Jump to content

Vallabhabhai Patel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vallabhbhai Patel
Sardar Patel në 1949
Zëvëndëskryeministri i Parë i Indisë
Në detyrë
15 Gusht 1947 – 15 Dhjetor 1950
PresidentiRajendra Prasad
Governor-General
KryeministriXhavaharlal Nehru
Paraprirë ngaPozicioni u themelua
Pasuar ngaMorarxhi Desai
Të dhëna vetjake
U lind më
Vallabhbhai Jhaverbhai Patel

(1875-10-31) 31 tetor 1875 (148 vjeç)
Nadiad, Presidenca e Bombeit, India Britanike
Vdiq më15 dhjetor 1950(1950-12-15) (75 vjeç)
Bombay, Shteti i Bombeit, India
Partia politikeKongresi Kombetar Indian
Bashkëshortja/et
Jhaverben Patel
(m. 1893; died 1909)
Fëmijët
ShkollimiMiddle Temple
Punësimi
  • Avokat
  • aktivist
  • luftëtar për liri
ÇmimetBharat Ratna (pas vdekjes, 1991)

Vallabhbhai Jhaverbhai Patel ( ISO : Vallabhabhāī Jhāvērabhāī Paṭēla ; 31 tetor 1875 - 15 dhjetor 1950), i njohur zakonisht si Sardar Vallabhai Patel, [a] ishte një nacionalist dhe avokat i pavarur indian që shërbeu si zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Brendshëm i Indisë nga 1947 deri në 1950. Ai ishte një udhëheqës i lartë i Kongresit Kombëtar Indian, i cili luajti një rol të rëndësishëm në luftën e vendit për pavarësi dhe integrimin e tij politik . [1] Në Indi dhe gjetkë, ai shpesh quhej Sardar, që do të thotë "Shef" në Hindi, Urdu, Bengalisht dhe Persisht . Ai shërbeu si Ministër i Brendshëm gjatë integrimit politik të Indisë dhe Luftës Indo-Pakistaneze të vitit 1947 . [2]

Patel lindi në Nadiad, rrethi Kheda dhe u rrit në katundet e shtetit të Guxharatit . [3] Ai ishte një avokat i suksesshëm. Një nga togerët politikë më të hershëm të Mahatma Gandhit, ai organizoi fshatarë nga Kheda, Borsad-i dhe Bardoli në Guxharat në mosbindje civile jo të dhunshme kundër Raxhit Britanik, duke u bërë një nga udhëheqësit më me ndikim në Guxharat. Ai u emërua si Presidenti i 49-të i Kongresit Kombëtar Indian, duke organizuar partinë për zgjedhjet në 1934 dhe 1937 duke promovuar Lëvizjen Quit India.

Si ministri i parë i Brendshëm dhe Zëvendëskryeministri i Indisë, Patel organizoi përpjekje ndihme për refugjatët e ndarjes që iknin në Punjab dhe Delhi nga Pakistani dhe punoi për të rivendosur paqen. Përveç atyre provincave që kishin qenë nën sundimin e drejtpërdrejtë britanik, rreth 565 shtete princërore vetëqeverisëse ishin liruar nga sundimi britanik me Aktin e Pavarësisë Indiane të vitit 1947 . Patel, së bashku me Nehrunë dhe Menonin bindi pothuajse çdo shtet princëror të aderonte në Indi. [4]

Si ministri i parë i Brendshëm dhe Zëvendëskryeministri i Indisë, Patel organizoi përpjekje ndihme për refugjatët e ndarjes që iknin në Punjab dhe Delhi nga Pakistani dhe punoi për të rivendosur paqen. Përveç atyre provincave që kishin qenë nën sundimin e drejtpërdrejtë britanik, rreth 565 shtete princërore vetëqeverisëse ishin liruar nga sundimi britanik me Aktin e Pavarësisë Indiane të vitit 1947 . Patel, së bashku me Nehru dhe Menon bindi pothuajse çdo shtet princëror të aderonte në Indi. [4]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ "How Vallabhbhai Patel, V P Menon, and Mountbatten unified India". 31 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gandhi, Rajmohan. Patel: a life (Biography). navjivan trust. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lalchand, Kewalram (1977). The Indomitable Sardar. Bharatiya Vidya Bhavan. fq. 4. Sardar Vallabhbhai Patel {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b With Three Prime Ministers Nehru, Indira, and Rajiv (1993). With Three Prime Ministers Nehru, Indira, and Rajiv. Wiley Eastern. fq. 24. Panditji played as important a part in the accession of the princely states as did Sardar Patel or V.P. Menon. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)