Jump to content

Tymi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tym nga zjarri
Tym që fryn në festivalin e ecjes në tempullin Takaosan Yakuoin në Japoni, 2016
Tymi nga një duhanpirësi i bletëve, i përdorur në bletari
Shpërndarja e përbërjes kimike të përbërjeve organike të paqëndrueshme të çliruara në tym nga një shumëllojshmëri lëndësh djegëse të ngurta [1]
Tymi që lëshohet nga një cigare e ndezur
Zjarret e naftës dhe tym, pasi forcat irakiane u vunë zjarrin puseve të naftës gjatë Luftës së Parë të Gjirit

Tymi është një pezullim [2] i grimcave dhe gazeve në ajër [3] që emetohen kur një material i nënshtrohet djegies ose pirolizës, së bashku me sasinë e ajrit që futet ose përzihet ndryshe në masë. Zakonisht është një nënprodukt i padëshiruar i zjarreve (përfshirë sobat, qirinjtë, motorët me djegie të brendshme, llambat e naftës dhe oxhaqet ), por mund të përdoret gjithashtu për kontrollin e sëmundjeprurësve ( tymosja ), komunikimin ( sinjalet e tymit ), aftësitë mbrojtëse dhe sulmuese në ushtri ( ekrani i tymit ), gatimin ose pirjen e duhanit ( duhan, kanabis, etj.). Përdoret në ritualet ku digjen temjan, sherebelë ose rrëshirë për të prodhuar një erë për qëllime shpirtërore ose magjike. Mund të jetë gjithashtu një agjent aromatizues dhe ruajtës i objekteve.

Thithja e tymit është shkaku kryesor i vdekjes tek viktimat e zjarreve në ambiente të mbyllura. Tymi vret nga një kombinim i dëmtimit termik, helmimit dhe acarimit mushkëror të shkaktuar nga monoksidi i karbonit, cianidi i hidrogjenit dhe produkte të tjera të djegies.

Tymi është një aerosol (ose mjegull ) e grimcave të ngurta dhe pikave të lëngshme që janë afër gamës ideale të madhësive për shpërndarjen e dritës së dukshme Mie .

  1. ^ Stewart, Gareth J.; Acton, W. Joe F.; Nelson, Beth S.; Vaughan, Adam R.; Hopkins, James R.; Arya, Rahul; Mondal, Arnab; Jangirh, Ritu; Ahlawat, Sakshi; Yadav, Lokesh; Sharma, Sudhir K.; Dunmore, Rachel E.; Yunus, Siti S. M.; Hewitt, C. Nicholas; Nemitz, Eiko (18 shkurt 2021). "Emissions of non-methane volatile organic compounds from combustion of domestic fuels in Delhi, India". Atmospheric Chemistry and Physics. 21 (4): 2383–2406. Bibcode:2021ACP....21.2383S. doi:10.5194/acp-21-2383-2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "15.11: Colloids". Chemistry LibreTexts (në anglisht). 2016-06-27. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-23.
  3. ^ "Smoke Production and Properties" (PDF). SFPE Handbook of Fire Protection Engineering. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)