Ylfete Fanaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ylfete Fanaj

Ylfete Fanaj (11 korrik 1982, Prizren, KSA e Kosovës, Jugosllavi) është politikane zviceran (PS) dhe që nga prilli 2011 anëtar i Këshillit të Kantonit të Lucernit. Më datën 23 qershor 2020, ajo u zgjodh kryetare e Këshillit të Kantonit për periudhën 2020/2021 me 91 nga 117 vota.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylfete Fanaj ka lindur më 11 korrik 1982 në qytetin jugor të KosovësPrizrenit, i cili në atë kohë ishte pjesë e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë. Babai i saj ka punuar si punëtor sezonal në Zvicër në vitet 1980. Në vitin 1990 gruaja e tij dhe dy nga vëllezërit e motrat më të vogla të Ylfetes u transferuan në shtëpi, ndërsa ajo dhe motra e saj më e madhe qëndruan me gjyshen e tyre. Kur situata politike në Kosovë vazhdoi të përkeqësohej në vitin 1991, Ylfete dhe motra e saj më e madhe ndoqën familjen në Evropën Qendrore dhe shkuan në shkollë në Sursee.

Më pastaj Ylfete Fanaj kreu shkollën e mesme deri në klasën e 10-të. Pas kësaj ajo gjeti një punë praktikë si nëpunëse në ECAP. Në vitin 2003, ajo filloi të punojë si sekretare në departamentin e integrimit të Kantonit të Lucernit dhe përfundoi diplomën e shkollës së mesme profesionale, të cilën e përfundoi me sukses në vitin 2005. Në vitin 2009 ajo përfundoi studimet për punë sociale në Universitetin e Shkencave të Aplikuara dhe Arteve të Lucernit dhe u diplomua me diplomë bachelor. Pas kësaj, ajo punoi si punonjëse sociale në departamentin e promovimit dhe integrimit shëndetësor për kantonin Nidwalden. Më pas ajo fitoi një Master Shkencor në Punë Sociale nga universitetet e Bernës, Lucernit, St. Gallenit dhe Cyrihut. Ajo është aktualisht drejtuese e Zvicrës gjermanishtfolëse në projektin për të rinjtë LITFT në Bernë, një program integrimi dhe parandalimi për të rinjtë me pikënisje të vështira në ndërlidhjen midis shkollës dhe punës.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylfete Fanaj filloi karrierën e saj politike në Secondos, dega e Lucernit e Second@s Plus Zvicër. Në vitin 2007 ajo u bë anëtare e bordit të kësaj shoqate. Në të njëjtin vit ajo u zgjodh edhe në Këshillin e Qytetit të Lucernit si kandidate për Partinë Social Demokrate Zvicerane. Në vitin 2008 ajo zuri një vend në bordin e shoqatës mbarëkombëtare të Secondos dhe u bë presidente e saj në 2009. Që nga viti 2006 ajo është anëtare e menaxhmentit të PS Stadt Luzern në departamentin e komunikimit dhe në mars 2011 kaloi në drejtimin e seksionit kantonal të partisë.

Në prill 2011 ajo u zgjodh në Këshillin Kantonal të Lucernit. Fanaj ishte kështu këshilltari i parë kantonal zviceran me rrënjë kosovare.[1] Në mars 2015 ajo u zgjodh për një mandat të dytë [2] dhe u rizgjodh në vitin 2019. Në këshillin kantonal fillimisht ishte anëtare e Komisionit Politik Shtetëror. Më pas ajo u bë anëtare dhe më pas nënkryetare e Komisionit të Drejtësisë dhe Sigurisë. [3] Nga viti 2015 deri në vitin 2019 ajo ka drejtuar grupin parlamentar të PS-së në parlamentin kantonal. Më datën 17 qershor 2019 Fanaj u bë fillimisht nënkryetare dhe më 23 qershor 2020 u zgjodh Kryetare e Këshillit të Kantonit për periudhën 2020/2021.

Fanaj kandidoi për një vend në Këshillin Kombëtar në zgjedhjet parlamentare të Zvicrës të 2011, 2015 dhe 2019, në secilin rast pa u zgjedhur. [4]

Më datën 9 mars 2022, ajo shpalli kandidaturën e saj për zgjedhjet e këshillit të qeverisë së Lucernit në 2023. [5] Kongresi partiak i PS-së e emëroi atë më 24 shtator 2022 si kandidat për këshillin qeveritar. [6]

Aktivitete në klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fanaj është aktive në shoqata të ndryshme në fushën sociale. Ajo është anëtare e bordit drejtues të shoqatës LISA - Shoqata e Lucernit për Interesat e Punëtorëve të Seksit dhe e shoqatës Qendra për Edukim Ndërkulturor - ZIB si dhe anëtare e bordit këshillues në pikën e kontaktit për sans-papiers Lucerne dhe tifozët punojnë në Lucern. Ajo është gjithashtu anëtare e Komisionit të Kohezionit Social të Kishës Katolike të Qytetit të Lucernit. [7][3] Në të kaluarën ajo ishte aktive edhe në shoqatën AsylbrückeZug, në programin për martesë të detyruar.ch dhe në shoqatën Politforum Zentralschweiz. Si bashkëiniciatore është Kryetare e shoqatës “50 Vjet e Drejta e Votimit të Grave në Lucern”.

Fanaj është e martuar dhe jeton me bashkëshortin dhe djalin në qytetin e Lucernit. [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Die guten Albaner. In: SRF 1, DOK vom 24. November 2011 (50 min) (Videoausschnitte).
  2. ^ ": Laut vorläufigen Ergebnissen hat Ylfete Fanaj mit 4968 Stimmen ihre Wiederwahl ins Luzerner Kantonsparlament geschafft". Albinfo.ch. 2015-03-30. Marrë më 2015-05-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Fanaj Ylfete". lu.ch (në gjermanisht). Marrë më 5 korrik 2019.
  4. ^ "Kandidatinnen und Kandidaten Nationalrat". sp-luzern.ch. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Arkivuar 5 korrik 2019 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 14 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Regierungsrat 2023". In: sp-luzern.ch (në gjermanisht). Arkivuar 14 janar 2023 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2023. Marrë më 14 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Die SP nominiert Ylfete Fanaj als Kandidatin für den Luzerner Regierungsrat. Abgerufen am 24. September 2022.
  7. ^ a b Ylfete Fanaj. "Über mich". ylfetefanaj.ch. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)