Jump to content

Xhoni Inglish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnny English
Regjia ngaPeter Howitt
Shkruar ngaNeal Purvis
Robert Wade

William Davies
ProdhuesiTim Bevan
Eric Fellner
Mark Huffam
LuajnëRowan Atkinson
Ben Miller
Natalie Imbruglia
John Malkovich
KinematografiaRemi Adefarasin
MontazhiRobin Sales
MuzikaEdward Shearmur

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
11 prill 2003 (Mbretëria e Bashkuar)
18 korrik 2003 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
88 minuta[1]
ShtetetMbretëria e Bashkuar[2]
Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti40 milion dollarë[1]
Fitimi160.5 milion dollarë[1]

Johnny English (Xhoni Inglish) është një film aksion spiun i vitit 2003 me regji të Peter Howitt dhe shkruar nga Neal Purvis, Robert Wade dhe William Davies. Rowan Atkinson luan rolin kryesor, ku personazhin e përzien me atë të Mr. Bean. Për shkak suksesit të filmit, filmi pasohet nga Johnny English Reborn (2011) dhe Johnny English Strikes Again (2018).

Johnny English është një punonjës i përzemërt, por i paaftë i MI7, që punon një punë në tavolinë, ndërsa ëndërron të jetë agjenti i tyre më i besueshëm. Pasi Agjenti Një vdes në një aksident nëndetëse të shkaktuar pa dije nga English, agjentët e mbetur vriten nga një bombardim në funeralin e Agjentit Një, përsëri për shkak të paaftësisë së English, duke e lënë English si agjentin e vetmuar që mbijeton i aftë për të përfunduar misionin e Agjentit Një.

I dhënë për të prishur një komplot për të vjedhur xhevahirët e kurorës të rivendosur rishtas, Enlish takon Lorna Campbell misterioze në zbulimin e argjendarive në Kullën e Londrës. Gjatë një mbyllje të papritur, xhevahiret janë vjedhur. Në pasojat kaotike, English aksidentalisht rrëzojnë nënkryetarin e sigurisë dhe pretendojnë të luftojnë një "sulmues" imagjinar për të mbuluar gabimet e tij; ai përbën një përshkrim të rremë të të dyshuarit tek kreu MI7 Pegasus.

English dhe ndihmësi i tij Angus Bough zbulojnë se xhevahiret u hoqën përmes një vrimë të hapur nën rastin e tyre të shfaqjes. Pas tunelit, ata përballen me hajdutët gjermanë Dieter Klein dhe Klaus Vendetta, të cilët shpëtojnë në një makinë e barelës. Pas ndjekjes së makinës së gabuar, English hyn në një vend varrezash dhe mendon që njerëzit janë duke aktruar, por më vonë e kupton dhe Bough vjen në shpëtimin e tij, duke pretenduar se English është një pacient mendor i shpëtuar dhe që pozon si mjek i të çmendurve.

English lidh hajdutët me Paskal Savazhin, një sipërmarrës francez i burgjeve që ndihmoi në rivendosjen e xhevahireve. Pegasus i konsideron pretendimet e English si absurde dhe paralajmëron atë që të mos përfshijë Savazhin. Në parkun e makinave, English dhe Bough sulmohen nga Vendetta por janë të padëmtuar. English përsëri takon Campbell në restorantin YO! Sushi, duke njohur motoçikletën e saj rozë. Pasi e kanë parë atë në dy skena krimi, dyshimet në English thellohen kur të dhënat e saj nuk mund të gjenden në asnjë kompjuter qeveritar.

English dhe Bough parashutojnë në selinë e Savazhit, por English gabimisht zbarkon në një kullë identike, Spitalin e Qytetit. Duke arritur ndërtesën e saktë, të dy mësojnë se Savazhi, një pasardhës i Charles Edward Stuart, planifikon ta bën veten mbret, duke përdorur një shtytës për të falsifikuar Kryepeshkopin e Canterbury. Campbell arrin dhe zbulohet të jetë një agjente e Interpolit që ndjek Savazhin. Me dëshmi të përfshirjes së Savazhit, English rrëzon një pritje të organizuar nga Savazhi por është pezulluar nga Pegasus për veprimet e tij të ngathët.

Savazhi heq planin e tij për të përdorur Kryepeshkopin e rremë dhe në vend të kësaj i dërgon minionët e tij për të detyruar Mbretëreshën Elizabeth II të abdikonte duke kërcënuar corgisin e saj, duke bërë që e gjithë vargu trashëgimtar të zhdukej e që Savazhi të bëhej mbret. Campbell, i vendosur tani në krye të detyrës nga Pegasus, viziton English e dëshpëruar dhe e bind atë të udhëtojë me të në kështjellën franceze të Savazhit për të hetuar. Duke përgjuar takimin e Savazhit me kriminelë të njohur ndërkombëtarisht, English dhe Campbell mësojnë se ai planifikon të shndërrojë të gjithë Anglinë në burgun më të madh në botë. Agjentët ekspozohen kur English aktivizon aksidentalisht një mikrofon, dhe ata mbahen të burgosur.

Bough shpëton English dhe Campbell dhe ata nxitojnë për të ndaluar kurorëzimin e Savazhit. English rrëzon kurorëzimin dhe zbulon që Kryepeshkopi në pjesëmarrje është i vërtetë. I pavendosur, English urdhëron Bough të luajë DVD inkriminuese, dhe e sheh veten duke pastruar dhëmbët dhe të njëjtin kohë duke luajtur këngën e ABBA "Does Your Mother Know"; Savazhi kishte përgjuar në banesën e English. Duke u poshtëruar, English lëkundet për të vjedhur kurorën e Shën Eduardit nga Kryepiskopi. Savazh përpiqet të vrasë English, i cili i heq kurorën. Sidoqoftë, English bie nga litari, bie mbi fron dhe kurorëzohet; ligjet e trashëgimisë do të thojnë që English tani është teknikisht Mbreti i Anglisë. Në veprimin e tij njëjësor si mbret, English ka arrestuar Savazhin dhe rikthen fronin mbretëreshës, duke kërkuar thjesht një titull si kalorës si shpërblim.

Savazh dënohet me vdekje për tradhëti të lartë, ndërsa English dhe Campbell voziten në Francën e Jugut për një festë romantike, vetëm që English heq aksidentalisht atë nga makina e tij ndërsa u përkulën për ta puthur. Skena duke përfunduar filmi, Lorna zbret në një pishinë hoteli, ku Bough po pushon së bashku me një njeri identik me sulmuesin fiktiv English, që ia përshkroi Pegasusit.

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim aprovimi prej 33% bazuar në 121 shqyrtime me një vlerësim mesatar prej 4.8/10. Në Metacritic, filmi ka një rezultat prej 51 nga 100 bazuar në 32 kritikë, duke treguar "kritika të përziera ose mesatare".[3]

  1. ^ a b c "Johnny English (2003)". Box Office Mojo. Marrë më 13 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lemire, Christy (21 tetor 2011). "Film review: 'Johnny English' fires wildly, but mostly misses comic targets". Deseret News. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2011. Marrë më 22 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Johnny English Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic". Metacritic. Marrë më 20 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)