Confessions of a Shopaholic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Confessions of a Shopaholic
Regjia ngaP. J. Hogan
Skenari nga
Bazuar nëShopaholic
nga Sophie Kinsella
ProdhuesiJerry Bruckheimer
Luajnë
KinematografiaJo Willems
MontazhiWilliam Goldenberg
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
13 shkurt 2009
Kohëzgjatja
104 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$44 million[1]
Fitimi$108.3 million[2]

Confessions of a Shopaholic është një film komedi romantike amerikane i vitit 2009 i bazuar në dy hyrjet e para në serinë e romaneve Shopaholic nga Sophie Kinsella. Me regji të P. J. Hogan, filmi luan Isla Fisher si gazetarja shopaholic dhe Hugh Dancy si shefi i saj.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rebecca "Becky" Bloomwood është një e varur nga pazari që jeton në New York City me shoqen e saj më të mirë Suze. Ajo punon si gazetare për një revistë kopshtarie, por ëndërron t'i bashkohet revistës së modës Alette. Rrugës për në një intervistë me Alette, ajo përpiqet të blejë një shall të gjelbër, por karta e saj e kreditit është refuzuar. Rebecca shkon në një stendë hot dog dhe i ofron të blejë të gjithë hot dogët me një çek nëse shitësi i kthen para në dorë, duke pretenduar se shalli është menduar të jetë një dhuratë për tezen e saj të sëmurë. Shitësi refuzon por një klient tjetër i jep asaj 20 dollarët që i nevojiten për shallin.

Kur Rebecca arrin në intervistë, asaj i thuhet se pozicioni është plotësuar nga brenda. Megjithatë, recepsionistja i thotë se ka një pozicion të hapur me revistën Successful Saving, duke shpjeguar se gjetja e një pune në Successful Saving përfundimisht mund të çojë në një pozicion në revistën Alette. Rebecca interviston Luke Brandon, redaktorin e Successful Saving dhe njeriun që i kishte dhënë asaj 20 dollarë. Ajo fsheh shallin e saj jashtë zyrës së tij, por ndihmësi i Lukës hyn në zyrë dhe ia kthen. Duke e ditur se është kapur, Rebeka largohet.

Atë mbrëmje, ajo dhe Suze dehen dhe i shkruajnë letra përkatësisht Alette dhe Successful Saving, por në gjendjen e saj të dehur ajo e dërgon secilën në revistën e gabuar. Lukës i pëlqen letra që ajo donte t'i dërgonte Alette dhe e punëson atë. Në vend që të përfundojë një detyrë pune për një rubrikë të re, Rebeka shkon në një shitje veshjesh. Ndërsa inspekton një pallto lesh kashmiri që sapo kishte blerë, ajo kupton se nuk është 100% lesh kashmiri dhe është mashtruar. Kjo i jep asaj një ide për rubrikën, të cilën ajo e shkruan dhe ia dorëzon Lukës. Meqenëse Rebeka heziton të përdorë emrin e saj të vërtetë, Luka e publikon atë me emrin "Vajza me shallin jeshil".

"Vajza me shallin jeshil" bëhet një hit i madh në mesin e grupeve të biznesit, madje edhe vetë prindërit e Rebekës e këshillojnë atë të lexojë artikujt e saj. Artikujt referohen në grupet e biznesit në Azi, duke bërë që revista Successful Saving të dalë ndërkombëtare. Kjo i sjell shumë lëvdata Rebekës, nga Suze dhe bashkëmoshatarët e saj në vendin e punës. Pasi i kërkohet të marrë pjesë në një intervistë televizive, Rebecca takohet me redaktorin e Alette për të blerë një fustan për këtë rast.

Rebecca më vonë kthehet në shtëpi për të ripërtërirë konfrontimet me mbledhësin e saj të borxheve, Derek Smeath. Suze e bën atë të marrë pjesë në Shopaholics Anonymous. Pasi blen fustanet për intervistën e saj dhe dasmën e Suzes, ajo takohet me drejtuesen e re të grupit Shopaholics Anonymous, Miss Korch, e cila e detyron Rebekën të dhurojë të gjitha rrobat që sapo bleu, duke mos e besuar kur Rebeka thotë se një nga fustanet është fustani i shoqërueses së saj. Në pamundësi për të blerë të dy fustanet, Rebeka zgjedh fustanin e intervistës. Gjatë intervistës, Derek, i pranishëm, përballet me Rebekën për borxhin e saj. Ruajtja e suksesshme më pas përfundon kolonën e Rebekës për diskreditimin e revistës.

Suze zemërohet kur mëson se Rebekës i ka humbur fustani i nuses. Babai i Rebekës, Graham, është më dashamirës, duke thënë se Shtetet e Bashkuara nuk kanë rënë pavarësisht borxhit të tyre gjigant kombëtar, dhe i ofron të shesë makinën e tij rekreative për ta ndihmuar atë. Rebeka e refuzon ofertën e tij, duke thënë se ai e fitoi kampingun me vite punë të palodhur dhe kursime, dhe vendos t'i zgjidhë vetë borxhet e saj. Alette i ofron Rebekës një pozicion në revistë, por ajo refuzon pasi kuptoi se do të pritej të gënjejë lexuesit. Ndërkohë, Luke hap një kompani të re, Brandon Communications.

Për të fituar para për të shlyer borxhet e saj, anëtarët e Shopaholic Anonymous e ndihmojnë Rebekën të organizojë një shitje rrobash, e cila gjeneron shumë të ardhura, por jo të mjaftueshme për të hequr borxhet e saj. Ajo më në fund shet shallin e saj të gjelbër kur një grua e ofron për 300 dollarë, duke i bërë të mundur që ajo të kthejë të gjithë borxhin e saj, të cilin ia jep Derekut tërësisht me qindarkë për ta bërë atë sa më të papërshtatshëm për të.

Rebeka shkon në dasmën e Suzes pasi rimerr fustanin e shoqërueses së nuses dhe Suze e fal atë. Pas dasmës, Rebecca kalon pranë një vitrine të Yves Saint Laurent. Ajo tundohet për pak kohë për të blerë një çantë dhe fustan të ri, por përfundimisht largohet. Më pas Rebeka ndeshet me Lukën, i cili ia kthen shallin jeshil, duke i treguar se gruaja që e bleu ishte agjentja e tij. Rebeka dhe Luka puthen dhe Rebeka fillon të punojë me Lukën në kompaninë e tij të re.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi përshtat dy librat The Secret Dreamworld of a Shopaholic dhe Shopaholic Abroad të cilat në Shtetet e Bashkuara njiheshin respektivisht si Confessions of a Shopaholic dhe Shopaholic Takes Manhattan.[3] Filmi përdor titullin amerikan të romanit Confessions of a Shopaholic duke riinterpretuar Rebekën si një amerikane dhe jo si angleze.

Sipas komentit të DVD-së, Lithgow e refuzoi dy herë rolin e Edgar West përpara se ta pranonte atë. Armisen iu afrua për rolin në Perëndim pasi Lithgow fillimisht e refuzoi atë, por pasi Lithgow ndryshoi mendje, roli i Ryan Koenig u shkrua për Armisen. Ed Helms u zgjodh si Derek Smeath, por konfliktet e planifikimit e penguan atë të merrte rolin. Ai xhiroi rolin Garret brenda një dite.

Xhirimet u zhvilluan në Nju Jork, Connecticut dhe Florida nga janari deri në maj 2008.[4][5] Për të ndryshuar fundin për të qenë më dashamirës ndaj audiencës gjatë një kohe recesioni, ri-xhirimi u zhvillua në New York City më 24 dhe 28 nëntor 2008.[6]

Prodhimi i filmit përfshinte gjithashtu krijimin e një grupi dyqanesh të markave të larta faux në bazën e Hearst Tower. Të pranishëm ishin marka të tilla si Valentino, Anna Sui, Catherine Malandrino dhe Alberta Ferretti. Disa nga kostumet ishin nga koleksioni i stilistit francez të modës Gilles Montezin.[7]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Confessions of a Shopaholic mori vlerësime përgjithësisht negative nga kritikët. Në Rotten Tomatoes filmi mban një rezultat miratimi prej 27% bazuar në 171 komente, me një rezultat mesatar prej 4.40/10. Konsensusi i faqes thotë: "Kjo komedi romantike e mesme nuk përdor një kastë të talentuar dhe jep mesazhe të ngatërruara mbi materializmin dhe konsumin e dukshëm."[8]Metacritic, i cili cakton një vlerësim të normalizuar nga 100 për komentet nga kritikët e zakonshëm, filmi mban një rezultat mesatar prej 38 bazuar në 30 komente, duke treguar "përgjithësisht komente të pafavorshme".[9]

Performanca e Isla Fisher gjeneroi vlerësime të mira dhe ajo u nominua për Aktoren e Filmit të Zgjedhur – Komedi në Teen Choice Awards 2009, por ajo humbi nga Anne Hathaway për Bride Wars. Vetë filmi u nominua gjithashtu për Filmin e Zgjedhur – Romancë, por humbi ndaj Twilight.

Në fundjavën e tij të hapjes pa Ditën e Presidentëve, filmi u hap në vendin e katërt pas Taken, He's Just Not That Into You, dhe Friday the 13th duke fituar 15,054,000 dollarë në 2,507 kinema me një mesatare prej 6,005 dollarë.[10] Që nga 22 maj 2009, filmi fitoi 44,277,350 dollarë në arkat e brendshme, ndërsa arkëtaria e tij në mbarë botën është 106,904,619 dollarë.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Confessions of a Shopaholic (2009)". The Wrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 2 dhjetor 2016.
 2. ^ Confessions of a Shopaholic (2009). Box Office Mojo. Retrieved November 18, 2010.
 3. ^ Full cast and crew for 'Confessions of a Shopaholic' (2009). IMDb. Retrieved June 12, 2009.
 4. ^ Kit, Borys (12 mars 2008). "Five more for Shopaholic". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2008. Marrë më 25 prill 2008.
 5. ^ Box office / business for 'Confessions of a Shopaholic' (2009). IMDb. Retrieved June 12, 2009.
 6. ^ "Luxury Shame | Print Article | Newsweek.com". Newsweekdate=2008-12-05 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2008. Marrë më 2021-03-22.
 7. ^ Kristin (17 shkurt 2009). "Fashion Week - I met Gilles Montezin!" (në anglisht). The Clothes Coach. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 24 qershor 2009.
 8. ^ Confessions of a Shopaholic Movie Reviews, Pictures. Rotten Tomatoes. Retrieved April 5, 2022.
 9. ^ Confessions of a Shopaholic Reviews, Ratings, Credits Arkivuar 23 mars 2010 tek Wayback Machine. Metacritic. Retrieved February 19, 2009.
 10. ^ "Weekend Box Office for February 13-15, 2009". Box Office Mojo (në anglisht). 15 shkurt 2009. Marrë më 16 shkurt 2009.
 11. ^ "Confessions of a Shopaholic (2009)". The Numbers (në anglisht). 22 qershor 2009. Marrë më 22 qershor 2009.