Jump to content

Ultras (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ultrasit e Levski Sofjes
Ultrasit e Lacios

Ultras ose Ultrasit janë një lloj shoqate tifozësh futbolli që janë të njohur për mbështetjen e tyre fanatike. Termi e ka origjinën në Itali, por përdoret në mbarë botën për të përshkruar tifozët kryesisht të organizuar të skuadrave të futbollit. Tendenca e sjelljes së grupeve ultras përfshin këndimin e këngëve të futbollit, luajtjen e instrumenteve muzikore si daulle, përdorimin e tyre të fishekëve dhe bombave tymi (kryesisht në koreografinë tifo), përdorimin e shpeshtë të shfaqjeve të përpunuara, mbështetjen vokale në grupe të mëdha dhe shfaqjen e flamujve dhe banderolave. në stadiumet e futbollit, të gjitha këto janë krijuar për të krijuar një atmosferë që inkurajon ekipin e tyre dhe frikëson lojtarët kundërshtarë dhe mbështetësit e tyre. Këto grupe gjithashtu zakonisht organizojnë udhëtime për të marrë pjesë në lojëra jashtë vendit.

Grupet ultras kanë qenë përgjegjës për shumë raste të huliganizmit dhe dhunës në futboll, [1] edhe pse ndryshe nga firmat huligane, ultrasit nuk kanë objektivin e qartë për të luftuar tifozët e tjerë. [2] Grupet ultras janë gjithashtu në disa raste të lidhura drejtpërdrejt me ideologji si neo-nazizmi dhe forma të tjera të politikës së ekstremit të djathtë, [3] [4] [5] dhe nganjëherë politika e ekstremit të majtë. [6] [7] Në disa raste, huliganizmi dhe/ose ky politizim shkon deri në pikën ku mbështetja për ekipin e tyre zbret në një tipar dytësor të fenomenit. [8]

Në dekadat e fundit, kultura është bërë një pikë qendrore e lëvizjes kundër komercializimit të sportit dhe futbollit në veçanti. [9] Ultras kanë gjithashtu variante dhe analoge rajonale, të tilla si huliganët në Mbretërinë e Bashkuar, barra bravasAmerikën hispanike, [10] dhe torcidas organizadasBrazil. [11]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barra bravas e Club Atlético Independiente në vitet 1960

Origjina e lëvizjes ultras është e diskutueshme, [12] me shumë grupe mbështetëse nga vende të ndryshme që bëjnë pretendime vetëm në bazë të datave të tyre të themelimit. Niveli i mosmarrëveshjes dhe konfuzionit ndihmohet nga një tendencë bashkëkohore (kryesisht në Evropë) për të kategorizuar të gjitha grupet e mbështetësve haptazi fanatikë si ultras. Grupet mbështetëse të një natyre të krahasueshme me ultrasit kanë qenë të pranishëm në Brazil që nga viti 1939, kur u formua organizada e parë torcida (edhe pse këto grupe filluan të fokusoheshin te dhuna në vitet 1970). Të frymëzuar nga torcidat dhe skenat shumëngjyrëshe të Kupës së Botës 1950, mbështetësit e Hajduk Split formuan Torcida Split më 28 tetor 1950. [13] Grupi përmendet shpesh si grupi më i vjetër i stilit torcida në Evropë. Por grupet e para të mbështetësve në botë të krijuara për të prodhuar dhunë ishin <i id="mwXQ">barras bravas</i>, të lindura në Argjentinë në vitet 1950.

Torcida Jovem e Santos në Brazil. Një shembull i një Torcida Organizada braziliane

Një vend i lidhur ngushtë me lëvizjen ultras është Italia. [12] [14] Grupet e para ultras italiane u formuan në vitin 1951, duke përfshirë Fedelissimi Granata të Torinos. Vitet 1960 panë përhapjen dhe zhvillimin e vazhdueshëm të kulturës me formimin e grupeve Fossa dei Leoni dhe Boys San, të parët që shpesh konsiderohen në Itali si grupi i parë ultras me të drejta të plota (i lidhur me dhunën). Termi "ultras" u përdor si emër për herë të parë në vitin 1969, kur mbështetësit e Sampdoria formuan Ultras Tito Cucchiaroni dhe tifozët e Torinos formuan Ultras Granata. Stili i mbështetjes që do të bëhej sinonim i futbollit italian u zhvillua më shumë gjatë viteve 1970, pasi u formuan më shumë grupe, duke përfshirë radikalët SS Lazio Ultras në 1974, me një mbizotërim të fortë të sloganeve dhe thirrjeve fashiste midis grupeve të tjera si mbështetësit e Hellas Verona. Mbështetja aktive e ultrasve u bë më e dukshme, në kontrast me kulturën "tradicionale", shfaqjet koreografike, pankartat dhe simbolet e firmave, flamujt gjigantë, daullet dhe fishekzjarrët u bënë normë pasi grupet synonin ta çonin mbështetjen e tyre në nivele më të larta. [15] Dekada pa gjithashtu dhunën dhe trazirat e shoqërisë italiane në atë kohë të mbivendosen me lëvizjen ultras, duke shtuar një dimension që e ka pllakosur atë që atëherë. [16] Lëvizja ultras u përhap në Evropë, Australi, Azi dhe Afrikën e Veriut gjatë viteve 1980, 1990 dhe 2000, duke filluar me vendet gjeografikisht më afër Italisë. [17]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupet ultras zakonisht përqendrohen në një grup themelor themeluesish ose drejtuesish (të cilët tentojnë të mbajnë kontrollin ekzekutiv), [18] me nëngrupe më të vogla të organizuara sipas vendndodhjes, miqësisë ose qëndrimit politik. Ultras priren të përdorin stile dhe madhësi të ndryshme të banderolave dhe flamujve që mbajnë emrin dhe simbolet e grupit të tyre. [18] [19] Disa grupe ultras shesin mallrat e tyre për të mbledhur fonde për shfaqjen e shfaqjeve. [18] [20] Një grup ultras mund të numërojë nga një grusht tifozësh në qindra ose mijëra, me grupe më të mëdha që shpesh pretendojnë seksione të tëra të një stadiumi për vete. Grupet Ultras shpesh kanë një përfaqësues që lidhet rregullisht me pronarët e klubit, kryesisht në lidhje me biletat, ndarjen e vendeve dhe objektet e magazinimit. [18] Disa klube u ofrojnë grupeve bileta më të lira, dhoma magazinimi për flamujt dhe pankartat dhe qasje të hershme në stadium para ndeshjeve për të përgatitur shfaqje. Këto lloj marrëdhëniesh të favorizuara shpesh kritikohen kur grupet ultras abuzojnë me pushtetin e tyre. [5]

Huliganizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huliganët polakë të futbollit në përplasje të dhunshme

Ndërsa grupet ultras mund të bëhen të dhunshëm, shumica e ndeshjeve të ndjekura nga ultras përfundojnë pa incidente të dhunshme. Ndryshe nga firmat huligane, qëllimi kryesor i të cilave është të luftojnë huliganët e klubeve të tjera, fokusi kryesor i ultrasve është përgjithësisht të mbështesin ekipin e tyre. [1] Disa huliganë përpiqen të mos bien në sy kur udhëtojnë; zakonisht nuk vishen me ngjyra ekipore, për të shmangur zbulimin nga policia. Megjithatë, brenda kulturës ultra ose huligane, ata që vishen për t'u "përzier" do të quheshin të rastësishëm, i cili shihet nga disa si një degë e huliganizmit, por ende ruan pavarësinë dhe kulturën e vet. Ultras priren të jenë më të dukshëm kur udhëtojnë, duke shfaqur me krenari shallet e tyre dhe ngjyrat e klubit ndërsa mbërrijnë masivisht, gjë që lejon policinë të vëzhgojë me vëmendje lëvizjet e tyre.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Ultra vires". Spiked. 9 shkurt 2007. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2011. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Spiked" defined multiple times with different content
 2. ^ "What is a football ultra? Serie A hardcore fan culture explained". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Pantelick, Nicolas (2 shkurt 2022). "Fanaticism and the "Ultras" Movement: How Far Will You Go to Support Your Team?". Harvard International Review. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Parkin, Simon (24 prill 2018). "The rise of Russia's neo-Nazi football hooligans". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "The dark heart of Italian soccer". CBC Sports. 15 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2011. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "CBC Sports" defined multiple times with different content
 6. ^ "Learning from adjacent fields: the relation between extremism and hooliganism" (PDF). home-affairs.ec.europa.eu (në anglisht). 25 – 26 Oct 2018. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 17 korr 2023. Marrë më 4 gusht 2023. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 7. ^ Jones, Tobias (2020-03-26). "1312 by James Montague review – inside the world of football's ultras". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2023-07-04.
 8. ^ "Fan tragedy sends the fight against Ultras back to square one". The Guardian. 12 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2013. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Are German fans really turning against the beautiful game?". The Guardian. 7 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2013. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "World Cup 2022: Argentina's 'barras bravas' bring the noise – DW – 12/11/2022". dw.com (në anglisht). Marrë më 2023-03-08.
 11. ^ "Torcidas Organizadas: Torcidas Organizadas no Brasil e no Mundo". Brasil Escola (në portugalishte braziliane). Marrë më 2023-03-08.
 12. ^ a b "We Don't Fight, We Paint Flags Instead". In Bed With Maradona. 2 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 5 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "In Bed With Maradona" defined multiple times with different content
 13. ^ "Povijest". Torcida.hr (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2011. Marrë më 5 shkurt 2011.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ "Ultra sensitive". When Saturday Comes. prill 2007. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2011. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 15. ^ "Ultras rule?". Football Italia. 28 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2010. Marrë më 18 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Alberto Testa, Gary Armstrong (2010). Football, Fascism and Fandom. A&C Black. ISBN 978-1-4081-2371-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Spaaij, Ramón; Viñas, Carles (mars 2005). "Passion, politics and violence: A socio‐historical analysis of Spanish ultras". Soccer & Society. 6 (1): 79–96. doi:10.1080/1466097052000337034. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b c d "Ultras pull the strings as Italy descends into chaos". The Guardian. 4 shkurt 2007. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2014. Marrë më 5 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ "Gruppi". asromaultras.org (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2011. Marrë më 5 shkurt 2011.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 20. ^ "AS Roma Ultras". asromaultras.org (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2011. Marrë më 18 janar 2011.