Jump to content

Vervins

Coordinates: 49°50′09″N 3°54′36″E / 49.8358°N 3.91°E / 49.8358; 3.91
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vervin
Vervins
Nënprefekturë dhe komunë
Bashkia e Vervinit
Bashkia e Vervinit
Stema Vervin
Vervins is located in Earth
Vervins (Earth)
Koordinatat: 49°50′09″N 3°54′36″E / 49.8358°N 3.91°E / 49.8358; 3.91
VendiFranca
Sipërfaqja
1
10.350 km2 (3.996 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.600
 • Dendësia250/km2 (650/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vervins (Shqip: Vervin) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Aisnerajonit Hauts-de-France. Është një nënprefekturë e departamentit.

Gjendet mes dy përrenjve të vegjël Vilpion dhe Chertemps, të cilët derdhen në Serrë. Rrethohet nga komunat e Fontaine-lès-Vervins, La Bouteille, Landouzy-la-Cour, Thenailles, Hary, Gercy dhe Voulpaix.

Vervini u përmend si Verbinum në shekullin e 3të në Intinerarin e Antonine-it. Një teatër romak u ekskavua në vitet 1870. Paqja e Vervins u firmos këtu në 1598 duke përfunduar një luftë mes Francës dhe Spanjës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Vervins – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale