Balena e kaltër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Balena e kaltër
Anim1754 - Flickr - NOAA Photo Library.jpg
Blue whale size.svg
Madhësia e krahahuar me një njeri mestar
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
B. musculus
Emri binomial
Balaenoptera musculus
(Linnaeus, 1758)
Nënllojet
  • B. m. brevicauda Ichihara, 1966 * B. m. chilensis Khalaf, 2020 * B. m. indica Blyth, 1859 * B. m. intermedia Burmeister, 1871 * B. m. musculus Linnaeus, 1758
Cypron-Range Balaenoptera musculus.svg
Përhapja e balena të kaltra
Sinonimet
  • Balaenoptera gibbar Scoresby, 1820 * Pterobalaena gigas Van Beneden, 1861 * Physalus latirostris Flower, 1864 * Sibbaldius borealis Gray, 1866 * Flowerius gigas Lilljeborg, 1867 * Sibbaldius sulfureus Cope, 1869 * Balaenoptera sibbaldii Sars, 1875

Balena e kaltër (lat. Balaenoptera musculus) është një gjitar deti që i përket balenave me mustaqe (Mysticeti).[1] E gjatë deri në 30 metra[2][3] dhe me një peshë maksimale te regjistruar prej 173 tonësh,[3][4] është kafsha e gjallë më e madh dhe më e rëndë e njohur ndonjëherë.[5]

E gjatë dhe, me hijeshi, e hollë, trupi i balenës së kaltër është ngyrë hirtë në të kaltër sipër dhe diçka më i pakët poshtë.[6] Ka të paktën tre nënlloje të dallueshëm: B. m. musculus i Atlantikut të Veriut dhe Paqësorit të Veriut , B. m. intermedia i Oqeanit Jugor dhe B. m. brevicauda (e njohur edhe si balena e kaltër xhuxhe) i Oqeanit Indian dhe Paqësorit të Jugut. B. m. indica, që gjendet në Oqeanin Indian, mund të jetë një tjetër nënlloj. Njëjti si me balena të tjera me mustaqe, dietën e balenës së kaltër e përbëjnë pothuajse vetëm krustacetë e voglël, të njohur si krilla.[7]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American Cetacean Society Fact Sheet – Blue Whales". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2007. Marrë më 20 qershor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Calambokidis, J.; Steiger, G. (1998). Blue Whales. Voyageur Press. ISBN 0-89658-338-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Assessment and Update Status Report on the Blue Whale Balaenoptera musculus" (PDF). Committee on the Status of Endangered Wildlife in Canada. 2002. Marrë më 19 prill 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Animal Records". Smithsonian National Zoological Park. Marrë më 29 maj 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Paul, Gregory S. (2010). "The Evolution of Dinosaurs and their World". The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton: Princeton University Press. fq. 19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Species Fact Sheets: Balaenoptera musculus (Linnaeus, 1758)". Fisheries and Aquaculture Department, Food and Agriculture Organization, United Nations. Marrë më 24 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ de Koning, Jason; Wild, Geoff (1997). "Contaminant analysis of organochlorines in blubber biopsies from blue whales in the St. Lawrence Seaway". Trent University. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2007. Marrë më 29 qershor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]