Çifliku (Sopisht)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çiflik
Чифлик
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Shkup
Komuna Sopisht
Krahina etnografike/gjeografike Karshiakë
Popullsia 636 banorë (2002)

Çiflik, (maqedonisht: Чифлик/Čiflik) ёshtё fshat nё komunën e Sopishtit, Maqedoni.


Demografia[redakto | përpunoni burim]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 fshati kishte 636 banorë nga të cilët 634 ishin shqiptarë dhe 2 maqedonas. Fshati Çiflik gjendet ne Komunen e Sopishtës me një largesi prej 16 km prej qendrës së Shkupit.Karakterizohet me toke pjellore me klim te shendosh pershkak se gjendet buz malit Vodno.Lartesia mbidetare eshte diku 820m,afer i ka dy lumejt artificial Hec.Treska dhe Hec.Kozjak.Fshati Çiflik eshte pjese e Karshiakes1