Anel Rashkaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Anel Raskaj)
Jump to navigation Jump to search
Anel Rashkaj
Anel Raskaj.JPG
Rashkaj me Sandnes Ulf në mars 2014
Të dhënat personale
Data e lindjes (1989-08-19) 19 Gusht 1989 (30 vjeç)
Vendi i lindjesPrizren, Kosovë,
Gjatësia1.80 m
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualAFC Eskilstuna
Numri21
Karriera në rini
0–2003KF Liria
2003IF Leikin
2003–2006Halmstads BK
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2011Halmstads BK112(2)
2012–2016Sandnes Ulf131(5)
2017AFC Eskilstuna13(0)
2017KF Prishtina3(0)
2018–AFC Eskilstuna27(2)
Ekipi kombëtar
2009–Kosova4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Anel Rashkaj i lindur më 19 gusht 1989 është një futbollist profesional kosovar i cili luan si mesfushorë për klubin suedez AFC Eskilstuna.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halmstads BK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rashkaj filloi të luaj futboll për KF Liria në Prizren. Në moshën 14 vjeçare ai u shpërngul me familjen e tij në HalmstadSuedi ku e vazhdoi karrierën futbollistike në IF Leikin, por vetëm për disa muaj përpara se të nisej për rivalët vendas Halmstads BK.[1] Edhe pse nuk ishte përzgjedhur si trajner, një trajner i ekipit të të rinjve trajnuar me skuadrën e lartë, në vitin 2007 ai u vendos në stol kundër IFK GöteborgAllsvenskan dhe në ndeshjen e ardhshme kundër Kalmar FF ai bëri debutimin e tij, duke zëvendësuar Martin Fribrock, vetëm disa ditë pas ditëlindjes së tij të 18-të.[2]

Para sezonit të vitit 2008. Ai u ngrit nga ekipi i të rinjve për t'u bërë një anëtar i plotë i skuadrës së lartë,[3] kryesisht duke u përdorur si anësor i majtë.[4] Në vitin 2009, Rashkaj dhe Michael Görlitz ishin lojtarët e vetëm që luajtën në të gjitha ndeshjet e ligave të sezonit, gjithsej 30 ndeshje, ai gjithashtu përfaqësoi klubin në të gjitha 17 ndeshjet e tjera të vitit, 2 kupa dhe 15 ndeshje miqësore, i vetmi lojtar që kishte luajtur në të gjitha ndeshjet e klubit në atë vit.[5] Anel Rashkaj shënoi golin e tij të parë të ligës në vitin 2009 kundër Kalmar FF.[6]

Sezoni 2010 pa Janne Andersson të largohet si menaxher i Halmstads BK dhe duke u zëvendësuar nga Lars Jacobsson, ish-ndihmës i menaxherit. Lars vazhdoi me sistemin 4-5-1 të Janne, Rashkaj luajti shumicën e ndeshjeve të tij në anën e djathtë të mesfushës, disa herë duke u përdorur si anësor i majtë, duke shënuar golin e tij të dytë në fillim të sezonit në fitoren 4-0 të Halmstad mbi Åtvidabergs FF. Sezoni i vitit 2011 filloi si ai më parë, Lars Jacobsson u largua nga klubi dhe u zëvendësua nga spanjolli Josep Clotet Ruiz, së bashku me menaxherin e ri erdhën disa mesfushorë spanjollë, të cilët panë që Anel u zhvendos nga skuadra fillestare në stol në fillim të sezonit të ligës, kundër pritjeve të shumë njerëzve.[7][8] Në mes të sezonit të vitit 2011, lojtarët spanjollë u larguan pasi huazimi i tyre përfundoi me klubin dhe Clotet Ruiz u shkarkua pas një serie të gjatë të rezultateve të dobëta, nën drejtuesin e ri Jens Gustafsson. Rashkaj u kthye në formacionin fillestar,[9] por ai nuk ishte në gjendje të ndihmojë Halmstad nga bein zbritur deri në fund të sezonit.

Pas përfundimit të sezonit 2011, shumë lojtar të Halmstad vendosën ta lëjnë klubin, në mesin e tyre edhe Anel Rashkaj, pasi kontrata e tij me klubin përfundoi.[10]

Sandnes Ulf[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 janar 2012. klubi norvegjez Sandnes Ulf, konfirmoi se ata nënshkruan mesfushorin Rashkaj në një kontratë njëvjeçare.[11]

AFC Eskilstuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 dhjetor 2016, Rashkaj nëshkroi me skuadrën suedeze AFC Eskilstuna.[12] Më 2 prill 2017, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje ku humbën 3-1 kundër GIF Sundsvall.

KF Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

On 11 gusht 2017, Rashkaj nënshkroi për klubin KF Prishtina.[13] Më 20 gusht 2017, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje kundër Dritës.[14]Më 29 shtator 2017. Rashkaj shkëputi kontratën me Prishtinën, shkakun e mos përshtatjes.[15]

Kthimi në AFC Eskilstuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 dhjetor 2017. Rashkaj u kthye në klubin AFC Eskilstuna.[16] Më 31 mars 2018, ai bëri debutimin e tij në barazim kundër IK Brage.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rashkaj ka thënë në një intervistë për gazetën suedeze Hallandsposten se ai ka qenë në një kontaktë me bashkë-menaxherin e Suedisë U-21 Jörgen Lennartsson i cili i ka thënë atij se ai ka humbur UEFA Kampionatin Evropian U-21 më 2009 pasi ai ende nuk e ka marrur nënshtetësinë suedeze. Poashtu Rashkaj ka thënë në një intervistë se ai më parë do të kishte zgjedhur Suedinë përpara Kosovës po të kishte mundësi të marrë një pozicion në skuadrën suedeze.[1] Në një intervistë për Fotbolldirekt.se ka thënë se ai ka marrur një ftesë nga Shqipëria, por ai nuk e pranoi.[17]

Në vitin 2009. Rashkaj u ftua në ekipin jozyrtar të Kosovës, duke luajtur nën emrin Ekipi i Kosovës, për të luajtur në dy ndeshje kundër opozitës suedeze, së pari kundër Kalmar FF.[18] dhe së dyti kundër Malmö FF, por Rashkaj luajti në këtë ndeshjen e fundit.

Më 17 shkurt 2010. Rashkaj u thirr sërish nga Kosova për një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë.[19]

Më 10 qershor 2010. Rashkaj mori pjesë si kapiten i ekipit kur Kosova luajti një miqësore kundër klubit të tij Halmstads BK në Örjans Vall në Halmstad, ndeshja përfundoi 4-4 me një tjetër lojtar të Halmstads BK dhe kombëtares kosovare Kujtim Bala, duke shënuar një gol.[20]

Më 28 korrik 2010. Rashkaj njoftoi se kishte zgjedhur të përfaqësonte Kosovën, duke deklaruar se dëshironte të luante për kombëtaren kosovare dhe se ai besonte se ai do të kishte më shumë shanse për ta bërë këtë me Kosovën dhe jo me Suedinë. Ai gjithashtu deklaroi se ai ende nuk e kishte mbyllur plotësisht derën në lidhje me Suedinë, pasi trajneri i U21 Jörgen Lennartsson kishte deklaruar se dëshironte të shihte Rashkaj në ekipin U21 dhe Kampionatin Europian U21 të vitit 2011 në Danimarkë. Megjithatë, ai ende nuk ka marrë shtetësinë suedeze dhe Kosova ende nuk është miratuar nga FIFA.[21]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 qershor 2019[22]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Kosova 2010 1[a] 0
2014 3 0
2019 1 0
Gjithsej 4 0
 1. ^ Ndeshja miqësore kundër Shqipërisë e luajtur më 17 shkurt 2010,[23] nuk njihet nga UEFA dhe FIFA.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Anel har många mål i kikaren" (në suedisht). Hallandsposten.se. 27 mars 2009. Marrë më 2009-06-25.
 2. ^ "Anel Raskaj debuterade" (në suedisht). SvenskaFans.com. 3 shtator 2007. Marrë më 2008-07-31.
 3. ^ "Talanger till A-truppen" (në suedisht). hbk.se. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-11-11. Marrë më 2010-07-28.
 4. ^ "Kombinerar elitfotboll med studier" (në suedisht). hbk.se. 4 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2008-09-17. Marrë më 2010-07-28.
 5. ^ "Anel har spelat samtliga matcher" (në suedisht). hbk.se. 30 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-11-11. Marrë më 2010-07-28.
 6. ^ "Raskajs första allsvenska mål" (në suedisht). fotbollsverige.se. 19 prill 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2010. Marrë më 2010-07-28.
 7. ^ "Raskaj brinner för nya Halmstad" (në suedisht). hallandsposten.se. 16 mars 2011. Marrë më 2012-02-01.
 8. ^ "Bortglömd Raskaj: "Bara mål som räknas"" (në suedisht). svenskfotboll.se. 5 prill 2011. Marrë më 2012-02-01.
 9. ^ "Det är klart att man tänker på framtiden" (në suedisht). sportal.se. 20 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-09-15. Marrë më 2012-02-01.
 10. ^ "Spelarflykt hotar Halmstads BK: "Superettan lockar inte"" (në suedisht). fotbolltransfers.com. 25 shtator 2011. Marrë më 2012-02-01.
 11. ^ "Raskaj klar for Sandnes Ulf" (në norvegjisht). sandnesulf.no. 30 janar 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-04-28. Marrë më 2012-02-01.
 12. ^ "Officiellt: Anel Raskaj klar för AFC Eskilstuna". FotbollTransfers (në suedisht). 27 dhjetor 2016.
 13. ^ "Anel Rashkaj nënshkruan kontratë dyvjeçare". KF Prishtina. 11 gusht 2017.
 14. ^ "Rashkaj debuton me Prishtinën". Koha Ditore. 20 gusht 2017.
 15. ^ "Prishtina liron Anel Rashkajn". KF Prishtina. 29 shtator 2017.
 16. ^ "Officiellt: Anel Raskaj återvänder till AFC Eskilstuna" [Zyrtare: Anel kthehet në AFC Eskilstuna]. FotbollTransfers (në suedisht). 18 dhjetor 2017.
 17. ^ "Superlöftet missar EM-slutspelet" (në suedisht). Fotbolldirekt.se. 2 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2009-02-07. Marrë më 2009-06-25.
 18. ^ "Kalmar FF - Team Kosovo" (në suedisht). kalmarff.se. 12 qershor 2009. Marrë më 2010-07-28.
 19. ^ "Anel spelade med Kosovo" (në suedisht). hbk.se. 19 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 gusht 2010. Marrë më 2010-07-28.
 20. ^ "Målrik vänskapsmatch mot Kosovo" (në suedisht). hbk.se. 10 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 gusht 2010. Marrë më 2010-07-28.
 21. ^ "Anel har bestämt sig för Kosovo" (në suedisht). hbk.se. 28 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 gusht 2010. Marrë më 2010-07-28.
 22. ^ "Anel Rashkaj" (në anglisht). Eu-football.info. Marrë më 13 qershor 2019.
 23. ^ "Kosovo vs. Albania 2:3" [Kosova vs. Shqipëria 2:3] (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 13 qershor 2019.