Adrijana Hoxhiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adrijana Hoxhiqi
Mitrovica e Veriut
Titullar
Në detyrë
10 dhjetor 2020
Minister of Administration and Local Government of Kosovo
Në detyrë
12 April 2019 – 3 February 2020
KryeministriRamush Haradinaj
Paraprirë ngaIvan Todosijević
Pasuar ngaEmilija Redžepi
Të dhëna vetjake
U lind më1975
Mitrovicë, KSAK, RSFJ
NënshtetësiaKosovarë
Partia politikepolitikane e pavarur
Lidhjet e tjera
politike
United Community

Adrijana Hoxhiq është një politikane kosovare me përkatësi etnike boshnjake e cila aktualisht është në krye të komunës së Mitrovicës së Veriut që nga 10 dhjetori 2020.  Para kësaj ajo ka shërbyer si Ministre. të Administratës dhe Pushtetit Lokal të Kosovës  nga 12 prill 2019 deri më 3 shkurt 2020.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hoxhiq ka lindur në vitin 1975 në Titova Mitrovicë, e cila në atë kohë ishte pjesë e KSA të Kosovës, RSF Jugosllavi .

Ajo fitoi përvojë në drejtimin e bizneseve me rëndësi publike menjëherë pas Luftës së Kosovës, kur si menaxhere rajonale në sektorin joqeveritar ajo menaxhoi projekte në të gjitha zonat serbeveri të Kosovës, duke përfshirë enklavat në jug. Fillimisht përmes aksioneve humanitare (sigurimi i akomodimit për familjet e rrezikuara, shpërndarja e ushqimeve, ilaçeve dhe druve të zjarrit) dhe më pas përmes një sërë projektesh për zhvillimin ekonomik në këto komunitete. [1]

Më 20 korrik 2012, Hoxhiq u emërua shef i Zyrës së sapoformuar Administrative për Mitrovicën e Veriut, dhe më vonë ka shërbyer si Ministër i Administratës dhe Pushtetit Lokal të Kosovës nga 12 prilli 2019 deri më 3 mars 2020 në kabinetin e dytëRamush Haradinajt . . [2]

Më 10 dhjetor 2020 Hodžić mori detyrën e Nënkryetarit të Komunës së Mitrovicës së Veriut nën kryetarin Milan Radojević . [3]

Hoxhiq mbron themelimin e dy komunave bosnjane në Kosovë, dhe ajo udhëhoqi listën e saj të quajtur Bashkësia e Bashkuarzgjedhjet parlamentare të Kosovës 2021, duke fituar fillimisht 6,379 vota ose 0.81% të votave popullore me shumicën e votave të saj nga serbët etnikë. [4] [5] [6] Megjithatë, pas ankesave nga kandidatët e tjerë bosnjanë për parregullsinë e votimit, Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Apelime (PZAP në shqip) vendosi të anulojë 4,205 vota [7] nga komunat me shumicë serbe . Kjo do të thoshte se partia e saj nuk mori votat e mjaftueshme për të hyrë në parlament, por vendi i saj shkoi për Duda Balje ( SDU ). Ky vendim më vonë u konfirmua nga Gjykata Supreme e Kosovës [8] me Hoxhiqin duke deklaruar se gjykata kishte “vjedhur votat e qytetarëve”. [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Week of Women". www.weekofwomen.org. Marrë më 2021-02-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "» Former ministers". mapl.rks-gov.net. Marrë më 2021-02-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Radojević položio zakletvu, zamenica gradonačelnika Adrijana Hodžić". www.radiokontaktplus.org (në Serbian (Latin script)). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2021. Marrë më 2021-02-15.
  4. ^ "Hodžić: Želim da ispravim nepravdu prema Bošnjacima na Kosovu - Kosovo Online". www.kosovo-online.com (në serbisht). Marrë më 2021-02-15.
  5. ^ "Adrijana Hoxhiq e dyta më e votuara në mesin e boshnjakëve". Radio Evropa e Lirë. Marrë më 2021-02-15.
  6. ^ "Adrijana Hodžić van Kosova "svjesna zavjere i prevare koju je napravila"". Info-ks.net (në boshnjakisht). Marrë më 2021-02-16.
  7. ^ "PZAP ia prish "matematikat" Listës serbe". Tipografi. 2021-03-08. Marrë më 2021-03-13.[lidhje e vdekur]
  8. ^ "Pasi Supremja ia refuzoi ankesën, Adrijana Hoxhiq përfundimisht mbetet jashtë Kuvendit". Telegrafi (në anglishte amerikane). 2021-03-12. Marrë më 2021-03-13.
  9. ^ "Mbeti jashtë Kuvendit, reagon Hoxhiq: Supremja i ka vjedhur votat e qytetarëve". Telegrafi (në anglishte amerikane). 2021-03-12. Marrë më 2021-03-13.