Sopishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Emri: Sopishti
Komuna: Komuna e Sopishtit
Krahina etnografike/ gjeografike: Karshiakë
Popullsi: -
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Sopishti është fshat në Maqedoni, qendër e komunës me të njetin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2002 fshati Sopisht kishte 5325 banorë nga të cilët 5 255 ishin [maqedonë]], 1 turk dhe 69 të tjerë.

Pas ri organizimit të komunave në Maqedoni në vitin 2004 fshatit Sopisht iu hoq pjesa që ishte pjesë e periferisë së Shkupit dhe që në të vërtetë nuk bënte pjesë në fshatin Sopisht.

Nderhyrja u bë pas kërkesës së BDI-së në qeveri në atë kohë. Fshatit iu hoqën 3866 banorë të cilët u integruan më pas në Komunën e Shkupit.

Fshati sot ka 1459 banorënga të cilët 1 443 janë sllavo-maqedonë dhe 16 të tjerë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]