Almen Abdi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Almen Abdi (lindur më 21 tetor 1986 [1] ) është një futbollist zviceran në pension i cili ka luajtur si mesfushor sulmues . Ai ka luajtur më parë për Zürich, Le Mans, Udinese, Watford dhe Sheffield Wednesday . Ai ka luajtur edhe nga kombëtarja e Zvicrës .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cyrih[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdi e nisi karrierën e tij futbollistike në Cyrih, ku iu bashkua akademisë së të rinjve në vitin 1993 dhe erdhi përmes gradave. [2] Ai bëri debutimin e tij profesional në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare në sezonin 2003–04, duke hyrë si zëvendësues për Arthur Petrosyan në minutën e 89-të, në një humbje 2–1 kundër Baselit . Gjatë tre sezoneve të tij të para në Zürich, Abdi u shfaq pak dhe kryesisht mbeti një lojtar stoli. Megjithatë, sezoni 2006–07 ishte sezoni i rëndësishëm i Abdiut, duke bërë më shumë paraqitje se kurrë dhe duke u vendosur si titullar i ekipit të parë. Gjatë sezonit 2006–07, Abdi do të bënte debutimin e tij në Champions League në raundin e dytë kualifikues kundër skuadrës austriake Red Bull Salzburg, pasi hyri si zëvendësues. Ai shënoi golin e tij të parë në ligë më 29 korrik 2006, në një fitore 2–0 kundër Schaffhausen .

Abdi ishte pjesë e skuadrës së Zürichut 2005–06, 2006–07 dhe 2008–09 në kampionatin zviceran. Atij iu dha një kontratë e përmirësuar në qershor 2006, e cila do të zgjaste deri në verën e vitit 2010 </link> . Pasi përfundoi si golashënuesi më i mirë i klubit në sezonin e ligës 2008–09 me 19 gola dhe duke shtuar 12 asistime mbresëlënëse, Abdi jo vetëm që u emërua mesfushori më i mirë në Superligën zvicerane, [3] por gjithashtu u prezantua me lojtarin më të mirë zviceran të sezonit. Çmimi. [4] Në sezonin 2009–10, Abdi u largua në ekipin rezervë të FC Zürich në nëntor 2009, së bashku me shokun e skuadrës Andrés Vasquez, me FC Zürich duke deklaruar se po planifikonin për të ardhmen pa dyshen. [5] [6]

Le Mans[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2010, Abdi u transferua te Le Mans me një kontratë gjashtëmujore me opsionin për ta zgjatur atë në një datë të mëvonshme, nëse klubi mbetet në Ligue 1 . [7] [8] Sidoqoftë, Le Mans nuk arriti të shmangë rënien në Ligue 2 në fund të sezonit, me Abdi që bëri gjithsej 13 paraqitje.

Udinese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 2010, Abdi konfirmoi se do t'i bashkohej Udineses në verë pasi të bëhej lojtar i lirë. [9]Udine, ai bëri 19 paraqitje gjatë sezonit 2010–11, shumica e tyre nga stoli. Fushata vijuese pa Abdi të shënojë golin e tij të parë për klubin Friulian në Ligën e Evropës më 29 shtator 2011, duke e kthyer penalltinë për të barazuar kundër CelticCeltic Park . [10] Menjëherë pas kësaj, u përfol se Abdi po kthehej në Cyrih. [11] Por Abdi mohoi çdo thashethem se ai ishte i lidhur me Cyrihun, duke këmbëngulur se ai ndihej mirë dhe u vendos në Udinese. [12]

Watford[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2012, Abdi u stërvit me Watford me synimin për një huazim të mundshëm. Ai u paraqit në tre miqësoret e para para-sezonale të skuadrës së Champions-it, [13] dhe më vonë iu bashkua klubit në një huazim gjatë gjithë sezonit për 2012–13 . Abdi shënoi golin e tij të parë për Watford në debutimin e tij në ligë kundër Crystal Palace më 18 gusht 2012. [14] Në nëntor 2012, Abdi shpejt plagosi shpatullën e tij, duke e zhvendosur gjatë procesit. [15] Pas katër javësh rigjenerim, ai u kthye në stol dhe hyri si zëvendësues gjatë humbjes 2–1 në shtëpi kundër Hull City më 8 dhjetor 2012. Abdi shënoi tre gola në ligë në po aq ndeshje me përpjekjen e tij kundër Birmingham City më 16 shkurt 2013, duke e çuar numrin total të golave në 9. Abdi kishte shënuar në dy ndeshjet e mëparshme kundër Bolton Wanderers dhe Crystal Palace . Abdi më pas shënoi golin e tij të 10-të të sezonit me një goditje dënimi të mrekullueshme në barazimin 1–1 me Wolverhampton Wanderers më 1 mars 2013. Në fund të sezonit, Abdi thuhet se ka deklaruar dëshirën e tij për të qëndruar në Watford në baza të përhershme, pasi është bërë i preferuari i tifozëve të klubit. [16] Në fillim të majit 2013, ai mori çmimin e Hornets Lojtari i Sezonit. [17]

Më 19 korrik 2013, Watford konfirmoi se Abdi kishte nënshkruar një marrëveshje trevjeçare në baza të përhershme. [18] Në gusht 2013, ai zhvilloi një rast të rëndë të fasciitit të shputës (një sëmundje e këmbës), e cila e mbajti jashtë veprimit për disa muaj. [19] Abdi bëri rikthimin e tij të shumëpritur si zëvendësues në minutën e 75-të në fitoren 2–0 të raundit të tretë të FA Cup kundër Bristol City më 14 janar 2014. Abdi më pas bëri rikthimin e tij në ligë katër ditë më vonë, si zëvendësues në pjesën e parë kundër AFC Bournemouth më 18 janar 2014, duke hyrë në vend të Iriney të dëmtuar.

Duke bërë fillimin e tij të parë në ligë për shtatë muaj, Abdi shënoi për Watford në një fitore 3–0 në shtëpi ndaj Leeds United më 8 prill 2014.

Më 30 gusht 2014, Abdi shënoi dyfishin e tij të parë ndonjëherë për klubin në Vicarage Road teksa Watford mundi Huddersfield Town 4–2, me Abdi që siguroi golat për të bërë respektivisht 2–1 dhe 4–2, si dhe regjistroi një asistim në e njëjta lojë. [20]

Sheffield Wednesday[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 korrik 2016, Abdi iu bashkua skuadrës së Championship Sheffield Wednesday për një tarifë të pazbuluar. [21]

Ai u lirua nga Sheffield Wednesday në fund të sezonit 2018–19. [22]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin e tij ndërkombëtar për Zvicrën kundër Qipros më 20 gusht 2008.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 prill 2011, Abdi u vu në shënjestër të hajdutëve dhe iu vodhën pasuritë. [23] Ai është mik i mirë me bashkatdhetarin dhe ish-bashkëlojtarin e Udineses, Gökhan Inler . [24]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Almen Abdi" (në frëngjisht). L'Équipe. Marrë më 4 maj 2012.
 2. ^ "Almen Abdi". dbFCZ. Marrë më 13 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Almen Abdi footballer and hockey Reto von Arx honored at Biel" [Le footballeur Almen Abdi et le hockeyeur Reto von Arx honorés à Bienne] (në frëngjisht). RFJ. 9 korrik 2009. Marrë më 6 prill 2013.
 4. ^ "2008/09 – Swiss Golden Player Award" (në gjermanisht). Golden Player. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2013. Marrë më 7 prill 2013.
 5. ^ "Zürich drop midfield duo". UEFA. 10 nëntor 2009. Marrë më 4 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "FC Zurich Drop Almen Abdi & Andres Vasquez". Goal. 11 nëntor 2009. Marrë më 7 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Almen Abdi au MUC 72" (në frëngjisht). Le Mans FC. 3 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2011. Marrë më 4 maj 2012.
 8. ^ "Abdi to leave Zürich for Le Mans". UEFA. 9 dhjetor 2009. Marrë më 4 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ D'Andrea, Rick (7 prill 2010). "Former Zurich Midfielder Almen Abdi Ready To Sign For Udinese". Goal. Marrë më 4 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ McGuire, Annie (29 shtator 2011). "Celtic 1–1 Udinese". BBC Sport. Marrë më 4 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Almen Abdi Returns to FCZ back?" [Kehrt Almen Abdi zum FCZ zurück?]. Blick (në gjermanisht). 6 dhjetor 2011. Marrë më 7 prill 2013.
 12. ^ "Udinese, Abdi: "Return to Zurich?'m Fine here"" [Udinese, Abdi: "Tornare allo Zurigo? Sto bene qui"] (në italisht). Tutto Mercato Web. 7 dhjetor 2011. Marrë më 7 prill 2013.
 13. ^ Smith, Frank (17 korrik 2012). "Loan trio expected to remain". Watford Observer. Marrë më 26 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Crystal Palace 2–3 Watford". BBC. 18 gusht 2012. Marrë më 21 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Watford's Almen Abdi suffers shoulder dislocation". BBC Sport. 14 nëntor 2012. Marrë më 7 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Almen Abdi confident Watford can secure automatic promotion". Watford Observer. 11 shkurt 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Almen Abdi named Watford's Player of the Season and Cristian Battocchio scores top goal". Watford Observer. 5 maj 2013. Marrë më 20 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Watford sign Almen Abdi, Cristian Battocchio, Gabriele Angella, Diego Fabbrini, Javier Acuna, Marco Davide Faraoni, Marco Cassetti and Daniel Pudil". Watford Observer. 19 korrik 2013. Marrë më 20 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Watford's head of medical says there is no time frame on Almen Abdi's return". Watford Observer. 1 nëntor 2013. Marrë më 1 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "REPORT: Watford FC 4-2 Huddersfield Town". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2014. Marrë më 2014-09-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Almen Abdi & Daniel Pudil: Sheffield Wednesday sign Watford pair". BBC Sport. Marrë më 28 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Sheffield Wednesday: George Boyd & Gary Hooper among six players released". BBC Sport. 5 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "robbed Abdi!" [Abdi ausgeraubt!]. Blick (në gjermanisht). 24 prill 2011. Marrë më 7 prill 2013.
 24. ^ "Almen Abdi: "Gokhan Inler helps me a lot in Udinese»" [Almen Abdi: "Gökhan Inler hilft mir viel in Udinese"]. Blick (në gjermanisht). 28 gusht 2010. Marrë më 6 prill 2013.