Veli Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Veli Pasha i Moresë (fl. 1787-1822) ishte djali i Ali Pashë Tepelenës, guvernator shqiptaro-osman (pasha) i Pashallëkut të JaninësEpir. Një komandant osman, ai komandonte forcat kundër Suliotëve, të Republikës Septinsulare, dhe të rebelëve serbë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1787 ose 1788, pas pushtimit të Janinës nga babai i tij dhe formimit të Pashallëkut të Janinës, Veliu emërohet nga Aliu si sundimtar i Sanxhakut të Trikallës me titullin Pasha i Trikalës.[1] Ndërmjet viteve 1807-1812, ai sundoi Morean si Pasha.[2][3]

Në vitin 1803, babai i tij e dërgoi atë me një ushtri për të luftuar Suliotët.[4] Në vitin 1806, pas konfliktit të ripërtërirë mes osmanëve dhe rusëve, Veli Pasha u dërgua për të sulmuar Republikën Septinsulare.[5] Veli Pasha kapi Vonicën, Prevezën dhe Butrintin.[5] Ali Pasha e martoi Veli Pashën me të bijën e fqinjit të tij Ibrahim Pashës.[5] Veli Pasha u dërgua për të shtypur rebelët serbë në sanxhakun e Smederevës (Kryengritja e Parë Serbe).

Deri në vitin 1804, Veli ishte sanxhakbejDelvinë dhe Bejlerbej i Rumelisë.[6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fleming, Katherine Elizabeth (1999). The Muslim Bonaparte: Diplomacy and Orientalism in Ali Pasha's Greece (në anglisht). Princeton University Press. ISBN 0-691-00194-4.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society: Dusty traces of the Muslim culture. Earthlab. fq. 337. ISBN 978-960-233-187-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ali Paşa Tepelenë". Marrë më 11 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "LETTER XL. TO MRS. BYRON". Marrë më 25 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nicholas Charles Pappas (1982). Greeks in Russian military service in the late eighteen and early nineteenth centuries. Stanford University. fq. 257–258. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c Fleming 1999.
  6. ^ Michalis N. Michael; Matthias Kappler; Eftihios Gavriel (2009). Archivum Ottomanicum. Mouton. fq. 175. Marrë më 25 korrik 2013. When Veli Pasa was the governor of the sub-province of Delvine and derbender basbugu in 1804, he was honored with the title of Rumeli Beglerbeyi. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)