Automobili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Automobil)
Shko te: navigacion, kërko
Vetura me avull e Ransom E. Olds
Triumph GT6
Opel Insignia Hatchback
Lotus
BMW 850 Alpina

Automobili apo vetura është një mjet transportues rrugor. Në vitin 1890 Ransom E. Olds konstruktoi automobilin e tij me avull. Automobili i parë u konstruktua nga Charles Duryea dhe Frank Duryea, ky ishte automobili i parë me benzinë në Amerikë, i cili publikisht është paraqitur më 21 Shtator të vitit 1893Springfield, MajamiShBA-ës.

Në ditët e sotme veturat janë shumë më të sofistikuara dhe me më shumë elemente shtesë, që i bëjnë këto më komforte dhe më të përdorshme.

Llojet e veturave sipas përdorimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikuj kryesore: Automobili elektrik dhe Vetura hibride.
The Henney Kilowatt, the first modern (transistor-controlled) electric car.
A CNG powered high-floor Neoplan AN440A, run on Compressed Natural Gas
 • Vetura ekonomike në grupin e veturave ekonomike futen zakonisht veturat të cilat janë të një prodhimi në seri dhe që përdoren nga popullsia e gjerë, pavarësisht se cilës marke i përkasin.
 • Vetura luksoze nuk është një veturë e një prodhimi në seri, por është veturë e prodhuar në një numër të caktuar, apo edhe një veturë e vetme e përgatitur për një blerës special. Veturat luksoze veçohen për nga çmimi i tyre nga veturat ekonomike, që nënkupton se gjithashtu veçohen edhe për nga siguria, cilësia pjesët e zgjedhura si dhe nga qëndrueshmëria që e karakterizon atë.
 • Vetura sportive janë këto vetura të cilat janë të prodhuara special për përdorim sportiv me një motor të përshtatshëm për t'i përballuar presioneve të ndryshme në garat sportive.

Llojet e veturave sipas shfrytëzimit të energjisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Kompanitë e njohura të veturave[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia e prodhimit të markave[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Opel veturën e parë e prodhoi në vitin 1899.
 • Fiat veturën e parë e prodhoi në vitin 1899.
 • Mercedes-Benz veturën e parë e prodhoi në vitin 1901.
 • Audi veturën e parë e prodhoi në vitin 1909.
 • Alfa Romeo veturën e parë e prodhoi në vitin 1910
 • BMW veturën e parë e prodhoi në vitin 1929.
 • Toyota veturën e parë e prodhoi në vitin 1936
 • Ferrari veturën e parë e prodhoi në vitin 1947.
 • Suzuki prodhimin e parë masiv të veturave e bëri në vitin 1954
 • Jaguar veturën e par e prodhoi në vitin 1969

Tregjet e veturave[redakto | redakto tekstin burimor]

Pesë makinat që zënë vendet të para për shpejtësi në botë

 1. Bugatti Veyron Super Sport
 2. Hennessey Venom GT
 3. Koenigsegg Agera R
 4. SSC Ultimate Aero
 5. Saleen S7 Twin-Turbo


Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:
 Commons: Automobila – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale