në mbështetje të çështjes shqiptare.

Po ashtu edhe një shkollë në qytetin e Gjilanit është titulluar me emrin Thimi Mitko.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Skendi, Stavro (1967). The Albanian national awakening (në anglisht). Princeton: Princeton University Press. f. 153. ISBN 9781400847761.
  2. ^ Pipa, Arshi (2014) [1978]. "Trilogia Albanica III: Albanian Literature: Social Perspectives" [Trilogjia Albanika III: Letërsia shqipe: Perspektiva shoqërore]. Përkthyer nga Primo Shllaku. Princi. f. 184. ISBN 978-9928-4090-9-6.
  3. ^ Skendi 1967, pp. 83, 152.
  4. ^ a b Mathias Bernath; Felix von Schroeder; Gerda Bartl (1979). Biographisches Lexikon zur Geschichte Südosteuropas (në gjermanisht). Oldenbourg Wissenschaftsverlag. ff. 224–. ISBN 978-3-486-48991-0. Marrë më 7 maj 2011.