Vistula Spit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto Landsat e Spit Vistula

Vistula Spit ( polonisht: Mierzeja Wiślana ; rusisht: Балтийская коса ; gjermanisht: Frische Nehrung ) Është një aeolian rëre, [1] ose shtrirje gadishullore e tokës, e cila ndan Lagunen Vistula nga Gjiri GdańskDetin Baltik, me majën e tij të ndarë nga kontinenti ngushtica Baltiysk . Kufiri midis Polonisë ( Pomeranez Voivodeship ) dhe Kaliningrad Oblast, një copëz e Rusisë, e ndanë politikisht, gjysmën e vistulas mes të dy vendeve . Pika më perëndimore e Rusisë ndodhet në Vistula Spit.Pjesa polake përmban një numër vendpushimesh turistike, të përfshira në mënyrë administrative si qyteti i Krynica Morska .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në shekullin XIII, Vistula Spit kishte ngushtica të lundrueshme në mes, gjë që lejonte qytetin Elbing-ut , pjesë e shtetit monastik të kalorësve gjermanik, qasje të drejtpërdrejtë në Detin Baltik . Mbyllja natyrore e ngushticave në fund të shekullit të 13-të e zvogëloi statusin e Elbingut si një port të rëndësishëm tregtar. Ky dhe marrja teutonike e Danzig (Gdańsk) dhe Pomerania polake në 1308 çuan në rritjen e rëndësisë së Gdańsk.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u bë mbajtja e fundit e ushtarëve të mbetur gjermanë në Prusinë Lindore, megjithëse Sovjetikët thjesht anashkaluan pështymën pas Ushtrisë Prusiane Lindore u përfundua me vendosmëri, duke i trajnuar pamjet e tyre për qëllimin më të rëndësishëm të kapjes së Berlinit . Ushtarët e fundit të Wehrmacht- it i hodhën krahët vetëm pasi u nënshkrua Instrumenti Gjerman i Dorëzimit..

Kursenieki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonë me popullsi Kuroniane në 1649

Ndërsa sot Kursenieki, i njohur ndryshe edhe si Kuršininkai është një grup gati i zhdukur etnik i Balltikut që jeton përgjatë Kuronian Spit, në 1649 vendbanimi Kuršininkai u shtri nga Memel (Klaipeda)Danzig (Gdańsk) . Kuršininkai u asimilua përfundimisht nga gjermanët, përveç përgjatë Kuronian Spit ku disa ende jetojnë. Kuršininkai u konsiderua Latvians deri pas Luftës së Parë Botërore kur Letonia fitoi pavarësinë nga Perandoria Ruse, një konsideratë e bazuar në argumente gjuhësore. Ky ishte arsyetimi për pretendimet e Letonisë mbi Kuronian Spit, Memel dhe territoret e tjera të Prusisë Lindore e cila më vonë do të rrëzohej .

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana Polake e gadishullit është e arritshme duke përdorur rrugën Voivodeship road 501 [pl]. Aktualisht (2016) nuk ka asnjë kalim kufitar midis Polonisë dhe Rusisë në gadishull.

Në vitin 2019, qeveria Polake filloi ndërtimin e një kanali të anijeve përtej gadishullit, i cili do të pranoj që anijet e lejeve të hyjnë në Lagunën e Vistulas dhe portin e Elbląg, duke shmangur tranzitin përmes ngushticës Ruse të Baltiyskit [2] .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kramarska, R Uścinowicz, S Zachowicz J and Kawińska M, Origin and evolution of the Puck Lagoon in Journal of Coastal Research Issue 22, 2005, P187
  2. ^ "RDLP: wycinka na Mierzei Wiślanej jest zakończona". Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2019. Marrë më 21 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]