Adivasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Termi Adivasi i referohet grupeve fisnore heterogjene në të gjithë nënkontinentin Indian . [1] [2] [3] Termi është një fjalë sanskrite e krijuar në vitet 1930 nga aktivistët politikë për t'i dhënë popullit fisnor një identitet vendas duke mëtuar një origjinë indigjene. [4] Termi përdoret gjithashtu për pakicat etnike, të tilla si Çakmat e Bangladeshit, Bhumiputarat Khasa të Nepalit dhe Veddat e Sri Lankës . Kushtetuta e Indisë nuk e përdor fjalën Adivasi, megjithatë iu referohet si fise të planifikuar dhe Xhanxhati. [5] Qeveria e Indisë nuk i njeh zyrtarisht fiset si popullsi indigjene . Vendi ratifikoi Konventën 107 të Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) mbi Popujt Indigjenë dhe Fisnor të Kombeve të Bashkuara (1957) dhe refuzoi të nënshkruajë Konventën e ILO-s 169 . [3] Shumica e këtyre grupeve përfshihen në kategorinë e fisit të planifikuar sipas dispozitave kushtetuese në Indi. [5]

Gratë e komunitetit PanxhjaKerala
Gratë Gondi në rrethin Umaria, Indi
Valle kulturore e komunitetit Kurukh Oraon, një prej fiseve në Indinë Qendrore dhe Lindore

Ato përbëjnë një popullsi të konsiderueshme minoritare të Indisë dhe Bangladeshit, duke përbërë 8.6% të popullsisë së Indisë dhe 1.1% të Bangladeshit, [6] ose 104.2 milion njerëz në Indi, sipas regjistrimit të vitit 2011, dhe 2 milion njerëz në Bangladesh sipas vlerësimit të vitit 2010. [7] [8] [9] [10] Shoqëritë Adivasi janë veçanërisht të dukshme në Telangana, Andhra Pradesh, Chhattisgarh, Gujarat, Jharkhand, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Rajasthan, Bengalin Perëndimor dhe Indinë Verilindore, dhe në ishujt Andaman dhe Nikobarë, Feeda dhe Nicobari, Khanidia, Indi .

Megjithëse pretendohet të jenë disa nga banorët origjinalë të Indisë, shumë komunitete të sotme Adivasi u formuan pas rënies së qytetërimit të Luginës së Indit, duke strehuar shkallë të ndryshme të prejardhjes nga gjuetarët-mbledhës të lashtë, qytetërimi i Luginës së Indit, Indo-arianë, Austroaziatikë dhe Tibeto-Burmanë -folës . [11] [12] [13] Paraardhësit e popujve Munda në Indi ishin migrantë nga Azia Juglindore rreth 4000-3500 vjet më parë ( rr. 2000 – rr. 1500). [14] [15]

Gjuhët fisnore mund të kategorizohen në shtatë grupime gjuhësore, përkatësisht andamane ; austro-aziatike ; dravidiane ; indo-ariane ; Nihali ; sino-tibetiane ; dhe kra-dai . [16]

 1. ^ Engin F Isin (2015). Citizenship After Orientalism: An Unfinished Project. Taylor & Francis. fq. 213. ISBN 978-1-317-68137-3. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2023. Marrë më 23 mars 2023. Widely addressed as tribals, Adivasis are heterogeneous groups spread all over the nation having different languages and group identities. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ Isin, Engin (2016). Citizenship after Orientalism: Transforming Political Theory. Palgrave Studies in Citizenship Transitions. Palgrave Macmillan UK. fq. 202. ISBN 978-1-137-47950-1. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2023. Marrë më 12 prill 2023. 'Adivasi' literally means 'original inhabitant', and it refers to heterogeneous tribal groups living all over the subcontinent. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Rousseleau, Raphael (7 shkurt 2013). "Claiming Indigenousness in India". Books & Ideas. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2021. Marrë më 30 shtator 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Robert Harrison Barnes; Andrew Gray; Benedict Kingsbury (1995), Indigenous peoples of Asia, Association for Asian Studies, ISBN 978-0-924304-14-9, marrë më 2008-11-25, The Concept of the Adivāsi: According to the political activists who coined the word in the 1930s, the 'adivāsis' are the original inhabitants of the Indian subcontinent ... {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "We are 'Scheduled Tribes', not 'Adivasis'". Forwardpress. 26 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2022. Marrë më 28 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ "Bangladesh - The World Factbook". Cia.gov. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2021. Marrë më 2021-07-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "2011 Census Primary Census Abstract" (PDF). Censusindia.gov.in. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 5 gusht 2020. Marrë më 11 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "SCs, STs form 25% of population, says Census 2011 data – Indian Express". archive.indianexpress.com. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2017. Marrë më 25 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "CPI(M) demands reservation for SCs, STs in private sector". DNA India. 16 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2019. Marrë më 14 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ "Bangladesh | World Directory of Minorities & Indigenous Peoples". Minority Rights Group (në anglishte britanike). 19 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2021. Marrë më 2021-07-10.
 11. ^ Reich et al. 2009.
 12. ^ Basu et al. 2016.
 13. ^ Narasimhan, Patterson & et al. 2019.
 14. ^ Rau, Felix; Sidwell, Paul (12 shtator 2019). "The Munda Maritime Hypothesis" (PDF). Journal of the Southeast Asian Linguistics Society. 12 (2): 35–57. ISSN 1836-6821. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Alt URL
 15. ^ "Scientists solve genetic puzzle surrounding Mundas". down-to-earth.org. 12 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2022. Marrë më 17 nëntor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "TRIBAL LANGUAGES IN INDIA – INTRODUCTION (1/4)". Wordsinthebucket.com. 7 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)