Varna (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:43°13′ Veri 27°28′ Lindje 43.216667° Veri 27.466667° Lindje

Varna
Bullgarisht | Област Варна
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Varna
Komuna: 12
Guvernanti: Donço Simeonov
Sipërfaqja: 3,819.5 km2
Popullsia: 465,465 banorë
Dendësia: 121.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: B
Faqja Zyrtare: vn.government.bg

Rajoni Varna (bullgarisht: Област Варна) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë.Rajoni (oblasti) është i ndarë në 12 komuna me një sipërfaqe prej 3,819.5 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 465,465 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Varna.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Anglisht) Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009
  2. ^ (Anglisht) Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org