Civeti i palmave i Sulavesit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave i Sulavesit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Macrogalidia
Lloji:
Emri binomial
Macrogalidia musschenbroekii
(Schlegel, 1877)[3]
Gama e civetit të palmave i Sulavesit

Civeti i palmave i Sulavesit (Macrogalidia musschenbroekii),i njohur gjithashtu si civeti i Sulavesit dhe musangu  është një lloji civeti palmash pak i njohur që është endemik për Sulavesin . Ёshtë renditur si lloji i cënuar në listën e kuqe të IUCN për shkak të rënies së popullsisë që vlerësohet të ketë qenë më shumë se 30% gjatë tre brezave të fundit (që dyshohet të jenë 15 vjet), të rrjedhura nga shkatërrimi dhe degradimi i habitatit[1]

Macrogalidia është një gjini monospecifike . [4] Ёshtë i vetmi mishngrënës vendas në Sulaves. [5]

Karakteristikat fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i Sulavesit ka një shtresë të butë dhe të shkurtër me ngjyrë të gështenjës , me flokë të shumta të lehta të ndërthurura. Pjesët e poshtme ndryshojnë nga lëmshi në të bardhë; gjoksi është rufeshente. Ekziston një çiftë shirita gjatësorë dhe disa pika të zbehta në pjesën penguese të shpinës. Mustaqet janë të përziera ngjyrë kafe dhe të bardhë. Bishti është i shënuar me unaza alternative me kafe të errët dhe të zbehtë, të cilat janë të padallueshme në sipërfaqen nën sipërfaqe, dhe zhduken drejt majës së errët. Gjatësia e kokës dhe trupit është rreth 35 në me një bisht të gjatë 25 në . Kafka është e ngjashme me atë të civetit të palamave aziatik . Dhëmbët ndryshojnë nga ata të të gjithë llojeve të Paradoxurus në atë që të dy seritë e faqeve funksionojnë pothuajse paralele, në vend që të jenë diververgjente posterërisht.  [6]

Gama dhe hibitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave i Sulavesit janë regjistruar në pyje ultësirë, pyje montane të poshtme dhe të sipërme në lartësi deri në 2600 m, [1]  kullota dhe pranë fermave. [7]  Ata duket se janë më të zakonshëm në pyje sesa në zonat bujqësore. Megjithëse duket se janë gjeneralistë që ndoshta mund të tolerojnë një farë mjedisi të çrregulluar, nuk ka asnjë dëshmi se popullsitë mund të mbijetojnë pavarësisht në pyje të gjatë.  [8]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave i Sulavesit janë pjesërisht arboreale , kafshë nate , [1] dhe gjithëçkangrënëse , ushqehen me gjitarë të vegjël, fruta dhe bar. Ata herë pas here gjuajnë zogj dhe kafshë ferme. Gama e shtëpive e tyre vlerësohet rreth 150 ha . [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Tasirin, J.; Dinets, V.; Meijaard, E.; Brodie, J.; Nijman, V.; Loffeld, T.A.C.; Hilser, H.; Shepherd, C.; Seymour, A.S. & Duckworth, J.W. (2015). "Macrogalidia musschenbroekii". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T12592A45198901. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Schwarz, E. (1910). "Notes on some Palm-Civets". The Annals and Magazine of Natural History; Zoology, Botany, and Geology. 8. 5 (29): 422–424. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Schlegel, H. (1879). "Paradoxurus musschenbroekii". Notes from the Royal Zoological Museum of the Netherlands at Leyden. 1 (Note XIV): 43. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genus Macrogalidia". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 550. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Groves C. (2001). "Mammals in Sulawesi: Where did they come from and when, and what happened to them when they got there?". përmbledhur nga Metcalfe, I.; Smith, J. M.B.; Morwood, M.; Davidson, I. (red.). Faunal and Floral Migration and Evolution in SE Asia-Australasia. CRC Press. fq. 336. ISBN 978-90-5809-349-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lydekker, R. (1896). A Hand-book to the Carnivora, Part I. Cats, Civets, and Mungooses. Edward Lloyd, Limited, London
  7. ^ Wemmer, C. and Watling, D. (1986). Ecology and status of the Sulawesi palm civet. Biological Conservation 35: 1–17.
  8. ^ Hunowu, I.; Patandung, A.; Pusparini, W.; Danismend, I.; Cahyana, A.; Abdullah, S.; Johnson, C.L.; Hilser, H.; Rahasia, R.; Gawina, J. & Linkie, M. (2020). "New insights into Sulawesi's apex predator: the Sulawesi civet Macrogalidia musschenbroekii". Oryx (first view): 1–4. doi:10.1017/S0030605319000723. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Lee2003

Linqet eksta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]