Jump to content

Unioni Federal Demokratik i Zvicrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Unioni Federal Demokratik
Eidgenössisch-Demokratische Union (EDU) (Gjermanisht)
Union Démocratique Fédérale (UDF) (Frëngjisht)
Unione Democratica Federale (UDF) (Italisht)
Uniun Democrata Federala (UDF) (Romansh)
ShkurtesaEDU/UDF
PresidentiDaniel Frischknecht
SeliaTheaterplatz 4 CH-3011, Bern
Anëtarësimi3,000[1]
IdeologjiaE djathta kristiane[2][3]
Right-wing populism[3]
Konservatizmi kombëtar[2]
Konservatizmi social[2]
Euroskepticizmi
Krahu politikE djathtë
NgjyratStampa:Colour box Kafe
Keshilli i Shteteve
0 / 46
Këshilli Kombëtar
2 / 200
Ekzekutivët kantonalë
0 / 154
Parlamentet Kantonale
19 / 2.609
Faqja zyrtare
sp-ps.ch (German)
sp-ps.ch/fr (French)
ps-ticino.ch (Italian)

Bashkimi Federal Demokratik i Zvicrës (gjermanisht: Eidgenössisch-Demokratische Union, EDU; frëngjisht: Union Démocratique Fédérale, UDF; italisht: Unione Democratica Federale, UDF; Romansh: Uniun Democrata Federala, UDF) është një parti politike kombëtare-konservatoreZvicër. Ideologjia e saj është politikisht konservatore, fundamentaliste protestante dhe populiste e krahut të djathtë . [4] Ajo është e ngjashme me të djathtën e krishterë në Shtetet e Bashkuara dhe qëllimet kryesore të saj janë promovimi i "vlerave biblike" dhe kundërshtimi i kulturave dhe vlerave të tjera. [4]

E themeluar në vitin 1975, presidenti aktual i partisë është Hans Moser [de] . EDU është një parti e vogël politike që merr rreth 1% të votave dhe mban një vend në Këshillin Kombëtar të Zvicrës që nga viti 2019.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UDF u themelua në 1975 si një ndarje e Lëvizjes Republikane dhe Nationale Aktion . [4] UDF mbështet versionin se u nda nga Partia Popullore Ungjillore . [4]

Në fillim të ekzistencës së saj, platforma e EDU-së u ndikua fuqishëm nga ideologjia e Otto Shtraserit, nacionalizmi revolucionar dhe solidarizmi . [4] Pavarësisht se ishte nacionaliste dhe patriotike, partia mbështeti politikat ekonomike socialiste në krahasim me kapitalizmin apo komunizmin. [4] Në fillim të viteve 1980, EDU iu nënshtrua një ndryshimi ideologjik, ku krishterimi fundamentalist dhe Bibla u bënë pjesët më të rëndësishme të ideologjisë së saj. [4] Ajo promovoi politika shoqërore konservatore. [4] Në të njëjtën kohë, EDU miratoi qëndrime populiste të krahut të djathtë për çështje të tilla si emigracioni, integrimi në sindikatat mbikombëtare dhe Islami. [4] Ajo mbështeti pikëpamjet pro-izraelite . [4]

Në vitet 1970 dhe 1980, mbështetja e EDU-së u rrit veçanërisht me grupet konservatore të kishës së lirë, tradicionale dhe të sapokrijuara. Gjuha e EDU-së u ndikua gjatë kësaj kohe nga një direktivë dhe në bazë të interesit për dispensacionizëm nga një ton eskatologjik. [5]

Në vitin 1991, EDU hyri në Këshillin Kombëtar të Zvicrës me një vend, [4] dhe në vitin 2003, fitoi një vend të dytë. Pavarësisht se mbeti një parti e vogël, e vogël, ajo u rrit nga prania në 9 kantone në 1991 në 23 kantone në 2003. [4] EDU pati suksesin e saj më të madh zgjedhor në Kantonin e Bernës [4] dhe u bë relativisht e fortë në kanton. [4] Përveç kësaj, gazeta e saj e partisë, EDU Standpunkt, kishte një tirazh midis 31,000 dhe 45,000 kopjesh dhe madje deri në 500,000 gjatë zgjedhjeve kombëtare. [4] Partia krijoi një gazetë franceze me një tirazh rreth 10,000 kopje. [4] EDU sponsorizoi disa referendume, duke u përpjekur të bllokonte legjislacionin liberal shoqëror, por përpjekjet e saj ishin të pasuksesshme. [4]

Megjithatë, në zgjedhjet e vitit 2011, partia humbi vendin e saj në Këshillin Kombëtar të Zvicrës, edhe pse ajo kishte marrë të njëjtën përqindje të votave popullore. Në zgjedhjet e 2019 partia fitoi një vend në Këshillin Kombëtar të Zvicrës, duke rifituar përfaqësimin. Në zgjedhjet e vitit 2023, partia fitoi një ulëse të dytë.

Përqindjet e EDU në nivel rrethi në 2011

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EDU e sheh veten si një parti e krishterë dhe përdor Biblën si udhëzues për politikat e saj. Përsa i përket çështjeve që kanë të bëjnë me mjedisin, EDU qëndron më tepër në qendrën e majtë, [6] megjithatë në lidhje me politikën familjare, shoqërore dhe arsimore, EDU mban një qëndrim konservator. EDU dëshiron një shtet pa borxhe. Partia është përshkruar gjithashtu si "ultra-konservatore". [7]

Politika sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EDU kundërshton barazimin e martesave homoseksuale dhe heteroseksuale dhe angazhohet kundër abortit, eutanazisë dhe shfrytëzimit të grave nga reklamat seksiste. Kështu, EDU bën thirrje që aborti të mos financohet nga fondet publike dhe të ndalohet turizmi i vetëvrasjes . Gjithashtu, EDU është kundër klinikave të heroinës dhe bën thirrje për ndalimin e duhanit në restorante dhe bare. EDU mbështet familjet tradicionale. EDU është skeptike rreth barazisë së të dyja gjinive, duke thënë se kjo përkthehet si neglizhencë e fëmijëve dhe beson se kujdestarët kryesorë të fëmijëve janë idealisht prindërit. [8] [9] EDU kundërshton kriminalizimin e homofobisë . [10]

Politikë e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EDU është kritike ndaj Bashkimit Evropian, OKB-së dhe NATO-s . Si një parti euroskeptike, ajo është kundër anëtarësimit në BE, megjithatë mbështet traktatet dypalëshe me të. EDU e sheh rritjen e emigracionit në Zvicër si një problem integrimi dhe thotë se për të rritur sigurinë, përshtatja e lëvizjes së lirë, Marrëveshjen e Shengenit dhe Rregulloren e Dublinit me BE-në është e nevojshme. Gjithashtu, EDU është në mbështetje të neutralitetit të përhershëm dhe është kundër misioneve paqeruajtëse të ushtrisë zvicerane . EDU mbështeti ndalimin e suksesshëm të minareve zvicerane dhe nismën e suksesshme popullore federale "Kundër imigrimit masiv" .

Politika mjedisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në politikën mjedisore, EDU nuk e sheh problemin real tek ndryshimi i klimës, por më tepër në konsumin e madh të burimeve dhe energjisë. Kështu, EDU mbështet një taksë stimuluese të dedikuar, të kufizuar në kohë mbi taksën e naftës për lëndët djegëse fosile dhe lëndët djegëse dhe bën thirrje për tërheqjen e Centit të klimës dhe taksës CO2 (benzina, etj.). Të ardhurat e kësaj takse stimuluese do të shkojnë për burimet e përtëritshme të energjisë si uji, era dhe energjia diellore dhe do të nxisin efiçencën e energjisë. Në terma afatgjatë, EDU dëshiron të heqë dorë nga energjia bërthamore në Zvicër . [11] EDU mbështet zgjerimin e sistemit të transportit publik, por mbështet zbatimin e projekteve të mëdha vetëm kur sigurohet financimi.

Këshilli Kombëtar
Zgjedhjet Votat % Vendet +/-
1975 6717 0.3%
0 / 200
I ri
1979 4626 0.3%
0 / 200
1983 7590Increase 0.4%Increase
0 / 200
1987 17,830Increase 0.9%Increase
0 / 200
1991 20,395Increase 1.0%Increase
1 / 200
Increase 1
1995 24795Increase 1.3%Increase
1 / 200
1999 24,355 1.2%
1 / 200
2003 26.590Increase 1.3%Increase
2 / 200
Increase 1
2007 29,914Increase 1.3%Increase
1 / 200
1
2011 31,056Increase 1.3%Increase
0 / 200
1
2015 [12] 29701 1.2%
0 / 200
2019 24,145 1.0%
1 / 200
Increase 1
2023 Increase 1.18%Increase
2 / 200
Increase 1
 1. ^ Der Bund kurz erklärt (në gjermanisht). Swiss Confederation. 2011. fq. 21. Arkivuar nga origjinali më 2012-01-24.
 2. ^ a b c Nordsieck, Wolfram (2015). "Switzerland". Parties and Elections in Europe. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2015. Marrë më 9 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Skenderovic 2009, f. 92.
 4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q Skenderovic 2009.
 5. ^ Protestantische Parteien und evangelisch-konservative Christen Arkivuar 4 tetor 2018 tek Wayback Machine Retrieved March 27, 2014
 6. ^ Die zwei Gesichter der EDU NZZ Online 16 July 2009. Retrieved, 21 February 2014
 7. ^ "Switzerland: Same-sex marriage, transgender rights move a step forward". dw.com. 18 dhjetor 2020. Marrë më 19 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kamf um Gleichstellung der Frau Berner Zeitung, 03-03-2010. Retrieved March 27, 2014 (German)
 9. ^ "Fokustag für die Familie in Bern - Kinder früh fördern – aber wie? - www.jesus.ch". jesus.ch. 1 korrik 2010. Marrë më 9 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Romy, Katy (10 janar 2019). "Why one party is opposing the criminalisation of homophobia". Swissinfo. Marrë më 9 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ EDU will Verzicht auf Atomenergie Bieler Tagblatt, April 2, 2011. Retrieved February 21, 2014
 12. ^ "Election 2015 results in graphics". Swiss Broadcasting Corporation. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 21 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)