Arsimi në Finlandë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sistemi arsimor në Finlandë

Arsimi në Finlandë është një sistem arsimimi, në Finlandë, i cili përbëhet nga programe të kujdesit ditor (për foshnje dhe të vegjël), "parashkollor" një vjeçar (ose kopsht fëmijësh për gjashtë vjeç); një shkollë gjithëpërfshirëse themelore nëntëvjeçare e detyrueshme (duke filluar në moshën shtatë vjeçare e cila mbaron në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare, ose pas diplomimit); arsimi i mesëm i përgjithshëm dhe arsimi profesional; arsimi i lartë ( universiteti dhe universiteti i shkencave të aplikuara ); dhe arsimimi i të rriturve (gjatë gjithë jetës, arsimi i vazhdueshëm). Strategjia finlandeze për arritjen e barazisë dhe përsosmërisë në arsim është bazuar në ndërtimin e një sistemi shkollor gjithëpërfshirës të financuar nga publiku, pa përzgjedhur, ndjekur ose përcjellë studentët gjatë arsimit bazë të përbashkët. Një pjesë e strategjisë ka qenë përhapja e rrjetit shkollor në mënyrë që nxënësit të kenë një shkollë afër shtëpive të tyre kur është e mundur ose, nëse kjo nuk është e mundshme, p.sh. në zonat rurale, të ofrojnë transport falas për shkolla më të shpërndara. Edukimi special gjithëpërfshirës brenda klasës dhe shkollës si dhe përpjekjet mësimore për të minimizuar arritjet e ulëta janë gjithashtu tipike për sistemet arsimore nordike. [1]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi në Finlandë
Gradat akademike Shkallët profesionale Mosha tipike
Doktorati Punësimi
Licentiati
Master Master (i ri) (+ 2-3)
Bachelor Bachelor (+ 3-4)
shkolla e mesme e lartë
(vullnetare)
shkolla profesionale
(vullnetare)
18-19
17-18
16-17
shkollë gjithëpërfshirëse
(e detyrueshme)
15-16
14-15
13-14
12-13
11-12
10-11
9-10
8-9
7-8
Arsimi parashkollor 6-7

Indeksi i arsimit, publikuar me Indeksin e Zhvillimit Njerëzor të OKB në vitin 2008, bazuar në të dhënat nga viti 2006, rendit Finlandën si 0,993, ndër më të lartat në botë, për herë të parë, në rang me Danimarkën, Australinë dhe Zelandën e Re. [2] Ministria finlandeze e arsimit ia atribuon suksesin e tij "sistemit arsimor (arsimit bazë uniform për të gjithë grupmoshën), mësuesve me shumë kompetencë dhe autonomisë që u jepet shkollave". [3]

Në mënyrë të vazhdueshme, Finlanda është renditur lartë në studimin PISA, i cili krahason sistemet e arsimit kombëtar ndërkombëtarisht, megjithëse vitet e fundit Finlanda është zhvendosur nga lart. Në studimin e vitit 2012, Finlanda renditej e gjashta në lexim, e dymbëdhjeta në matematikë dhe e pesta në shkencë, ndërsa përsëri në studimin e vitit 2003 Finlanda ishte e para në shkencë dhe lexim dhe e dyta në matematikë. [4] Për më tepër, arsimi terciar i Finlandës është renditur i pari nga ana e Forumit Ekonomik Botëror . [5]

Sistemi arsimor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi arsimor i detyrueshëm në Finlandë përbëhet nga një nëntë-vjeçare plotë nga 1 deri klasën e 9, nga mosha 7 deri në 16 (finlandeze peruskoulu, suedeze grundskola, "Shkolla themelore"), në të cilën pjesëmarrja është e detyrueshme. ( Shkollimi në shtëpi lejohet, por i rrallë. ) Nuk ka programe "të talentuara", dhe fëmijët më të përparuar pritet të ndihmojnë ata që janë më të ngadalshëm.

Studentët e shkollave gjithëpërfshirës gëzojnë një numër të drejtash sociale, të tilla si kujdesi shëndetësor në shkollë dhe një drekë falas çdo ditë, e cila mbulon rreth një të tretën e nevojës ditore ushqyese. [6] Për më tepër, nxënësit kanë të drejtë të marrin libra dhe materiale falas dhe udhëtime shkollore falas (apo edhe strehim) në rast se ata kanë një udhëtim të gjatë ose të vështirë në shkollë.

Në dhjetor të vitit 2017 OECD raportoi se baballarët finlandezë kalojnë mesatarisht tetë minuta në ditë më shumë me fëmijët e tyre të moshës shkollore sesa nënat. [7]

Arsimtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimtarët e shkollave fillore dhe shkollave të mesme duhet të kenë një diplomë master. Mësimdhënia është një profesion i respektuar dhe fillimi i studimeve në programet universitare është mjaft konkurruese. [8] Një mësimdhënës i ardhshëm duhet të ketë nota shumë të mira dhe duhet të luftojë me konkurrencën e ashpër në mënyrë që të bëhet mësimdhënës. [9] Vetëm rreth 10% e aplikantëve në programe të caktuara janë të suksesshëm. [10]

Ministri i Arsimit ka përgjegjësinë e ruajtjes dhe shpërndarjes elektronike të veprave të domenit publik. Finlanda ka miliona vepra të domenit publik (libra, foto, muzikë dhe filma ) dhe shikon qasjen në to si një e drejtë themelore e njeriut për qasje në shkencë dhe kulturë. [11] [12]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Antikainen, Ari (2008). "Twenty-five Years of Educational Reform Initiatives in Finland" (PDF). University of Eastern Finland. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Human development indices" (PDF). Human Development Reports. 2008-12-18. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2008-12-19. Marrë më 2010-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Background for Finnish PISA success". Minedu.fi. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-08. Marrë më 2012-08-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Hallamaa, Teemu (3 dhjetor 2013). "Pisa-tulokset julki: Suomi pudonnut matematiikassa 10 sijaa yhdeksässä vuodessa". YLE Uutiset (në finlandisht). Marrë më 7 prill 2014.
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2019. Marrë më 29 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Nutrition in Finland". Ktl.fi. Arkivuar nga origjinali më 2012-02-26. Marrë më 2012-06-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bremner, Charles (9 dhjetor 2017). "Finland is the first country where fathers do most of the childcare". The Times. fq. 51. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Crouch, David (2015-06-17). "Highly trained, respected and free: why Finland's teachers are different". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 2019-05-15.
 9. ^ Emma Alberici (2012-02-29). "Highly educated teachers the key to success – ABC News (Australian Broadcasting Corporation)" (në anglisht). Abc.net.au. Marrë më 2012-09-29.
 10. ^ "Finnish National Agency for Education - Teacher and School leaders" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 2018-06-06.
 11. ^ "European libraries and Google cooperate in digitization - Digital Libraries and Knowledge Platforms Department". Dl.psnc.pl (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.
 12. ^ "Public Domain on Trial in Reiss-Engelhorn Museum vs. Wikimedia et al. - International Communia Association". Communia-association.org (në anglisht). 5 dhjetor 2015. Marrë më 29 dhjetor 2017.