Jabollca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jabollcë
Јаболци
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Sopisht
Krahina etnografike-
gjeografike
Karshiakë
Popullsia 50 banorë (2017)

Jabollcë, (maqedonisht: Јаболци/Jabolci) ёshtё fshat nё komunën e Sopishtit, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002 fshati kishte 41 banorë nga të cilët 26 ishin maqedonas (63.41) dhe 15 shqiptarë (36.58). Sipas lëvizjeve demografike në vitet 2002-2017,fshati tani ka 50 banore,prejt te cileve 37(64%) jane shqiptarë kurse 13(26%) jane maqedonas.