Jump to content

Letonezët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Letonezët
latvieši
Popullsia e përgjithshme
rr. 1.7 million[1]
Rajone me popullsi të konsiderueshme
 Letonia 1,187,891 (2021)[2]
Other significant population centers:
 Britania e Madhe124,000 (2020)[3][4][5]
 Shtetet e Bashkuara të Amerikës85,723(2019)
 Gjermania53,000(2021)[6]
 Kanadaja30,725 (2016)[7]
 Brazil25,000 (2002)[8][9][10]
 Australia23,233 (2021)[11]
 Irlanda19,933 (2016)[12]
 Rusia18,979 (2010)
 Norvegjia11,723 (2019)[13]
 Suedia10,323 (2022)[14]
Gjuhët
Letonisht dhe dialektet e saj
Fetë
Kryesisht Luteran,[15]
Pakica Katolikë romak dhe Ortodoksë Letonezë
Grupe etnike të lidhura
Baltikët tjerë

Letonezët (Letonisht: latvieši) janë një grup etnik dhe komb baltik me prejardhje nga Letonia dhe rajoni i afërt gjeografik, Baltiku. Letonezët kanë një gjuhë, kulturë, histori dhe prejardhje të përbashkët letoneze.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fis balto-finik i njohur si Livët u vendos në brigjet veriore të Letonisë moderne. Kolonët gjermanikë e morën emrin e tyre për vendasit nga termi Liv. Ata iu referuan të gjithë vendasve si "Letts" dhe kombit si "Lettland", duke e quajtur koloninë e tyre Livonia ose Livland.

Forma latine, Livonia, i referohej gradualisht të gjithë territorit të Letonisë së sotme, si dhe Estonisë jugore, e cila kishte rënë nën një ndikim minimal gjerman. Letonezët dhe lituanezët janë të vetmit anëtarë të mbijetuar të degës baltike të familjes indo-evropiane.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letonezët kanë një gjuhë të përbashkët dhe kanë një kulturë unike me tradita, festa, zakone dhe arte. Kultura dhe traditat fetare janë ndikuar disi nga traditat gjermanike, skandinave dhe ruse. Letonët kanë një kulturë të lashtë që daton arkeologjikisht në 3000 para Krishtit. Letonët mbanin një lidhje dhe tregti të konsiderueshme me fqinjët e tyre. Të dhënat e para të banorëve njerëzorë në tokat e Letonisë moderne datojnë arkeologjikisht në shek. 9000 pes, duke sugjeruar se kolonët e parë ishin gjuetarë që qëndruan pothuajse menjëherë pas fundit të epokës së fundit të akullit. Kolonizatorët nga jugu mbërritën shpejt, duke i çuar shumë nga gjuetarët drejt veriut, ndërsa mbulesat polare të akullit u shkrinë më tej, ose në lindje, në Rusinë e sotme, Bjellorusinë dhe Ukrainën. Autori romak Taciti vuri në dukje popujt "Aestii", që mendohet se ishin banorë të tokave moderne baltike, duke sugjeruar se ata ishin të shumtë me njerëz të frikshëm, por paqësorë dhe mikpritës. Popujt letonezë mbetën relativisht të pashqetësuar derisa ndërhyrja papale nëpërmjet Gjermanikëve, Urdhri Teutonik kolonizoi Kurzeme (Kurland në gjermanisht), duke filluar në gjysmën e parë të shekullit të 13-të. Dekretet e Papës urdhëruan Urdhrin Teutonik të përhapte "Fjalën e Zotit" dhe Ungjillin e Krishterimit në të gjithë "tokat e paqytetëruara pagane". Megjithëse këto përpjekje për të krishterizuar popullsinë dështuan, dhe Urdhri Teutonik përfundimisht u zhvendos drejt jugut, në rajonin e asaj që dikur njihej si Prusia Lindore.

Letonia Juglindore (Latgale), për shkak të një popullsie relativisht të madhe etnike ruse, ka ruajtur një ndikim të madh rus.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Bazilika e ZonjësAglona, kisha më e rëndësishme katolike romakeLetoni.

Paganizmi ishte feja kryesore përpara se territori i Letonisë të pushtohej nga Urdhri Teutonik i krishterë.[16][17] Letonezët ende festojnë festat tradicionale (Jāņi).[18] Dievturība është një lëvizje neopagane e cila pretendon të jetë një ringjallje moderne e fesë etnike të letonezëve përpara kristianizimit në shekullin e 13-të.[16][19]

Shumica e letonezëve të krishterë i përkasin Kishës Ungjillore Luterane, por në Latgale dhe Komunën Alsunga mbizotëron Kisha Katolike Romake, një pakicë e vogël letoneze i përkasin Kishës Ortodokse Letoneze dhe kongregacioneve të tjera fetare.[15] Në fund të shekullit të 18-të, një lëvizje e vogël por e gjallë Herrnhutist luajti një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kulturës letrare letoneze përpara se ajo të përthithej në emërtimin kryesor luteran.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha stërgjyshore e letonezëve, letonishtja, është regjistruar të paktën që nga shekulli i 16-të.[20] Ajo u zhvillua në një gjuhë të veçantë në shekullin e 9-të. Është pjesë e një dege të veçantë gjuhësore të gjuhëve indo-evropiane: gjuhët baltike.

Një gjuhë tjetër e shquar e Letonisë është gjuha livoniane pothuajse e zhdukur, një anëtar i nëndegës baltiko-finlandeze të familjes së gjuhëve urale, e cila gëzon mbrojtje me ligj. Gjuha latgaliane (një dialekt i letonishtes) mbrohet gjithashtu nga ligji letonez si një variant historik i gjuhës letoneze.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "latviai". latviai (në lituanisht). Marrë më 2023-03-21.
 2. ^ "Population by ethnicity in regions, cities, 21 development centres and municipalities at the beginning of the year by Ethnicity, Territorial unit, Indicator and Time period". Oficiālās statistikas portāls. Marrë më 2021-04-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Population of the UK by country of birth and nationality - Office for National Statistics". www.ons.gov.uk. Marrë më 2021-04-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Population by country of birth and nationality, Annual Population Survey, Office of National Statistics, 2014] Arkivuar gusht 28, 2010, tek Wayback Machine
 5. ^ BNS (13 qershor 2011). "TVNET :: Ārvalstīs - Lielbritānijā pašlaik dzīvo 39 tūkstoši viesstrādnieku no Latvijas". Tvnet.lv. Marrë më 2011-12-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Bevölkerung in Privathaushalten nach Migrationshintergrund im weiteren Sinn nach ausgewählten Geburtsstaaten". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Government of Canada, Statistics Canada (2017-10-25). "Ethnic Origin (279), Single and Multiple Ethnic Origin Responses (3), Generation Status (4), Age (12) and Sex (3) for the Population in Private Households of Canada, Provinces and Territories, Census Metropolitan Areas and Census Agglomerations, 2016 Census - 25% Sample Data". www12.statcan.gc.ca. Marrë më 2021-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Um atalho para a Europa". Epoca. Editora Globo S.A. 24 qershor 2002. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Brazilian Embassy in Stockholm". Brazilianembassy.se. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2007. Marrë më 2 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "A Millenarian Migration: Varpa". Lituanus.org. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2019. Marrë më 2 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ ABS. "ABS Statistics". Stat.data.abs.gov.au. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2018. Marrë më 28 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "All non-Irish nationals in Ireland - CSO - Central Statistics Office". www.cso.ie (në anglisht). Marrë më 2021-06-25.
 13. ^ "Immigrants and Norwegian-born to immigrant parents, by country background. 1 January 2019". Statistics Norway (në norvegjisht).
 14. ^ "Population statistics - Foreign-born by Country of birth, sex and year of immigration 31 December 2022". Statistiska Centralbyrån (në anglisht). Marrë më 2023-11-15.
 15. ^ a b "Tieslietu ministrijā iesniegtie reliģisko organizāciju pārskati par darbību 2011. gadā" (në letonisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-11-26. Marrë më 2012-07-25.
 16. ^ a b Žemaitis, Augustinas. "Dievturība (neo-paganism)". OnLatvia.com (në anglisht). Marrë më 21 mars 2022.
 17. ^ Smogorzewski, Kazimierz Maciej. "Latvia - History". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 21 mars 2022.
 18. ^ Ruduša, Daina. "Time to Get in Touch With Our Pagan Roots". Latvia.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2019. Marrë më 21 mars 2022.
 19. ^ Stasulane, Anita (mars 2019). "A Reconstructed Indigenous Religious Tradition in Latvia". Religions (në anglisht). 10 (3): 195. doi:10.3390/rel10030195.
 20. ^ Vīksniņš, Nicholas (1973). "The Early History of Latvian Books". Lituanus (në anglisht). 19 (3). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2012. Marrë më 3 shtator 2019.