Vidin (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vidin
Bullgarisht | Област Видин
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Vidin
Komuna: 11
Sipërfaqja: 3,032.9 km2
Popullsia: 101,018 banorë
Dendësia: 33.3074 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BH
ISO 3166-2: BG-05
Faqja Zyrtare: www.vidin.government.bg

Rajoni Vidin (bullgarisht: Област Видин) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë.Rajoni (oblasti) është i ndarë në 11 komuna me një sipërfaqe prej 3,032.9 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 101,018 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Vidin.

Komunat[redakto | redakto tekstin burimor]

Rajoni ka 11 komuna:

Komuna Bullgarisht Popullsia[4]
Belogradčik Белоградчик 7.797
Bojnica Бойница 1.385
Bregovo Брегово 6.028
Čuprene Чупрене 2.162
Dimovo Димово 6.946
Gramada Грамада 2.114
Kula Кула 5.277
Makreš Макреш 1.667
Novo Selo Ново Село 3.145
Ružinci Ружинци 4.725
Vidin Видин 81.418

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Anglisht) Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009
  2. ^ (Anglisht) Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org
  4. ^ (Bullgarisht) Popolazione al 15 marzo 2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo