Tolui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tolui Han
Piktura e Tolui Han nga Rashid el-Din Hamadani
Regjent i Perandorisë Mongole
Mbretërimi25 gusht 1227 – 13 shtator 1229
ParaardhësXhingis Han
PasardhësÖgedei Han
BashkëshortSorghaghtani Beki
Saruk Khatun
Lingqun Khatun
Nayan Khatun
Doquz Khatun
FëmijëMöngke Han (1209–1259)
Kubilaj Han (1215–1294)
Hulagu Han (1217–1265)
Ariq Böke (1219–1266)
ShtëpiaBorjigin
I atiXhingis Han
E ëmaBörte
U lindrreth vitit 1190
Perandoria Mongole
Vdiq1232

Tolui Han (Mongolisht: ᠲᠥᠯᠦᠢ Тулуй хаан, Kinezisht: 拖雷; rreth vitit 1190 - 1232) ishte djali i katërt i Xhingis Han nga gruaja e tij Börte Hatun. Ulusi i tij, ose trashëgimia territoriale, në vdekjen e babait të tij më 1227 ishte atdheu në Mongoli, dhe ai gjithashtu shërbeu si administrator civil deri në vitin 1229, koha që u desh për të konfirmuar Ögedei si hani i dytë i madh i Perandorisë Mongole (1206–1368). Para kësaj ai kishte shërbyer me dallim në fushatat kundër dinastisë Jin, Xia Perëndimore dhe Perandoria Harezmshah, ku ai ishte i rëndësishëm në kapjen dhe masakrën në Merv dhe Nishapur. Ai është një paraardhës i drejtpërdrejtë i shumicës së Ilhanidëve.

Tolui kurrë nuk e përdori titullin e haganit; as Xhingis Han dhe as tre pasardhësit e tij të menjëhershëm nuk do të përdornin kurrë ndonjë tituj mbretërorë ndryshe nga dinastitë fqinje kineze në jug.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë ngritjes së Xhingis Han, Tolui ishte shumë i ri për t'u përfshirë në beteja. Tolui pothuajse u vra nga një tatar kur ishte rreth pesë vjeç. Ai u shpëtua nga motra e tij Altani dhe dy shoqërues të Xhingisit. Në vitin 1203, babai i tij i dhuroi Tolui gruan e tij Sorghaghtani, mbesa e Ong Han (një mik i gjyshit të Tolui Yesugei). Djali i tyre i parë Möngke lindi në vitin 1209.

Ai së pari hyri në luftime kundër dinastisë Jin në vitin 1213, duke shkallëzuar muret e Dexing me kunatin e tij Chiqu.

Në vitin 1221, Xhingis Han e dërgoi atë në HorasanIran. Qytetet në këtë zonë ishin revoltuar disa herë. Mbrojtësit e Nishapurit vranë Toquchar, kunatin e Toluit në nëntor 1220. Ushtria e Toluit evakuoi Nishapurin në fusha. Ai urdhëroi masakrat totale të Nishapurit dhe Mervit.[1]

Pasimi i Xhingis Han[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Xhingis Han po vendoste se kush duhet ta pasonte atë, ai kishte vështirësi të zgjidhte midis katër djemve të tij. Tolui kishte një reputacion të fortë për aftësitë e tij ushtarake dhe ishte shumë i suksesshëm si gjeneral, por Xhingis Han zgjodhi Ögedein, i cili ishte më i aftë politikisht. Xhingis Han mendonte se Tolui do të ishte shumë i kujdesshëm për të qenë një udhëheqës efektiv. Tolui ishte me babanë e tij në fushatë kundër Xi Xia më 1227.

Pas vdekjes së Xhingis Hanit, Tolui përgjithësisht mbikëqyri Perandorinë Mongole për dy vjet. Fisnikët mongol e pranuan këtë pjesërisht për shkak të traditës që djali i vogël trashëgon pronat e babait të tij, dhe pjesërisht sepse Tolui kishte ushtrinë më të madhe dhe më të fuqishme në Mongoli qendrore në atë kohë. Tolui mbështeti zgjedhjen e haganit tjetër me zgjedhje, dhe Ögedei u zgjodh, duke përmbushur dëshirat e babait të tij.

Tolui bëri fushatë me Ögedei në Kinën veriore, duke shërbyer si strateg dhe komandant fushor më 1231–32. Dy ushtri ishin dërguar për të rrethuar Kaifeng, kryeqytetin e Jin. Pasi u thyen shumica e mbrojtjes së Jin, ata u kthyen në veri.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Historisë së Fshehtë të Mongoleve, Tolui sakrifikoi veten e tij për të shëruar Ögedei nga një sëmundje shumë e rëndë gjatë një fushate në Kinë. Shamanët kishin përcaktuar që rrënja e sëmundjes së Ögedeit ishin shpirtrat e tokës dhe ujit të Kinës, të cilët ishin të mërzitur që subjektet e tyre ishin dëbuar dhe toka e tyre ishte shkatërruar. Ofrimi i tokës, kafshëve dhe njerëzve kishin çuar vetëm në përkeqësimin e sëmundjes së Ögödei, por kur ata ofruan të flijonin një anëtar të familjes, Ögödei u bë më mirë menjëherë. Tolui doli vullnetar dhe vdiq direkt pasi konsumoi një pije të mallkuar. Sidoqoftë, Ata-Malik Juvayni thotë se ai vdiq nga alkoolizmi.[2]

Gratë, konkubinat dhe fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Sorghaghtani Beki - vajza e Jakha Gambhu, vëllai i vogël i udhëheqësit të fuqishëm Keraite Toghrul
 2. Lingqun hatun[3] - vajza e hanit Naiman dhe sundimtarit Kara-Hitai Kuchlug
 3. Saruq Hatun - infermiere e Kubilajit, konkubinë nga Naimanët
  • Jörike - e martuar me Bulga, mbesa e Anchen të Khongiradët, vdiq në rini.
  • Möge - vdiq gjatë pushtimit mongol të Kinës Song
   • Chingtüm
    • Ebügen
 4. Mayiche - konkubinë nga Naimanët
 5. Nayan Khatun
 6. Doquz Hatun - mbesa e hanit Keraite Toghrul

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ William Bayne Fisher, John Andrew Boyle, Ilya Gershevitch, Ehsan Yar The Cambridge History of Iran, p. 313.
 2. ^ Kahn, Paul; Cleaves, Francis Woodman. The Secret History of the Mongols, p. xxvi.
 3. ^ F., Broadbridge, Anne (2018-07-18). Women and the making of the Mongol Empire (në anglisht). Cambridge. fq. 233. ISBN 9781108424899. OCLC 1022078179.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)