Jump to content

Civet i palmave afrikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave afrikane
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): '''Nandinia'''
Lloji:
Emri binomial
binotata
(Gray, 1830)
Map of Africa showing highlighted range covering southern West Africa and much of central Africa
Gama e civetit të palmave afrikane
Sinonimet[2]

Viverra binotata Gray 1830

Civeti i palmave afrikane ( Nandinia binotata ), i njohur gjithashtu si civeti i palmave dynjollësh , është një i gjitar feliform i vogël i shpërndarë gjerësisht në Afrikën sub-Sahariane . Ёshtë renditur si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN .[1]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave afrikane është gri në kafe të errët me njolla të errëta në anën e pasme. Ka këmbë të shkurtra, veshë të vegjël, një trup të ligët dhe një bisht të zgjatur të gjatë. Ai ka dy grupe gjëndash aromë në pjesën e poshtme të barkut dhe midis gishtërinjëve të tretë dhe të katërt në secilën këmbë, të cilat sekretojnë një substancë të fortë nuhatjeje të përdorur për të shënuar territorin dhe në çiftëzimin. Femrat e rritura arrijnë një gjatësi trupore prej 37–61 cm (15–24 in) me një bisht të gjatë 34–70 cm (13–28 in) dhe peshojnë 1.2–2,7 kg (2,6–6,0 lb). Meshkujt e rritur arrijnë 39,8–62,5 cm (15,7–24,6 in) në gjatësinë e trupit me një bisht të gjatë 43–76,2 cm (16.9–30,0 in) dhe peshojnë 1.3–3 kg (2.9–6,6 lb). [3]

Kanali i veshit të civet të palmave afrikane nuk është i ndarë dhe kërc në fund.[4]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave afrikane sillen në të gjithë pjesën më të madhe të Afrikës nën-Sahariane nga GuineaSudanin e Jugut , në jug në Angolë dhe në Zimbabve lindore . Ai ka qenë i regjistruar në pyje gjetherënës , ultësirët e pyjeve me shi , galerit dhe brigjet e lumenjve në pyje , dhe janë në pyjeve deri në një lartësi prej 2.500 m (8,200 ft).[1]

Senegal , është vërejtur në vitin 2000 në Parkun Kombëtar Niokolo-Koba , i cili përfshin kryesisht habitat të hapur, të mbizotëruar nga barërat .[5]  Në Guinea  Parku Kombëtar i Nigerit Epërme , ai u regjistrua gjatë studimeve të kryera në vitin 1996 në 1997. [6] Në pyjet guinean në Liberian Epërme , ai u kthjellët në Gbarpolu Qarkut dhe Bong County gjatë anketave në 2013.[7] In the 1950s, one individual was wild-caught on Bioko Island.[8] Në vitet 1950, një individ u kap i egër në ishullin Bioko . Sidoqoftë, ai nuk u regjistrua në ishull gjatë anketimeve të mëpasme midis 1986 dhe 2015.[9]

Në Parkun Kombëtar Moukalaba-Doudou ,Gabon  , është regjistruar në zonat pyjore nga një kamera-kurth në 2012 .[10] Në Parkun Kombëtar Batéké Plateau  , është regjistruar vetëm në perëndim të lumit Mpassa gjatë anketave të kryera mes qershorit 2014 dhe maj 2015.[11]

Në Zanzibar , është regjistruar në pyjet nëntokësore në ishullin Unguja në 2003.[12]

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave afrikane është një gjitar nate , kryesisht arboeal që kalon shumicën e kohës në degë të mëdha, midis lianas në tendë të pemëve. Ai ha fruta si ato të pemës afrikane të drurit të dendur ( Musanga cecropioides ), Uapaca , hurma ( Diospyros hoyleana ), fiq ( Ficus ), papaja ( Carica papaya ) dhe banane ( Musa ).

Meshkujt kanë shtëpi prej 34–153 ha (0,13–0,59 mi mi) dhe femra 29–70 ha (0,11–0,27 mi mi katrorë). Gama e shtëpisë së një mashkulli dominues përfshin varg shtëpish të disa femrave.[13]

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gabon, femrat u regjistruan për të lindur në sezonin e gjatë të lagësht dhe në fillimin e sezonit të thatë midis shtatorit dhe janarit.  Femra zakonisht lind pas një periudhe shtatëzënësie 2-3 muaj. Një pjellë përbëhet nga deri në katër të rinj që janë thithur për rreth tre muaj. Ndërsa ajo ka thithur gjëndrat dhjamore të femrës prodhon një lëng të verdhë portokalli, e cila zbardh barkun e saj dhe leshin e civetët e rinj. Kjo ndoshta dekurajon meshkujt nga çiftëzimi me femrat infermiere.Jetëgjatsia e tij është 7.8 vjet.[14]

Taksonomia dhe evolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1830, John Edward Grey përshkroi për herë të parë një civet të palmeve afrikane duke përdorur emrin Viverra binotata bazuar në një ekzemplar zoologjik të marrë nga një muze në Leiden .[15]

Në 1843, Grei propozoi gjininë Nandinia dhe Viverra binotata për këtë gjini. [16]

Më 1929, Reginald Innes Pocock propozoi familjen Nandiniidae , me gjini Nandinia si anëtare të vetëm. Ai argumentoi se ai ndryshon nga Aeluroidea për nga struktura dhe forma e kanalit të tij të veshit dhe pjesës mastoid të kockës së përkohshme .[4]

Rezultatet e analizave gjenetike morfologjike dhe molekulare tregojnë se ai ndryshon nga viverridët dhe divergjent nga Feliformia rreth 44.5 milion vjet më parë.[17]

Pema filogjenetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet filogjenetike të civetit të palmave afrikane tregohen në kladogramin vijues:[17][18][19]

 Feliformia 

Palaeogalidae

Nimravidae

 Aeluroidea 

Alagtsavbaatar

Asiavorator

Shandgolictis

Feloidea (sensu stricto)

Viverroidea

 Nandiniidae 
 Nandinia 

Nandinia sp. (BAR 475’03)

 Nandinia binotata 

Nandinia binotata arborea

Nandinia binotata binotata

Nandinia binotata gerrardi

Nandinia binotata intensa

 (Feloidea sensu lato) 

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave afrikane kërcënohen nga humbja e habitatit dhe gjuetia për mish . Në vitin 2006, u vlerësua se më shumë se 4,300 civet të palmave afrikane janë gjuajtur çdo vit në pjesën Nigeriane dhe rreth 3.300 në pjesën Kamerun të pyjeve bregdetare Cross-Sanaga-Bioko .[20]

Në Guinea, civetët e ngordhura të palmave afrikane u regjistruan në pranverën e 1997 në tregun e mishit në fshatrat që gjenden në afërsi të Parkut Kombëtar të Nigerit të Epërm . Kokat e thata të civetëve të palmave afrikane u gjetën në vitin 2007 në Bohicon dhe Dantokpa Markets në jug të Beninit, duke sugjeruar që ato përdoren si fetish në ritualet e kafshëve . Qëndrimi i njerëzve rurale në Ganë ndaj civetëve të palmave afrikane është armiqësor; ata i konsiderojnë ata një kërcënim për burimet e tyre ushqimore dhe sigurinë e fëmijëve. Në Gabon, është ndër mishngrënësit që gjenden shpesh në shitje në tregjet e mishit. Pyjet e Guinesë së Epërme në Liberi konsiderohen si pikë e nxehtë e biodiversitetit . Tashmë ato janë fragmentuar në dy blloqe. Traktet e mëdha kërcënohen nga aktivitetet tregtare të prerjeve dhe minierave , dhe janë kthyer për përdorim bujqësor, duke përfshirë plantacione të mëdha palme vaji në koncesione të marra nga një kompani e huaj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Gaubert, P.; Bahaa-el-din, L.; Ray, J.; Do Linh San, E. (2015). "Nandinia binotata". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2015: e.T41589A45204645. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41589A45204645.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Van Rompaey, H.; Ray, J.C. (2013). "Nandinia binotata Two-spotted Palm Civet (African Palm Civet, Tree Civet)". përmbledhur nga Kingdon, J.; Hoffmann, M. (red.). The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses. London: Bloomsbury. fq. 140–144. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Pocock, R. I. (1929). "Carnivora". Encyclopaedia Britannica. Vëll. IV (bot. 14th). fq. 896–900. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ McGrew, W.C.; Baldwin, P.J.; Marchant, L.F.; Pruetz, J.D.; Tutin, C.E. (2014). "Chimpanzees (Pan troglodytes verus) and their mammalian sympatriates: Mt. Assirik, Niokolo-Koba National Park, Senegal". Primates. 55 (4): 525–532. doi:10.1007/s10329-014-0434-2. PMID 24990446. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Ziegler, S.; Nikolaus, G.; Hutterer, R. (2002). "High mammalian diversity in the newly established National Park of Upper Niger, Republic of Guinea". Oryx. 36 (1): 73–80. doi:10.1017/s003060530200011x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bene, J. C. K.; Bitty, E. A.; Bohoussou, K. H.; Abedilartey, M.; Gamys, J.; Soribah, P. A. (2013). "Current conservation status of large mammals in Sime Darby Oil Palm Concession in Liberia". Global Journal of Biology, Agriculture & Health Sciences. 2 (2): 93–102. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Eisentraut, M. (1973). Die Wirbeltierfauna von Fernando Po und Westkamerun. Bonn: Bonner Zoologische Monographien 3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Hoffmann, M.; Cronin, D.T.; Hearn, G.; Butynski, T. M.; Do Linh San, E. (2015). "A review of evidence for the presence of Two-spotted Palm Civet Nandinia binotata and four other small carnivores on Bioko, Equatorial Guinea". Small Carnivore Conservation (52 & 53): 13–23. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Nakashima, Y. (2015). "Inventorying medium-and large-sized mammals in the African lowland rainforest using camera trapping". Tropics. 23 (4): 151–164. doi:10.3759/tropics.23.151. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Hedwig, D.; Kienast, I.; Bonnet, M.; Curran, B. K.; Courage, A.; Boesch, C.; Kühl, H. S.; King, T. (2018). "A camera trap assessment of the forest mammal community within the transitional savannah‐forest mosaic of the Batéké Plateau National Park, Gabon". African Journal of Ecology. 56 (4): 777–790. doi:10.1111/aje.12497. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Perkin, A. (2004). "A new range record for the African palm civet Nandinia binotata (Carnivora, Viverridae) from Unguja Island, Zanzibar". African Journal of Ecology. 42 (3): 232–234. doi:10.1111/j.1365-2028.2004.00499.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Charles-Dominique
 14. ^ Pacifici, M.; Santini, L.; Di Marco, M.; Baisero, D.; Francucci, L.; Grottolo Marasini, G.; Visconti, P.; Rondinini, C. (2013). "Generation length for mammals". Nature Conservation (5): 87–94. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Gray, J. E. (1830). "Fam. Felidae. Gen. Viverra". Spicilegia zoologica; or, original figures and short systematic descriptions of new and unfigured animals. London: Treüttel, Würtz. fq. 9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Gray, J. E. (1843). "Viverrina. The Nandine". List of the Specimens of Mammalia in the Collection of the British Museum. London: British Museum (Natural History). fq. 47–56. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Eizirik, E.; Murphy, W. J.; Koepfli, K. P.; Johnson, W. E.; Dragoo, J. W.; Wayne, R. K.; O'Brien, S. J. (2010). "Pattern and timing of diversification of the mammalian order Carnivora inferred from multiple nuclear gene sequences". Molecular Phylogenetics and Evolution. 56 (1): 49–63. doi:10.1016/j.ympev.2010.01.033. PMC 7034395. PMID 20138220. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Wilson, D.E.; Mittermeier, R.A., red. (2009). Handbook of the Mammals of the World, Volume 1: Carnivora. Barcelona: Lynx Ediciones. fq. 50–658. ISBN 978-84-96553-49-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Barycka, E. (2007). "Evolution and systematics of the feliform Carnivora". Mammalian Biology. 72 (5): 257–282. doi:10.1016/j.mambio.2006.10.011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Fa, J. E.; Seymour, S.; Dupain, J. E. F.; Amin, R.; Albrechtsen, L.; Macdonald, D. (2006). "Getting to grips with the magnitude of exploitation: bushmeat in the Cross–Sanaga rivers region, Nigeria and Cameroon". Biological Conservation. 129 (4): 497–510. doi:10.1016/j.biocon.2005.11.031. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)