Alexander Schallenberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexander Schallenberg
Schallenberg në mars 2021
Kancelar i Austrisë
Titullar
Në detyrë
11 tetor 2021
PresidentiAlexander Van der Bellen
Stampa:No wrapWerner Kogler
Paraprirë ngaSebastian Kurz
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
3 qershor 2019 – 11 tetor 2021
KancelariBrigitte Bierlein
Sebastian Kurz
Paraprirë ngaKarin Kneissl
Pasuar ngaMichael Linhart
Ministër i Kancelarisë
Në detyrë
6 qershor 2019 – 7 janar 2020
Duke shërbyer me Ines Stilling
KancelariBrigitte Bierlein
Paraprirë ngaGernot Blümel
Juliane Bogner-Strauß
Pasuar ngaChristine Aschbacher
Karoline Edtstadler
Susanne Raab
Të dhëna vetjake
U lind më (1969-06-20) 20 qershor 1969 (54 vjeç)
Bern, Zvicër
Partia politike party Popullore (2020–sot)
Lidhjet e tjera
politike
Politikan i pavarur (para vitit 2020)
Fëmijët4
Prindër(it)
ArsimimiUniversiteti i Vjenës
Universiteti Panthéon-Assas
Kolegji i Evropës

Alexander Georg Nicolas Christoph Wolfgang Tassilo Schallenberg (lindur më 20 qershor 1969) është një diplomat, jurist dhe politikan austriak që shërben si kancelar i Austrisë që nga 11 tetori 2021. Anëtar i Partisë Popullore Austriake (PVP), ai më parë shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë e dytë të Sebastian Kurz.

Anëtar i familjes fisnike Schallenberg dhe i diplomuar në Kolegjin e Evropës,[1] Schallenberg ishte një diplomat, i cili u bë mentor i Kurz kur ky i fundit u bë Ministër i Jashtëm. Kurz e emëroi atë si drejtor të planifikimit strategjik të politikës së jashtme dhe shef i departamentit evropian.[2] Schallenberg iu bashkua kabinetit si Ministër i Jashtëm në vitin 2019. Pasi Kurz njoftoi dorëheqjen e tij në pritje më 9 tetor 2021, Schallenberg u propozua nga PVP për ta zëvendësuar atë në postin e Kancelarit të Austrisë.[3] Qeveria Schallenberg bëri betimin më 11 tetor 2021.[4]

Sfondi dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e familjes Schallenberg, e cila mori titullin Kont më 1666

Një anëtar i degës komitale të familjes fisnike austro-hungareze Schallenberg,[5] Schallenberg lindi në vitin 1969 në Bern, Zvicër, ku babai i tij Wolfgang ishte ambasador austriak në Zvicër.[6] Nëna e tij është me origjinë nga Zvicra dhe vajza e bankierit zviceran dhe presidentit të UBS Alfred Schaefer. Si bir i një diplomati, Aleksandri u rrit në Indi, Spanjë dhe Francë; babai i tij përfundimisht u bë Sekretari i Përhershëm i Ministrisë së Jashtme. Schallenberg flet rrjedhshëm gjermanisht, frëngjisht, anglisht dhe spanjisht, dhe ka njohuri themelore të rusishtes.[7][8][9]

Gjyshi i tij nga babai, Herbert, Konti i Schallenberg (1901–1974), ishte konsulli i përgjithshëm austriak në Pragë,[10][11] ndërsa gjyshja e tij atërore ishte vajza e Walter Koch, saksonit dhe më vonë ambasadorit gjerman në Pragë. Ai është stërnipi i dytë i gjeneralit austro-hungarez Karl Kostersitz von Marenhorst. Schallenberg ka prejardhje kryesisht zvicerane nga ana e nënës së tij dhe prejardhje austriake, bohemiane, moraviane, hungareze dhe saksone nga ana e babait të tij. Titulli tradicional i Alexander Schallenberg është kont, titulli trashëgues që familjes së tij iu dha në vitin 1666 brenda tokave trashëgimore të Habsburgut që përfshinin vende të shumta moderne të Evropës Qendrore, dhe që u njoh gjithashtu nga Hungaria. Ai është kancelari i parë që nga Kurt Schuschnigg dhe Princi Starhemberg që i përkasin një familjeje fisnike.[12][13]

Martesa dhe fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schallenberg u martua me nëpunësen civile francezo-belge evropiane dhe kolege të diplomuar të Kolegjit të Evropës Marie-Isabelle Hénin (lind. 1969 në Uccle) në Saint-Pierre, Francë më 1995. Ajo është vajza e Erik Hénin dhe shoqëruese e njohur e parisienëve e viteve 1960 Isabelle Le Maresquier, dhe një mbesë e arkitektit të shquar francez Noël Le Maresquier [fr] dhe fisnikja spanjolle Conchita López de Tejada; Isabelle Le Maresquier ishte mbesë e kryeministrit francez Michel Debré. Familja e saj u shqua si një shembull i "fisnikërisë shtetërore" franceze nga Pierre Bourdieu.[14]

Alexander dhe Marie-Isabelle Schallenberg kanë katër fëmijë, përfshirë djemtë Tassilo (lind. 1998 në Vjenë) dhe Nikolaus (lind. 1999 në Vjenë) dhe vajzën Flavia (lind. 2005 në Bruksel); ata më vonë u divorcuan.[15]

Arsimi dhe karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1989 deri më 1994, ai studioi drejtësi në Universitetin e Vjenës dhe Universitetin e Parisit II Panthéon-Assas. Nga 1995 deri më 1996 ai fitoi një LL. M. në të drejtën evropianeKolegjin e EvropësBruges, Belgjikë,[16][17] një institucion që synon "të trajnojë një elitë drejtuesish të rinj për Evropën"[18] dhe të diplomuarit e të cilit thuhet se formojnë një "Mafia Bruges" të lidhur ngushtë.[19] Schallenberg ishte i diplomuar në "promovimin e Walter Hallstein".

Në 1997 Schallenberg u bashkua me shërbimin diplomatik austriak.[20] Nga viti 2000 deri në 2005 ai punoi në përfaqësimin e përhershëm të Austrisë në Bashkimin Evropian në Bruksel, ku drejtoi departamentin ligjor. Në 2006 ai u bë një zëdhënës për shtyp i ministres së Jashtme Ursula Plassnik, një kolege e diplomuar e Kolegjit të Evropës. Kur Sebastian Kurz u bë ministër i jashtëm, Schallenberg u emërua drejtor i planifikimit strategjik të politikës së jashtme në 2013. Fillimisht ai ishte planifikuar të bëhej ambasador në Indi në 2014, por ai zgjodhi të qëndrojë në ministrinë e jashtme për të punuar me ministrin e ri të jashtëm. Schallenberg u pa gjerësisht si një mentor i Kurzit të papërvojë që dinte pak për politikën e jashtme, i cili nga ana e tij e promovoi atë në poste të larta. Në vitin 2016 Schallenberg u bë kreu i departamentit evropian të ministrisë së jashtme.[21]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schallenberg takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike PompeoVjenë më 14 gusht 2020.

Më 3 qershor 2019, Schallenberg pasoi Karin Kneissl si ministër i jashtme i Austrisë.[22] Ai mbajti pozicionin e tij si pjesë e kabinetit të dytë Kurz, i cili u betua më 7 janar 2020. Ai dha dorëheqjen kur u bë Kancelar.[23]

Pas pjesëmarrjes në një samit të BE[24] në ndërtesën Europa në Luksemburg më 12 dhe 13 tetor 2020[25][26] me Sophie Wilmès, Schallenberg rezultoi pozitiv për koronavirus.

Kancelar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Kurz njoftoi dorëheqjen e tij në pritje më 9 tetor 2021 si rezultat i hetimit të korrupsionit për Kurz, Schallenberg u propozua nga PVP për ta zëvendësuar atë në postin e Kancelarit të Austrisë.

Schallenberg u betua si kancelar më 11 tetor 2021 nga Presidenti Alexander Van der Bellen.[27] Në aktin e tij të parë zyrtar ai emëroi diplomatin e karrierës dhe ambasadorin në Francë Michael Linhart për ta pasuar atë si ministër të jashtëm.[28]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kryqi i Madh i Urdhrit të Meritës së Principatës së Lihtenshtajnit (2019)[29]
 • Kryqi i Madh Kalorës i Urdhrit të Meritës të Republikës Italiane (2020)[30]

Aktivitete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2020, Schallenberg ka qenë administrues i Fondit Kombëtar të Republikës së Austrisë për Viktimat e Nacional Socializmit.[31]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Österreichs neuer Kanzler Alexander Schallenberg: Diplomat, Adliger und Kurz-Vertrauter mit Schweizer Wurzeln" [Kancelari i ri i Austrisë Alexander Schallenberg: diplomat, fisnik dhe i besuar i Kurz-it me rrënjë zvicerane]. Neue Zürcher Zeitung (në gjermanisht). Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Schiltz, Christoph B. (12 tetor 2021). "Der Lehrmeister übernimmt" [Mësuesi merr përsipër]. Die Welt (në gjermanisht). Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Sebastian Kurz "macht Platz" und zieht sich als Kanzler zurück" [Sebastian Kurz "bën vend" dhe del në pension si Kancelar]. DER STANDARD (në gjermanishte austriake). Marrë më 9 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "AVISO: Morgen, 13:00 Uhr: Ernennung und Angelobung von Bundeskanzler Alexander Schallenberg durch Bundespräsident Alexander Van der Bellen" [AVISO: Nesër, ora 1 pasdite: Emërimi dhe betimi i Kancelarit Federal Alexander Schallenberg nga Presidenti Federal Alexander Van der Bellen]. ots.at (në gjermanisht). 10 tetor 2021. Marrë më 10 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Genealogisches Handbuch der gräflichen Häuser [Manual gjenealogjik i shtëpive të kontëve]. Genealogisches Handbuch des Adels (në gjermanisht). Vëll. XVIII/139. Limburg an der Lahn: C. A. Starke Verlag. 2006. fq. 375. ISBN 3-798-00839-6.
 6. ^ "Das Spielfeld der Diplomatie ist die zweite Reihe" [Fusha e lojës e diplomacisë është rreshti i dytë] (në gjermanisht). Oberösterreichische Nachrichten. 26 qershor 2017. Marrë më 3 qershor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ "Aristokrat und Top-Diplomat" [Aristokrat dhe diplomat i lartë]. OE24 (në gjermanisht). Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "Alexander Schallenberg: "Als Diplomat musst du neugierig sein!"" [Alexander Schallenberg: "Si diplomat duhet të jesh kurioz!"]. Politische Akademie (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2021. Marrë më 12 tetor 2021.
 9. ^ "Stehen wir jetzt besser da, Herr Schallenberg?" [A jemi më mirë tani, z. Schallenberg?]. Kronen Zeitung (në gjermanisht). 8 janar 2020. Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 10. ^ "Die Geschichte der Österreichischen Botschaft in Prag und die Botschaftsgebäude" [Historia e ambasadës austriake në Pragë dhe ndërtesave të ambasadës]. bmeia.gv.at (në gjermanisht). Marrë më 11 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ Jahrbuch der Vereinigung katholischer Edelleute in Österreich. Verlagsanstalt Tyrolia A.G., Innsbruck/Wien/München 1931.
 12. ^ "Der neue Kanzler: Schallenberg denkt meist so wie Kurz" [Kancelari i ri: Schallenberg zakonisht mendon si Kurz]. Der Standard (në gjermanisht). Marrë më 11 tetor 2021. Alexander (Graf) Schallenberg është kancelari i parë nga një familje fisnike që nga Kurt Schuschnigg{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ Purger, Alexander (11 tetor 2021). "Der ehemalige Adel in der Politik und im Kanzleramt" [Fisnikëria e dikurshme në politikë dhe në Kancelari]. Salzburger Nachrichten (në gjermanisht). Marrë më 11 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 14. ^ Bourdieu, Pierre (1998). The State Nobility: Elite Schools in the Field of Power [Fisnikëria e Shtetit: Shkollat Elitare në Fushën e Fuqisë] (në anglisht). Stanford University Press. fq. 293.
 15. ^ "Wer ist Alexander Schallenberg?" [Kush është Alexander Schallenberg?]. News.at (në gjermanisht). 6 qershor 2019. Marrë më 13 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 16. ^ "Alexander SCHALLENBERG (Hallstein Promotion) — Austrian Minister for Europe, Integration and Foreign Affairs, Culture and Media" [Alexander SCHALLENBERG (Hallstein Promotion) - Ministër austriak për Evropën, Integrimin dhe Punët e Jashtme, Kulturën dhe Media]. Kolegji i Evropës (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 17. ^ "Kneissl-Nachfolger – Karrierediplomat und Kurz-Vertrauter Schallenberg wird Außenminister" [Pasardhësi i Kneissl - diplomat i karrierës dhe i besuari i Kurz, Schallenberg bëhet Ministër i Jashtëm]. Kleine Zeitung (në gjermanisht). 30 maj 2019. Marrë më 3 qershor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 18. ^ Henri Brugmans, "Former des cadres pour l'Europe Arkivuar 7 qershor 2011 tek Wayback Machine" [Trajnimi i drejtuesve për Evropën], Fédération, January 1950, No. 60, pp. 42–44
 19. ^ Schnabel, Rockwell Anthony; Rocca, Francis X. (2005). The next superpower? The rise of Europe and its challenge to the United States [Superfuqia e radhës? Ngritja e Evropës dhe sfida e saj ndaj Shteteve të Bashkuara] (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 148. ISBN 978-0-7425-4547-2.
 20. ^ "Austria gets new leader after Kurz quits amid corruption claims" [Austria merr udhëheqësin e ri pasi Kurz largohet mes pretendimeve për korrupsion]. BBC News (në anglisht). 11 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 21. ^ Um 18:16, 2 March 2018 (2 mars 2018). "Schallenberg leitet EU-Sektion im Kanzleramt" [Schallenberg kryeson seksionin e BE -së në Kancelari]. Die Presse (në gjermanisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 22. ^ "The Federal Minister for Europe, Integration and Foreign Affairs" [Ministri Federal për Evropën, Integrimin dhe Punët e Jashtme] (në anglisht). Foreign ministry of Austria. Marrë më 3 qershor 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 23. ^ Joly, Josephine (12 tetor 2021). "Alexander Schallenberg replaces Kurz as Austria's new chancellor" [Alexander Schallenberg zëvendëson Kurz si kancelari i ri i Austrisë]. Euronews (në anglisht). Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 24. ^ "Belgian Foreign Minister Sophie Wilmes in intensive care with COVID-19" [Ministrja e Jashtme belge Sophie Wilmes në kujdes intensiv me COVID-19] (në anglisht). Deutsche Welle. 22 tetor 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 25. ^ "FOREIGN AFFAIRS COUNCIL Luxembourg, 12 October 2020" [KËSHILLI I PUNËVE TË JASHTME Luksemburg, 12 tetor 2020] (PDF) (në anglisht). European Council. 12 tetor 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 26. ^ "GENERAL AFFAIRS COUNCIL Luxembourg, 13 Octobre 2020" [KËSHILLI I PUNËVE TË PËRGJITHSHME Luksemburg, 13 Tetor 2020] (PDF) (në anglisht). European Council. 13 tetor 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 27. ^ "Schallenberg set to replace Kurz as Austria's chancellor" [Schallenberg do të zëvendësojë Kurz si kancelar i Austrisë]. Euronews (në anglisht). 11 tetor 2021. Marrë më 11 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 28. ^ "Austria's ambassador to France will be next foreign minister -spokeswoman" [Ambasadori i Austrisë në Francë do të jetë ministrja e jashtme e ardhshme -zëdhënëse]. Reuters (në anglisht). 11 tetor 2021. Marrë më 12 tetor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 29. ^ "Ordensverleihung an den österreichischen Aussenminister" [Dhënia e medaljes Ministrit të Jashtëm austriak]. Lie:ZEIT (në gjermanisht). 6 nëntor 2019. Marrë më 12 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 30. ^ "Schallenberg Dott. Alexander" (në italisht). Quirinale.it. Marrë më 12 tetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 31. ^ Board of Trustees Fondi Kombëtar i Republikës së Austrisë për Viktimat e Nacional Socializmit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Gernot Blümel
Juliane Bogner-Strauß
Ministër i Kancelarisë
2019–2020
Served alongside: Ines Stilling
Pasardhësi 
Christine Aschbacher
Karoline Edtstadler
Susanne Raab
Parardhësi 
Karin Kneissl
Ministër i Punëve të Jashtme
2019–2021
Pasardhësi 
Michael Linhart
Parardhësi 
Sebastian Kurz
Kancelar i Austrisë
2021–sot
Në Detyrë