Junta greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barjaku grek
Stema greke

Diktatura ushtarake greke 1967–1974 ose "regjimi i gjeneraleve" (Χούντα των Συνταγματαρχών), ne greqisht haset edhe formulimi „Junta“ (Χούντα),është nje percaktim kolektiv per regjimin ushtarak grek te viteve 1967 bis 1974 .

Ne mengjesin e 21. prill 1967 u krye nje puç ushtarak dhe nje grup gjeneralesh dhe permes ushtrise morren kontrollin e vendit.

Parahistoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjehere mbas mbarimit te Luftes se Dyte Boterore filloi Lufta Civile Greke Komunistet dhe te majtet luftuan deri ne perfundimin e paqes me 9. tetor 1949 kunder Konservative und Royalisteve.

Palet nderluftuese morren mbështetje nga njera ane nga Bashkimi Sovjetik, Shqipëria dhe Jugosllavisa, dhe nga ana tjeter Britania e Madhe dhe USA.

Qe me 1947 u pershat ne USA „Doktrina Truman“ . Qëllimi i kësaj doktrine ishte , te pengonte, qe shtete të tjeras (sidomos Greqia dhe Turqia) te mos binin nën ndikimin e Bashkimit Sovjetik. Greqia ishte parë nga SHBA si një vend me rrezik për shkak të luftës civile midis royalistëve dhe komunistëve midis viteve 1945 dhe 1949.

Pas përfundimit të përleshjeve 1949 Greqia u gjend përsëri nën një qeveri konservatore të krahut të djathtë, e cila kishte ardhur si pasoje "ndihmës" aktive të fuqive perëndimore.

Mbreti ishte Pali I Në këtë periudhë, u bene Kryeminister sipas rradhes Nikollaos Plastiras, Sophoklis Venizelos, Ioannis Theotokis, Dimitrios Kiusopulos dhe Konstantinos Karamanlis i cili themeloi Partinë Politike Ethniki Ritzospastiki Enosis (ERE) ishte kryeministër i Greqisë nga viti 1955 deri më 1963. Ai shpalli dorëheqjen e tij në vitin 1963 për shkak të dallimeve me mbretin. Si i vetmi shtet tjetër jo komunist në Gadishullin të Ballkanit, Greqia 1952 u pranua në NATO. Dhe me kërkesë të vendeve perëndimore, ajo gjithashtu duhej të mbetej e orientuar nga perëndimi.

Mbreti Paul I vdiq më 6 mars 1964, pasardhësi i tij ishte si drejtuesi i shtetit djali i tij papervoje Konstantin II.

Tashmë në shkurt të vitit 1964, konservatorët (E.R.E.), të cilët përsëri u konkurruan me Karamanlis në zgjedhje, u zëvendësuan nga një qeveri e krahut të Unionit Qendror (Georges Papandreou). Konstantini, mbreti i ri, kishte frikë se "majtistët" do të ndiqnin shembullin e BRSS në vend të SHBA.

Që nga janari 1965, të gjitha shenjat tregojnë një krizë të rëndë, pasi marrëdhëniet midis qeverisë së George Papandreou dhe familjes mbretërore u përkeqësuan në mënyrë të qëndrueshme. Mbreti, i ndikuar nga camarilla, u bë gjithnjë e më i bindur se Bashkimi Qendror po planifikonte të përmbysë monarkinë.

Papandreu nuk bëri asgjë për të krijuar një marrëdhënie besimi me gjykatën. Pas publikimit të "Conspiracy Aspida", një bashkim i pretenduar i oficerëve të ushtrisë së majtë nga gazetat konservatore dhe shpalljes rreth rolit të djalit të tij Andrew në këtë çështje, ai donte që [[Ministria e Mbrojtjes] ] ti nënshtrohen kontrollit të tij të drejtpërdrejtë si Kryeministri. Kjo do t'i jepte atij mundësinë për të kuptuar ftohtësinë e shpërfillur fillimisht të "elementeve jodemokratike" brenda ushtrisë greke. Megjithatë, Ministri i Mbrojtjes refuzoi të japë dorëheqjen, dhe mbreti Konstandini II hodhi poshtë shkarkimin e Kryeministrit. Megjithatë, ai në këtë mënyrë shkeli të drejtat e dhëna atij nga Kushtetuta.

Tani Papandreu kërcënoi me dorëheqjen e tij, të cilin mbreti e përdori menjëherë për të emëruar një kryeministër të ri. Edhe pse kjo nuk u konfirmua nga Parlamenti, por kriza ishte atje.

Njëzet e tetë oficerë ushtarakë u akuzuan për anëtarësim në organizatën Aspida dhe një përpjekje për grusht shteti dhe u sollën përpara një gjykate ushtarake. Djali i Papandreut Andreas Papandreu u dergua fillimisht në gjykatë, por kjo nuk ishte e mundur për shkak të imunitetit të tij parlamentar. 15 të pandehur u gjetën fajtorë dhe morën dënime me burg.

Midis 15 korrikut dhe ditëve të para të shtatorit 1965, Athina dhe të gjitha qytetet kryesore greke ishin skena e tubimeve të përditshme për Papandreun dhe [[demokracinë]). Por përpjekja e protestuesve për të parandaluar formimin e një qeverie të re mbretërore duke kërkuar zgjedhjet e reja - siç kërkoi Papandreu - ishte e kotë. Së fundmi, me ndihmën e ryshfetit dhe premtimeve, "klika" e mbreterore arriti të "bindte" mjaft anëtarë të "Qendrës", pas së cilës qeveria e tretë e propozuar nga royalistët mund të kishte një shumicë votash në parlament.

Në të njëjtën kohë, Mbreti dhe gjeneralët besnikë, me ndihmen e amerikanëve, po punonin për një plan për të krijuar një diktaturë ushtarake, ne pamje te pare "demokratike" do të thoshte të pengojë kthimin e Georgios Papandreut në pushtet.

Grushti shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giorgios Papadopoulos, udhëheqësi i kolonelëve, e kishte kuptuar se mënyra më e shpejtë, më efektive dhe më e sigurt për të fituar pushtetin ishte përdorimi i aparatit që shteti kishte krijuar për të mbrojtur kundër subversionit për qëllimet e veta . Ai, ashtu si të gjithë oficerët grekë të stafit, dinte për ekzistencën e Planit të Prometeusit, një masë që synonte destabilizimin e çdo qeverie komuniste (shih Gladio pavarësisht se si erdhi në pushtet. Përgatitur sipas udhëzimeve të vendosura në NATO që nga viti 1959, plani i Prometeusit është përshtatur vazhdimisht me zhvillimet e fundit.

Për shkak të fshehtësisë së pamjaftueshme, nënkoloneli Papadopoulos, menjëherë pas përmbysjes së qeverisë së Karamanlis ishte në gjendje të studionte dosjet e Planit të Prometheusit që nga viti 1963. Në atë kohë, Panagiotis Pipinelis udhëhoqi qeverinë relativisht të shkurtër kalimtare. Më vonë ai ishte i vetmi politikan grek që miratoi grushtin e shtetit të prillit [1967], i cili menjëherë e fitoi emërimin e Ministrit të Jashtëm. Plani i plotë i Prometeusit përmbante, në veçanti, pasqyrën e strukturuar të departamenteve të ngarkuara me ekzekutimin e planit dhe kodin që do të përdorej, nëse do te ishte e nevojshme, nën përgjegjësinë e Kryeministrit.

Fale njohurive mbi keto akte i mundësuan Giorgios Papadopulos dhe miqtë e tij që të vendosnin mbështetës strategjik të planit të tyre të marrjes në detyrë "për të shpëtuar shtetin grek dhe identitetin e tij" në pozita strategjike. Si rezultat, ata ishin në gjendje të mësonin për çdo ndryshim në Planin e Prometeusit. Në momentin e grushtit të shtetit, ata mund të iniciojnë operacionet e konfiskimit thjesht duke urdhëruar ekzekutimin e planit, ndërsa Mbreti dhe gjeneralët kishin hezituar që në minutën e fundit ta bënin këtë. Duhet të theksohet se disa muaj përpara grushtit të shtetit, miqtë e Papadopulos në [Shtabin e Përgjithshëm] kishin zbatuar përfundimin e listës së personave të arrestuar duke shtuar një listë B me emrat e udhëheqësve kryesorë të fraksioneve parlamentare jo komuniste, të cilat duheshin "neutralizuan" "ose" mbrojtur ".

Një "grusht shteti i përsosur"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa njerëz të grupit Papadopulosit, para së gjithash koloneli Karydas, morën pjesë drejtpërsëdrejti në rrealizimin e këtij skenari. Çështja Aspida (shih më lart) është konsideruar e pamundur nga ndonjë qytetar i arsyeshëm, por u tregua i dobishëm për juntën.

Teza e një komploti anti-monarkist, treguar dhe mbështetur nga hierarkia ushtarake, e bindte plotësisht mbretin se kampi demokratik po përgatiste krijimin e një republike.

Për më tepër, zbulimi i komplotit të supozuar ndodhi në kohën që Georgios Papandreu të vendosë përfundimisht të mos heqë oficerët e krahut të djathtë, por të paktën ata që kishin komprometuar në mashtrimin në zgjedhjet e vitit 1961. Ashtu si administratorë të caktuar qëndrimet antidemokratike të të cilëve ishin të njohura.
Kjo masë, e cila kërkohej për muaj nga opinioni publik, duhet të kishte ndodhur menjëherë pasi qeveria e Papandreut u formua në shkurt të vitit 1964, pak ditë pas fitores së tij elektorale triumfuese. Por udhëheqësi i vjetër i qendrës nuk kishte dashur të mos i pëlqente mbretit. Dhe kur ai më në fund e kuptoi se pastrimi i moderuar i ushtrisë ishte shpresa e vetme e mbijetesës për demokracinë, kolonelët kishin përgatitur planin e tyre të veprimit.

Konfuzioni dhe frika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kudo zoteronte konfuzioni, frika dhe paniku. Në mbrëmjen e 21 prillit 1967, më shumë se 10,000 persona u arrestuan nga ushtarë të armatosur rëndë në Athinë, Pire, Patras dhe Selanik. Midis tyre ishin veteranë të shumtë të vjetër dhe të sëmurë të luftës partiake kundër pushtimit gjerman në Luftën e Dytë Botërore, qindra funksionarë dhe anëtarë aktivë të të gjitha partive politike, sindikatave, organizatave rinore, klubeve dhe shumica e ministrave të qeverisë së aktrimit, dhjetra deputetë, Administratorë, gazetarë të shumtë, avokatë, shkrimtarë dhe aktorë.

Natën lajmi përhapet ne tere Athinën. Askush nuk mund të thoshte se kush ishte prapa kompanisë, mund të kuptonte kuptimin e tij, të vlerësonte qëllimin e tij, ose të ishte në gjendje të reagonte.

Pas grushtit më 21 prill, menjëherë u imponohej ligji ushtarak, dhe kishte censurë, arrestime, rrahje, torturë dhe vrasje. Është vlerësuar se numri i viktimave ishte rreth 8,000 njerëz vetëm në muajin e parë. Kjo u justifikua nga deklarata se gjithçka duhej bërë për të shpëtuar kombin nga një "kapje komuniste".

Pamundësia për të reaguar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht brutalitetit të masave të para represive më 21 prill 1967, ishte e pamundur të parashikohet që kjo do të krijonte një regjim të ri që do të ishte ekskluzivisht ushtarak dhe diktatorial.

Veç kësaj, sjellja personale [[Konstandini II (Greqi) | Mbreti Konstandini] frenoi reagimet e forcave që kishin mundësinë për të luftuar operacionin me efikasitet: kur ai u zgjua duke mbështetur rebelët herët në mëngjes, mbreti donte mos e pranoni mosbindjen e "ushtrisë së tij". Rastësisht, gjeneralët e ndaluar nga kolonelët në dhomat e Pentagonit, selia e Shtabit të Përgjithshëm në [[Athinë]), e kishin këshilluar atë të mos bënte asgjë që mund të sfidonte unitetin e lavdëruar të ushtrisë. Një diktaturë ushtarake i dukej mbretit në këtë kohë, me sa duket shumë më mirë se një qeveri e Papandreut, armiqve të tij.

Dekreti i parë mbretëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas nenit 91 të Kushtetutës, Ne, mbreti i grekëve, përcaktojmë shfuqizimin e neneve 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 18 për shkak të kërcënimeve ndaj sigurisë dhe rendit publik që kërcënojnë vendin , 20, 95 dhe 97 të kushtetutës aktuale për të gjithë territorin kombëtar. Ministri i Brendshëm është i ngarkuar të botojë dhe zbatojë këtë dekret. Drawn: Konstantin, Mbreti i Grekëve. Këshilli i Ministrave: Presidenti, Anëtarët. "

Pengjet e regjimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konstantinos Kollias, një ish-avokat i përgjithshëm për Areopag, gjykata më e lartë greke, për të emëruar kryeministrin civil, ishte i vetmi koncesion që mbreti mund t'i hiqte nga koloneli. Rëndësia e tyre, megjithatë, ishte e vogël, pasi fuqia mbeti me juntën, dhe kështu Kollias veproi vetëm si një figurë. "Deklarata e Kollias" në Radio Athinë disa orë pas formimit të regjimit të grushtit të shtetit më 22 prill 1967:

"Qeveria e re do të përpiqet të rivendosë unitetin midis grekëve. Mospërputhja që i ka ndarë Grekët deri tani, dhe në të cilën grekët e liga kishte udhëhequr popullin, duhet të ndalet. Për të rivendosur unitetin, qeveria u bën thirrje njerëzve që të japin mbështetjen e tyre për të gjithë. Qeveria deklaron se nuk do të ketë më grekë të së djathtës, qendër apo të majtë, por thjesht grekë ".

Realizimi i këtij programi kishte filluar 24 orë përpara transmetimit medial të fjalës. Duke nxitur grushtin e shtetit, junta bëri më shumë se 10,000 arrestime të njerëzve që ishin thjesht "grekë", domethënë, kishin bindje të ndryshme politike.

Dekreti i dytë mbretëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një komunikatë anonime plotëson Dekretin Mbretëror dhe e specifikon atë në praktikë:

"Që tani e tutje, të gjitha trafiku i automjeteve dhe këmbësorëve në qytet do të ndalohet deri në një njoftim tjetër. Çdo civil në rrugë duhet të shkojë menjëherë në shtëpi. Pas perëndimit të diellit, zjarri hapet për çdo person në qytet. Trafiku lejohet vetëm mjekëve dhe farmacistëve në sëmundje serioze, dhe kjo vetëm me lejen e autoriteteve policore kompetente.
Tani e tutje shkëmbimi i letrave me vlerë dhe tregu i mallrave do të mbyllen deri në një njoftim tjetër.
Nga tani e tutje është e ndaluar të anullohet tërheqja në bankat dhe bankat e kursim-kreditit. Prej sot, më 21 prill, afati përfundimtar për shkëmbimin e bonove do të zgjatet me dhjetë ditë.
Tani e tutje, blerja e sterling dhe të gjitha monedhave të tjera të huaj është e ndaluar deri në një njoftim tjetër. Çdo përpjekje nga tregtarët për të krijuar dyqane ushqimore konsiderohet sabotim; Shkelësit janë vendosur para gjykatave speciale ushtarake.
"Të gjithë qytetarëve u kërkohet të njoftojnë policinë menjëherë nëse dëgjojnë për një tregtar që përpiqet të krijojë një dyqan ushqimor".
Prej tani deri në anulimin e mësimeve në shkollat ​​fillore, të larta dhe të larta ndërpritet '

Në këtë mënyrë, çdo grek shikuar në 24 prill të vitit 1967 të izoluar dhe të pafuqishëm një grusht shteti kundër, nga e cila askush nuk e dinte autorin as shkallën e vërtetë për të cilën organizatë atë, por, në kohën kur puna e përbashkët e Pallatit Mbretëror, e drejta tradicionale, Forcat e Armatosura dhe Amerikanët (në veçanti CIA).

Politika e juntes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolonelët justifikuan grushtin e tyre si një "revolucion për të shpëtuar kombin" ("Ethnosotirios Epanastasis"). Një komplot komunist në administratë, arsim, media dhe madje edhe në ushtri ka përgatitur një revolucion. Ateizmi, kultura popullore, muzikës rok dhe hipi Lëvizja antikomunizmit janë paraqitur si pjesë e konspiracionit komunist, në bazë të një tashmë delusional në dukje, të gjithë u largua si anarko komunistët (Stampa:ELSneu) quhet dhe propaganda modeli i "krishterë grekët HELLAS" (Stampa:ELSneu) krahasuar. Regjimi i vendosur lindja nga flakët zog rilindur Phoenix - një që nga koha e luftës çlirimtare simbol i njohur i rilindjes së Greqisë - me siluetën e një ushtari të armatosur parashikuar si një simbol të ri shtetëror ,

Politika e brendeshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Represioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me date 25. prill 1967 nje depesh i AFP numeronte masat qe do te merrnin se bashku Ministria e Brendeshme dhe e Edukimit ne lidhje me „Disiplinimin e rinise.

Ne te thuhej: «Sipas kësaj,« të rinjtë duhet të kujdesen për pamjen e duhur, të jenë të pastër dhe të pastër, dhe mbi të gjitha, të mbajnë flokë të shkurtër. [Beatles] dhe Beatnik, këto frutat e huaja të indoktrinimit amerikan, nuk janë toleruar më në Greqi ". Vajzat nuk lejohen më të veshin funde të shkurtra, por "duhet të jenë të veshur mirë". Përveç kësaj, të gjithë studentët janë të udhëzuar që të "marrin pjesë në mision çdo të diel dhe të shkojnë në Kungimin e Shenjtë gjatë Javës së Shenjtë".

Ndërkohë, universitetet u bënë objektivi numër një i qeverisë ushtarake. Tashmë në fillim të vitit shkollor 1967/68 zbuloi se kolonelët po përballeshin me një detyrë të vështirë. Megjithë masat arbitrare kundër shoqatat studentore, pavarësisht shpërbërjes së të gjitha rezistencës shoqatave në salla leksionesh dhe laboratorët u ndje se konvertimin rezistuar e këtyre objekteve në baraka.
Studentët bojkotuan ligjëratat e profesorëve që bashkëpunonin me regjimin. Janë shpërndarë fletëpalosje dhe postimet e anti-regjimit. Kolonelët filluan ta marrin seriozisht problemin.
Në nëntor të vitit 1967, korrespondenti i Le Figaro në Athinë, shkruan: "Problemi i, Rinisë penale 'është menjëherë në Greqi në të gjithë mprehtësinë e saj, dhe qeveria ushtarake duke u përpjekur për të gjetur një zgjidhje që duhet të marrë asnjë veprim të mëtejshëm të zbatimit. Në fakt, numri i të arrestuarve nën gjeneratën e re në tremujorin e fundit vlerësohet në më shumë se dyqind. Ata që shpallen fajtorë janë dënuar ashpër. "

Dëbimi per Gyaros[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 26 prill, ndërsa arrestimet vazhdojnë, ushtria u zhvendos të burgosurit e tyre, burra dhe gra, në përputhje me Gyaros, i njohur gjithashtu si Island Djallit.

Gyaros ose Gyoura është një i madh, zhveshur, i banuar nga minjtë shkëmbinj, disa milje në veriperëndim të Cyclades ishull Syros Deti Egje. karakteristikat e tij dalluese: Nuk ka ujë në ishullin vazhdimisht fshij erërat e forta që shpesh e bëjnë edhe helikopterë hyni pamundur dhe tashmë në Perandoria Romake u konsiderua ishullin një vend të mërgimit si shkretë.

Të Burgosurit: "Për disa ditë kemi vetëm bukë për të ngrënë. Uji që na është sjellë në anije nga Piraeus ose Syros pothuajse nuk është i pijshëm. Ne nuk mund të lajmërojmë. Nuk ka sistem kanalizimi. Vend i shkretuar, ku tani në një kohë janë mbledhur 6,500 njerëz, është bërë një burim infeksioni. Fillimisht, i vetmi vend ku mund t'i plotësoni nevojat tuaja ishte fusha e hapur. Pastaj ne riparuam kanalizimet e vjetra dhe fëlliqësia tani rrjedh në det, e cila është bërë e ndyrë dhe e neveritshme. Tani nuk mund të mbajmë më të pastër me ndihmën e detit.

Më shumë se 35% e të burgosurve Gyaros - burra dhe gra - u sëmur. Pothuajse një e treta e të burgosurve ishin mbi pesëdhjetë vjeç. Disa nga të internuarit vdiqën atje.

Deklarata e Giorgios Papadopulos në Radio Luksemburg më 23 janar [1968]:

Ne kemi përjashtuar kriminelët terroristë nga amnistia. Për të burgosurit në Gyaros, kjo pyetje nuk ngrihet thjesht sepse ata nuk janë të akuzuar as të dënuar. Ata janë komunistë të vazhdueshëm që mbahen për arsye sigurie parandaluese ".

Internedures u kryen edhe në ishull Leros.

Në fakt, arrestimet masive në natën e 21 prillit dhe në ditët në vijim i shërbenin qëllimeve:

  • të dobësojë ose të shtypë partitë politike dhe organizatat e sindikatave në mënyrë që të parandalojë çdo rezistencë ndaj grushtit të shtetit;

për të krijuar një klimë të ligjit dhe rendit të pakushtëzuar dhe bindjes në popullsi;

  • disponon një "rezervë" të pengjeve.

Ristrukturimi i jetës publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demonstimet e ashtuquajtura "spontane", të fituara në rëndësi, veçanërisht në provinca, gjatë vizitave të anëtarëve të qeverisë. Autoritetet ushtarake lokale, policia, klerikët dhe mësuesit e shtetit u mobilizuan - për të mbushur boshllëkun ndodh që indiferenca kishte krijuar njerëzit - në kuptimin ushtarak të fjalës. Ndonjëherë situata u bë tragjikomike.
Poshtë në gazetën kombëtare " 'Panaitolike' '(Western Greqi) ribotuan tekstin e plotë të deklaratës së kryetarit të Agrinion e marrjes së Shkëlqesisë së Tij mëkëmbës (Përgjithshme Zoitakis) (19 shkurt 1969):

Kryetari i Bashkisë Agrinion:
Më urdhër të autoritetit tonë eprorët e shërbimit japim ardhjen e Shkëlqesisë së Tij mëkëmbës i njohur në aeroportin civil të Agrinion të enjten, 20 shkurt, 1969 10:30 AM.

Atëherë Shkëlqesia e Tij do të shkojë në Jinan nëpërmjet tokës. Pra, ne mënyrë që të flamur në të gjithë Kalvionstraße.

Pritja do të marrë pjesë dhe 10.00 h për të shkuar në aeroport: komandant batalioni i Gardës Kombëtare të Agrinio, Presidentit dhe Prokurorit të Gjykatës së Shkallës së Parë, stafi i Zyrës së kryetarit, komandant i xhandarmërisë së Akarnie, komandanti i Xhandarmërisë nga Agrinion, drejtori i zjarrfikjes, kryetari i këshillit bashkiak, presidenti i shoqatës së avokatëve.
Më tej duhet të jenë të pranishëm:
Të gjithë punonjësit e kishës, gjyqësorit, shkollës dhe autoriteteve civile, me përjashtim të zyrtarëve të domosdoshëm për mirëmbajtjen e shërbimit.
Këshilli.
Rendi dhe Dekorimi, studentët, përfaqësuesit e shtypit dhe shoqatat dhe organizatat e tjera.

Deklarata e Giorgios Papadopulos në Radio Luksemburg më 23 janar [1968]:

Ne kemi përjashtuar kriminelët terroristë nga amnistia. Për të burgosurit në Gyaros, kjo pyetje nuk ngrihet thjesht sepse ata nuk janë të akuzuar as të dënuar. Ata janë komunistë të vazhdueshëm që mbahen për arsye sigurie parandaluese ".

Internedures u kryen edhe në ishull Leros.

Në fakt, arrestimet masive në natën e 21 prillit dhe në ditët në vijim i shërbenin qëllimeve:

  • të dobësojë ose të shtypë partitë politike dhe organizatat e sindikatave në mënyrë që të parandalojë çdo rezistencë ndaj grushtit të shtetit;

për të krijuar një klimë të ligjit dhe rendit të pakushtëzuar dhe bindjes në popullsi;

  • disponon një "rezervë" të pengjeve.

Torturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është vlerësuar se torturuesit në rreth 200 policëve, oficerëve të policisë dhe xhandarmërisë - Stock akuzuar se kanë marrë pjesë në mënyrë aktive në torturë fizike të të burgosurve politikë që nga prill 1967th Korpusi i treti Ushtria e Selanik ishte domain i torturuesit Kourkoulakos, i cili i përkiste të njëjtin shërbim për shtyp të Kalamaria. Tortorët tjerë të Korpusit të Armatës së Tretë ishin Karamitsos, Mitromaras dhe Tetradakos.

Rajoni Athinasit padyshim kishte numrin më të madh të specialistëve të torturës dhe të qendrave të torturës, kur nuk i konsideron të gjitha zyrat e policisë, spitale, kampe ushtarake, burgjet. Qendra kryesore shtypja ishte Police sigurisë së përgjithshme në Bouboulinasstraße 21, e cila deri në korrik 1969 nën drejtimin e Papaspyropulos dhe Inspektori i Përgjithshëm Basil Lambrou në fund të diktaturës në Fletoren Zyrtare mbetur. Nën komandën e tij ishin një numër i madh i inspektorëve, oficerëve të policisë, nënoficerëve dhe agjentëve.

James Becket, një avokat amerikan i cili ishte dërguar nga Amnesty International në Greqi, shkroi në dhjetor të vitit 1969: ". Konservative vlerësohet, sa më shumë si 2.000 njerëz janë torturuar qenë të ekspozuar"

  • të dobësojë ose të shtypë partitë politike dhe organizatat e sindikatave në mënyrë që të parandalojë çdo rezistencë ndaj grushtit të shtetit;

për të krijuar një klimë të ligjit dhe rendit të pakushtëzuar dhe bindjes në popullsi;

  • disponon një "rezervë" të pengjeve.

Censurimi i dyfishtë i shtypit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 prill 1967, [[censura] (kontroll i informacionit) | censurë]] ishte përcaktuar; Të gjithë redaktorët e gazetave morën një "fletushkë udhëzimi të përgjithshëm" duke renditur atë që nuk lejohej të publikohej. Kjo listë përmbante dhjetë pikë. Këtu është e fundit:

"Në përgjithësi është e ndaluar publikimi i gjithçkaje që, sipas mendimit të Departamentit të Rishikimit të Shtypit, është e dëmshme për punën e qeverisë kombëtare".

Si burime informacioni, redaktorëve i lejohej vetëm përdorimi i agjencisë së lajmeve të Athinës. Vlerësimi i lajmit të agjencive të tjera ishte i ndaluar. Megjithatë, "Agjencia e Athinës" ishte një ndërmarrje shtetërore e kontrolluar plotësisht nga diktatura, tekstet e të cilëve, sipas një raporti [[IPI], u shkruan nga departamentet përkatëse të sekretarisë shtetërore për shtypin dhe u diktuan të gjitha gazetave. Ndonjëherë këto tekste të agjencisë madje duhej të hidhej poshtë siç shkruhet nga redaktorët.

Muzik, film dhe radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithatë, censura e qeverisë ushtarake lejoi në masë të madhe pas disa kohe e aksesin të popullsisë në muzikë perëndimore dhe filma perëndimore, për sa kohë që asnjë referencë politike ishte e dukshme. Kështu që edhe u bë filmi gjerman arsimore Helga - Duke u bërë i jetës njerëzore nga 13 vjet lëshuar në vendin e saj të prodhimit të G, por mbi 16 vjet. 1970 Woodstock treguar të gjithë Greqinë, me fluksin e fortë e të rinjve në Athinë çuar në trazira dhe arrestimeve Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref>

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Investime të shumta u bënë në industrinë e turizmit. Vëllimi i madh i fondeve qeveritare të përdorura për këtë qëllim nuk e pengoi korrupsionin. Kështu, u ofruan kredi të shumta me interes të ulët për ndërtesat e mëdha të hoteleve në mjedisin turistik jointeresant, gjë që çoi në shfaqjen e rrënimeve të ndërtimit.

Bujqësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mes fshatarëve, Papadopulos,meqe vetë ishte me prejardhje fshatare, mori më shumë mbështetje. Ai e promovoi këtë me, për shembull, dhënien e kredive bujqësore dhe promovimin e zhvillimit ekonomik të zonave rurale.

Rezistenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikis Theodorakis dhe Fronti Patriotik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompozitori Mikis Theodorakis kaloi ne ilegalitet menjëherë pas grushtit dhe dhe filloi rezistencë. Për katër muaj ai luftoi në fshhtesi si themeluesi i lëvizjes së rezistencës "Fronti Patriotikt" kundër juntës. Por në gusht të vitit 1967, ai u arrestua, u torturua, u internua në fshatin malor Zatouna, dhe më vonë u transferua në kamp përqendrimi Oropos. Ai mund të jetë më i njohur nga të gjithë patriotët grekë, së bashku me Konstantinos Tsatsos dhe 'Petros Stangos' ', të cilët luftuan kolonelët me të gjitha mjetet në dispozicion të tyre. Muzika e Theodorakisit tashmë ishte ndaluar më 1 qershor 1967; kushdo që ishte, duhej të priste dënimin me burg.

Kundërgrushtshteti i mbretit Konstandini II[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga fillimi, marrëdhënia ndërmjet mbretit dhe kolonelëve ishte e tensionuar. Junta nuk ishte e gatshme të ndante fuqinë e fituar me këdo, ndërkohë që i riu Konstandini II donte të luante një rol aktiv politik. Figura përfaqësuese - në veçanti - duke qenë një anëtar i kësaj qeverie ushtarake nuk ishte e mjaftueshme për të.

Në mëngjesin e 13 dhjetorit, 1967, e gjithë familja mbretërore dhe kryeministri Kollias fluturoi për Kavala, një në lindje qyteti i Selanikut. Këtu mbreti shpresonte të gjente mbështetje nga gjeneralët miqësorë, si dhe trupat e Royalistëve të vendosur atje. Me këtë ndihmë, ai donte të instalonte një kundër-qeverisje në Selanik për të detyruar juntën përmes ndarjes së vendit.

Ky plan dështoi, megjithatë, tërësisht. Gjeneralët e mbretit u arrestuan nga oficerë vartës që simpatizonin kolonelët. Mbreti, familja e tij dhe Kryeministri Kollias iku me pilot mbretërore, mezi ikin arrestimit, në mëngjesin e 14 dhjetorit, sipas Roma në mërgim.

Junta thirri pas fluturimit të Mbretit të Përgjithshëm të Përgjithshëm Georgios Zoitakis për të qeverisur. Kjo veproi në mungesë të mbretit si kreu i shtetit dhe e quajti kreun e qeverisë Papadopulos. Formalisht, mbreti mbeti shefi i shtetit.

Vetëm më 1 korrik 1973 monarkia u hoq. Papadopulos tani zyrtarizohet si president.

Atentati kunder Papadopulos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 gusht 1968, Alexandros Panagoulis vrau Papadopulos. Diktatori duhej të vritet nga një sulm shpërthyes në makinën e tij pranë Varkizës. Vrasja dështoi, Panagoulis u arrestua dhe u dënua me vdekje nga një gjykatë ushtarake [[dënim me vdekje] dënim me vdekje]]. Pas ndërhyrjeve nga jashtë, dënimi u shndërrua në dënime të përjetshme. Në burg, Panagoulis u torturua fizikisht dhe mendërisht. Pas 1973, si pjesë e një amnisti të përgjithshme u lirua, ai mësoi gazetari italian Oriana Fallaci e di dhe shkoi me të në Itali. Pas rivendosjes së demokracisë, ai u bë anëtar i Bashkimit Qendror - Forcat e Reja (E.K. - N.D.). Pasi ai kishte njoftuar të publikojë arkivat e [[Policisë] Ushtarake] ESA, ai erdhi më 1 maj 1976. vrarë në një aksident trafiku, i cili u interpretua nga shumë qarqe e publikut grek si vrasje. Oriana Fallaci botoi nën titullin 'Biografia e një burri' Panagoulis.

Vetëm pak javë pas vrasjes së Papadhopulos, gjerësia e humor opozitare e popullsisë u bë e qartë kur, mijëra u bashkua me procesionin e funeralit për Jorgos Papandreu dhe e bëri atë një demonstratë të fuqishme kundër diktaturës.

Kryengritja në Politeknik në nëntor 1973[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

260px|parapamje|right|Denkmal für die Opfer des Aufstands vom November 1973 im Hof des Athener Polytechnions Më 14 nëntor 1973, studentët e [[Universiteti Teknik Kombëtar i Athinës] Polytechnions] protestuan në Athinë kundër diktaturës ushtarake. Ata bllokuan kampusin dhe instaluan një stacion radio që bënte thirrje për veprim. Mijra punonjës dhe të rinj u bashkuan me ta. Në orët e hershme të 17 nëntorit të vitit 1973, pasi dritat e qytetit ishin fikur dhe vendi ishte kryesisht i panjohur, qeveria kishte një tank që rrokullisej në hyrjen e portës hyrëse, të cilën shumë njerëz e mbanin dhe shkelën kolegjin me ushtarë. Sa njerëz u vranë në kryengritjen më 17 nëntor 1973 nuk është sqaruar plotësisht. Pas një hetimi zyrtar të mëvonshëm, ndonëse nuk kishte viktima në mesin e studentëve politeknikë, 24 civilë vdiqën në shtypjen e kryengritjes. "Rivendosja e rendit publik" nxiti Dimitrios Ioannidis që të rrëzojë një grusht shteti të fortë të juntës ushtarake Georgios Papadopoulos dhe ta zëvendësojë atë me mikun e tij Phaidon Gizikis.

Një organizatë nëntokësore, e cila bëri sulme të shumta më vonë nga viti 1975 deri në vitin 2003, e quajti veten pas datës së kryengritjes politike. Nëntor (grup nëntokësor | Organizata Revolucionare më 17 nëntor]]

Fundi i regjimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpjekja per hapjes nën Papadopulos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën ndikimin e rritjes së pakënaqësisë me regjimin, ngadalësuar arritjet ekonomike dhe izolimin e jashtëm politik të udhëhequr Papadopoulos 1973 prej tij deri atëherë mjaft të paqarta pyetur premtuar kthimin gradual të demokracisë, pamerituar tashmë (si një "nga ana e tij politik" Stampa:ELSneu) u quajt. Ai kërkoi mbështetjen e klasës së vjetër politike, por vetëm mund të Spyros Markezinis, për të fituar një politikan konservator, ai emëroi si kryeministër. Ligji ushtarak u hoq, censura e shtypit u hoq pjesërisht dhe të burgosurit politikë u liruan. Papadhopulos po lëviz drejt demokracisë presidenciale. Partitë politike - por jo Partia Komuniste - duhet të lejohet përsëri, zgjedhjet e lira mbahen.

Me rënien e Papadhopulos pas revoltës studentore në Politechnion në nëntor të vitit 1973 ky eksperiment liberalizimi erdhi në një fund të papritur. E linjës së ashpër në Ioannidis mori revistën përsëri në dorë.

Shembja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 korrik 1974, Ioannidis, që nga zëvendësimi i Papadopulos, "forca e fortë" e regjimit, organizoi grusht shteti në Qipro për të përmbysur qeverinë e Kryepeshkopit Makarios III.. Ai rifilloi konfliktin e Qipros dhe provokoi disa ditë më pas pushtimin e forcave turke, gjë që çoi në rrëzimin e juntës ushtarake greke dhe në tranzicionin drejt demokracisë. Kolonelët duhej të mësonin se Perëndimi nuk donte t'u jepte atyre një dorë të lirë në aneksimin e ishullit.

Nën presionin e komunitetit perëndimor, Gizikis Karamanlis kujtoi Paris mërgimin që ai kishte shkuar pas pas humbjes në vitin 1964. Karamanlis u fluturua nga Presidenti francez [Valéry Giscard d'Estaing], i përshëndetur nga një popullsi e gëzueshme dhe u betua si Kryeministër në mbrëmjen e 24 korrikut 1974.

Metapolitefsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën Karamanlis, tani është iniciuar "ndryshimi politik" aktual (Stampa:ELSneu). Ai formoi një qeveri të unitetit kombëtar. Në vjeshtën e vitit 1974 themeloi liberal-konservatorin Nea Dimokratia. Karamanlis dhe qeveria e tij dhanë zgjedhje të lira, një kushtetutë të re dhe arrestimin e oficerëve të juntës brenda një viti. Krerët kryesorë të regjimit ushtarak u dënuan me vdekje në verën e vitit 1975 për [tradhti të lartë]. Dënimet më vonë u konvertuan në burgim të përjetshëm.

Citate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Shpesh është thënë se çfarë e keqe ka sjellë diktatura me të; më e keqja është dëm i pariparueshëm ndaj Qipros. Por, pa dëshirën për të bërë këtë, rebelët bënë diçka të mirë, sepse e përshpejtuan rrjedhën e historisë: heqja e monarkisë, futja e grekëve modernë, pranimi i të gjitha partive politike ... - ndryshime që përndryshe do të kishin marrë për dekada.

Diktaturat përdorin dhunën dhe torturën, kështu që ata përjashtojnë veten nga sfera e politikës. Prandaj, nuk duhet t'i toleroni ato. Një diktaturë duhet të refuzohet menjëherë, pa ndonjë ifs dhe buts. "Georgios Koumantos Kathimerini:" Politika greke dyzet vjet më . 23 prill 2007 </ ref>

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pavlos Tzermias: Neugriechische Geschichte. Eine Einführung.. Basel: Francke, 1999
  • Helen Vlachos & Eleni Vlachou: Griechenland. Dokumentation einer Diktatur. Verlag Jugend und Volk, 1972.

Filme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]