Jump to content

Mbretëria e Serbisë (1718–1739)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbretëria e Serbisë
Königreich Serbien (Gjermanisht)
Краљевина Србија (Serbisht)
1718–1739
Flag of Serbia
Flamuri
Coat of arms e Serbia
Stema
Kingdom of Serbia (1718–1739)
Kingdom of Serbia (1718–1739)
GjendjaToka e kurorësmonarkisë Habsburge
KryeqytetiBeograd
Gjuhët e zakonshmeSerbisht, Gjermanisht
Besimi
Katolike Romake,
Ortodokse Serbe
Qeveria
Lloji i qeverisjesToka e kurorës
Guvernatori 
• 1718–1720
Johann O'Dwyer
• 1738–1739
George de Wallis
Epoka historikePeriudha e hershme moderne
21 korrik 1718
1737–39
18 shtator 1739
Ekonomia
MonedhaKreuzer
Të dhëna të tjera
Kodi ISO 3166RS
Paraprirë nga
Pasuar nga
Sanxhaku i Smederevës
Sanxhaku i Smederevës
Sot pjesë eSerbia

Mbretëria e Serbisë (serbisht: Краљевина Србија, romanizuar: Kraljevina Srbija, gjermanisht: Königreich Serbien) ishte një provincë (tokë e kurorës) e monarkisë së Habsburgëve nga viti 1718 deri më 1739. Ajo u formua nga territoret në jug të lumenjve Sava dhe Danub, që korrespondojnë me Sanxhakun e Smederevës (ose "Pashalikun e Beogradit"), i pushtuar nga Habsburgët nga Perandoria Osmane më 1717. U shfuqizua dhe iu kthye Perandorisë Osmane më 1739.

Gjatë këtij sundimi Habsburg, shumica serbe përfitoi nga vetëqeverisja, duke përfshirë një milici autonome, dhe integrimin ekonomik me monarkinë Habsburge – reforma që kontribuan në rritjen e klasës së mesme serbe dhe vazhduan nga osmanët "në interes të ligjit dhe të integrimit ekonomik me monarkinë e Habsburgëve" — reformat që kontribuan në rritjen e klasës së mesme serbe dhe që vazhduan nga osmanët "në interes të ligjit dhe rendit".[1] Popullsia e Serbisë u rrit me shpejtësi nga 270,000 në 400,000, por rënia e fuqisë së Habsburgëve në rajon provokoi migrimin e dytë të madh të serbëve (1737–1739).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethimi i Beogradit (1717)

Në vitet 1688–1689, gjatë Luftës së Madhe Turke, trupat Habsburge morën përkohësisht kontrollin mbi pjesën më të madhe të Serbisë së sotme, por më pas u detyruan të tërhiqen. Traktati i Karlowitz më 1699 njohu autoritetin osman mbi pjesën më të madhe të Serbisë së sotme, ndërsa rajoni i Baçkës dhe pjesa perëndimore e Syrmia iu caktuan Habsburgëve.

Një luftë tjetër shpërtheu në 1716-1718, në të cilën serbët u bashkuan masivisht me trupat Habsburge. Pas arritjeve të vitit 1718 (pas Traktatit të Passarowitz), Habsburgët kërkuan të integronin Serbinë në perandorinë e tyre. Toka u emërua zyrtarisht "Mbretëria e Serbisë", sepse nuk ishte as pjesë e Perandorisë së Shenjtë Romake dhe as e Mbretërisë së Hungarisë. Administrata aktuale e provincës ishte në duart e një guvernatori të emëruar. Jo i gjithë territori i banuar nga serbët në jug të lumenjve Sava dhe Danub që u pushtua nga Habsburgët më 1718 u përfshi në Mbretërinë e Serbisë. Një zonë e madhe lindore ishte e ndarë administrativisht si pjesë e Banatit të Temesvarit.

Pas një lufte të re austro-turke (1737–39), monarkia Habsburge humbi të gjitha territoret në jug të Savës dhe Danubit, duke përfshirë të gjithë territorin e Mbretërisë së Serbisë dhe Orshova në veri të Danubit. Megjithatë, ajo mbajti pjesën tjetër të Banatit të Temeswarit. Fundi i sundimit të Habsburgëve rezultoi në migrimin e dytë të madh serb (1737-1739).

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serbia mbikëqyrej bashkërisht nga Këshilli i Luftës Aulic dhe Dhoma e Gjykatës, dhe ishte në varësi të një administrate lokale ushtarako-kamerale.[2]

Guvernatorët

Milicia serbe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Traktatit të Passarowitz (1718), Habsburgët themeluan Mbretërinë e Serbisë dhe emëruan kuadrin e parë komandues të Milicisë Kombëtare Serbe, të përbërë nga dy obor-kapetanë, dhjetë kapetanë, dy toger dhe një major.[3] obor-kapetanët ishin Vuk Isakoviq "Crnobarac" dhe Stanisha Markoviq "Mllatishuma".[3] Gjatë Luftës Austro-Ruso-Turke (1735-1739), milicia serbe u nda në 18 kompani, në katër grupe (obor-kapetanije).[4]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rregullore e vitit 1720 deklaronte se Beogradi do të vendosej kryesisht nga katolikët gjermanë, ndërsa serbët do të jetonin jashtë mureve të qytetit në pjesën "rasciane".[2] Është vlerësuar se popullsia në Beograd në vitet 1720 nuk i kalonte 20.000.[2] Popullsia u rrit me shpejtësi nga 270,000 në 400,000, por fundi i pushtetit të Habsburgëve në rajon rezultoi në migrimin e dytë të madh serb (1737-1739).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hupchick 2004, f. 213.
  2. ^ a b c Hochedlinger 2003, f. 229.
  3. ^ a b Istorijski muzej Srbije 1984, f. 11.
  4. ^ Radovan M. Drašković (1987). Valjevo u prošlosti: prilozi za zavičajnu istoriju (në serbisht). Milić Rakić. fq. 22. ISBN 9788671730082. Хајдучка војска била је подељена на 18 компанија, које су се распореЬивале у 4 групе.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]