Jump to content

Bosnja dhe Hercegovina Osmane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bosnja dhe Hercegovina Osmane
Bosna i Hercegovina u Osmanlijskom Carstvu (Serbokroacisht)
1463–1908
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Osmane
Location of Bosnja dhe Hercegovina Osmane
Gjuhët e zakonshmeSerbokroacishtja
Besimi
Islami (zyrtare)
Krishterimi
NofkaBoshnjak
Qeveria
Bejlerbej, Pasha, Agai, Milicia 
Historia 
1463
1908
Të dhëna të tjera
Sot pjesë eBosnja dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Kroacia

Epoka e sundimit të Perandorisë OsmaneBosnje (së pari si sanxhak, më pas si ejalet) dhe Hercegovinë (edhe si sanxhak, pastaj ejalet) zgjati nga 1463/1482 deri në 1878 de facto, dhe deri në vitin 1908 de jure.

Pushtimi osman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushtimi osman i Bosnjës dhe Hercegovinës filloi në vitin 1384, dhe më pas pushtimi osman u zgjerua në të ashtuquajturën Bosansko Krajište. Mbretëria e Bosnjës ra përfundimisht në vitin 1463. Hercegovina ra në duart e turqve më 1482. U desh edhe një shekull që pjesët perëndimore të Bosnjës së sotme t'i nënshtroheshin sulmeve osmane. Bosnja vazhdoi ligjërisht nën shtëpinë mbretërore të Berislaviqit dhe ra përfundimisht më 1527 me rënien e kryeqytetit të saj Jajce.[1] Po atë vit u krijua administrata e parë pushtuese.

Sundimi osman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqit kishin pushtuar Sllavoninë dhe pjesën më të madhe të Hungarisë deri në vitin 1541. Në shekullin e ardhshëm, pjesa më e madhe e provincës boshnjake nuk ishte një vend kufitar dhe u zhvillua në paqe relative. Ai administrohej nga ejaleti osman i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Megjithatë, kur Perandoria humbi luftën e viteve 1683–1697 me Austrinë dhe ia dorëzoi Sllavoninë dhe Hungarinë Austrisë në Traktatin e Karlowitz, kufijtë veriorë dhe perëndimorë të Bosnjës u bënë kufiri midis perandorive austriake dhe osmane.

Në vitin 1716, Austria pushtoi Bosnjën veriore dhe Serbinë veriore, por kjo zgjati vetëm deri në vitin 1739 kur ato iu dorëzuan Perandorisë Osmane me Traktatin e Beogradit. Kufijtë e vendosur atëherë qëndruan në vend edhe për një shekull e gjysmë, megjithëse luftërat kufitare vazhduan.

Luftërat midis osmanëve dhe Austrisë dhe Venedikut e varfëruan Bosnjën dhe inkurajuan migrimin dhe zhvendosjen e mëtejshme; Refugjatët myslimanë nga Hungaria dhe Sllavonia u zhvendosën në Bosnje, duke u asimiluar në popullsinë vendase boshnjake, ndërsa shumë të krishterë ortodoksë lindorë, kryesisht nga Kosova, por edhe ata nga Serbia dhe Bosnja, u zhvendosën përtej kufirit boshnjak në Sllavoni dhe në kufirin ushtarak me ftesë të perandorit austriak.

Sipas një tregimi mysliman osman të Luftës Austro-Ruso-Turke (1735-39) të përkthyer në anglisht nga C. Fraser, gratë muslimane boshnjake luftuan në betejë që kur "fituan guximin e heronjve" kundër gjermanëve austriakë në rrethimin e Kalasë Osterwitch-atyk (Östroviç-i âtık).[2][3] Gratë dhe burrat myslimanë boshnjakë ishin në mesin e viktimave gjatë Betejës së Osterwitchatyk.[4] Gratë muslimane boshnjake luftuan në mbrojtjen e kalasë së Būzin (Büzin).[5] Gratë dhe burrat u rezistuan austriakëve në kalanë e Çetinit.[6] Gratë e boshnjakëve konsideroheshin si militariste sipas të dhënave joosmane të luftës midis osmanëve dhe austriakët dhe ato luajtën një rol në suksesin e Bosnjës në betejën kundër sulmuesve austriakë. Yeni Pazar, Izvornik, Östroviç-i âtık, Çetin, Būzin, Gradişka dhe Banaluka u goditën nga austriakët.[7] Një tregim francez përshkruan trimërinë në betejë të grave muslimane boshnjake që luftuan në luftë.[8]

Sulltanët osmanë u përpoqën të zbatonin reforma të ndryshme ekonomike dhe ushtarake në fillim të shekullit të 19-të për të adresuar çështjet e rënda të shkaktuara kryesisht nga luftërat kufitare. Reformat, megjithatë, zakonisht u ndeshën me rezistencë nga kapiteneritë ushtarake të Bosnjës.

Flamuri i Vilajetit të Bosnjës mblodhi mijëra boshnjakë për të kërkuar pavarësinë në (1878).

Më e famshmja nga këto kryengritje ishte ajo e viteve 1831–1832, e kryesuar nga kapiteni Husein Gradashçeviq (Zmaj od Bosne, Dragoi Boshnjak), i cili ngriti një rebelim në shkallë të gjerë në krahinë, të cilit iu bashkuan mijëra ushtarë boshnjakë vendas. Pavarësisht se fituan disa fitore të dukshme, rebelët përfundimisht u mundën në një betejë afër Sarajevës më 1832. Mosmarrëveshjet e brendshme kontribuan në dështimin e rebelimit, sepse Gradashçeviq nuk mbështetej nga pjesa më e madhe e fisnikërisë Hercegovina. Rebelimi u shua në vitin 1850, por Perandoria vazhdoi të bjerë.

Sundimi osman zgjati për më shumë se katërqind vjet, deri në vitin 1878, megjithëse nominalisht Bosnje-Hercegovina mbeti territor osman (pa sundim aktual efektiv) deri në vitin 1908 kur u bë zyrtarisht pjesë e Austro-Hungarisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pinson, Mark (1996) [1993]. The Muslims of Bosnia-Herzegovina, the Historic Development from Middle Ages to the Dissolution of Yugoslavia (në anglisht) (bot. Second). United States of America: President and Fellows of Harvard College. fq. 11. ISBN 0-932885-12-8. Marrë më 2014-08-01. The Ottomans conquered Bosnia in 1463; ... though last fortress in Herzegovina was to fall in 1481, and in Bosnia Jajce under Hungarian garrison actually held until 1527
  2. ^ 'Umar (Būsnavī) (1830). History of the War in Bosnia During the Years 1737 - 1739 (në anglisht). Oriental Translation-Fund. fq. 17–.
  3. ^ Oriental Translation Fund (1830). Publications (në anglisht). Royal Asiatic Society. fq. 17–.
  4. ^ 'Umar (Būsnavī) (1830). History of the War in Bosnia During the Years 1737 - 1739 (në anglisht). Oriental Translation-Fund. fq. 19–.
  5. ^ 'Umar (Būsnavī) (1830). History of the War in Bosnia During the Years 1737 - 1739 (në anglisht). Oriental Translation-Fund. fq. 45–.
  6. ^ 'Umar (Būsnavī) (1830). History of the War in Bosnia During the Years 1737 - 1739 (në anglisht). Oriental Translation-Fund. fq. 48–.
  7. ^ Michael Robert Hickok (1997). Ottoman Military Administration in Eighteenth-Century Bosnia (në anglisht). BRILL. fq. 15–. ISBN 90-04-10689-8.
  8. ^ Michael Robert Hickok (1995). Looking for the Doctor's Son: Ottoman Administration of 18th Century Bosnia (në anglisht). University of Michigan. fq. 34.