Jump to content

Dorëshkrimi i Saragozës (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dorëshkrimi Saragossa ( polonisht: Rękopis znaleziony w Saragossie, "Dorëshkrimi i gjetur në Zaragoza ") është një film polak i vitit 1965 me regji nga Wojciech Has, bazuar në romanin e vitit 1815 " Dorëshkrimi i gjetur në Saragossa" nga Jan Potocki . Vendosur kryesisht në Spanjë, ajo tregon një histori aventureske që përmban elemente gotike, picaresque dhe erotike. Në një shtëpi të shkretë gjatë Luftërave Napoleonike, dy oficerë nga palët kundërshtare gjejnë një dorëshkrim, i cili tregon përrallën e gjyshit të oficerit spanjoll, Alphonso van Worden ( Zbigniew Cybulski ). Van Worden udhëtoi në rajon shumë vite më parë, duke u rrënuar nga shpirtrat e këqij, dhe duke takuar figura të tilla si një kabalist, një sulltan dhe një cigan, të cilët i tregojnë atij histori të mëtejshme, shumë prej të cilave ndërthuren dhe ndërlidhen me njëri-tjetrin.

Filmi ishte një sukses relativ në Poloni dhe pjesë të tjera të Evropës Lindore socialiste pas publikimit të tij. Më vonë arriti gjithashtu një nivel të suksesit kritik në Shtetet e Bashkuara, kur kineastët si Martin Scorsese dhe Francis Ford Coppola e rizbuluan atë dhe inkurajuan përhapjen e tij.

Në sondazhin e vitit 2015 të realizuar nga Muzeu i Kinematografisë Polake në Łódź, Dorëshkrimi Saragossa doli i dyti në listën e filmave më të mëdhenj polakë të të gjitha kohërave. [1]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një beteje në qytetin Aragonese të Saragossa (Zaragoza) gjatë Luftërave Napoleonike, një oficer tërhiqet në katin e dytë të një bujtine. Ai gjen një libër të madh me vizatime të dy burrave të varur dhe dy gra në një shtrat. Një oficer armik përpiqet ta arrestojë por përfundon duke përkthyer librin për të; oficeri i dytë e njeh autorin e tij si gjyshin e tij, i cili ishte kapiten në Gardën e Valonjës .

Paraardhësi, Alfonso van Worden ( Zbigniew Cybulski ), shfaqet me dy shërbëtorë, duke kërkuar rrugën më të shkurtër nëpër Bjeshkët e Sierra Morena . Dy burrat e paralajmërojnë atë të mos marrë rrugën që zgjodhi, sepse ajo kalon nëpër territorin e përndjekur nga shpirtrat. Në një han me sa duket braktisur, Venta Quemada, ai është i ftuar për drekë me dy princesha mavritane, Emina ( Iga Cembrzyńska ) dhe Zibelda ( Joanna Jędryka ) në një dhomë të fshehtë të brendshme. Ato informojnë kapitenin se janë kushërirat e tij dhe, si i fundit i linjës Gomelez, ai duhet të martohet me ato të dyja për të siguruar trashëgimtarë. Sidoqoftë, ai duhet të konvertohet në musliman. Ai me shaka i quan fantazma (pavarësisht se u tha shërbëtorëve të tij me trimëri të madhe që fantazmat nuk ekzistojnë). Pastaj ato e joshin atë dhe i japin atij një kupë prej kafke për të pirë.

Ai zgjohet dhe e gjen veten përsëri në një fshat të shkretë, i shtrirë pranë një grumbulli kafkash nën një trekëmbësh . Ai takohet me një prift vetmitar që po përpiqet të shërojë një njeri të pushtuar; ky i fundit tregon historinë e tij, e cila gjithashtu përfshin dy motra dhe një lloj tjetër të dashurisë së ndaluar. Alfonso fle në kishëzën e vendit të vetmuar, duke dëgjuar zëra të çuditshëm natën.

Kur zgjohet dhe niset për rrugë, ai kapet nga Inkuizicioni Spanjoll . Por ai shpëtohet nga dy princeshat, të ndihmuara nga banda e vëllezërve Zoto (dy prej të cilëve ishin shfaqur të vdekur në tokë afër trekëmbëshave). Pas kthimit në dhomën e brendshme, dy princeshat bëhen dashamirëse me Alfonso, por ato ndërpriten nga Shejh Gomelez, i cili e detyron kapitenin të pijë gotën prej kafke në majën e shpatës.

Përsëri Alfonso zgjohet nën trekëmbësh, por këtë herë një kabalist është shtrirë pranë tij. Ndërsa hipin në kështjellën Cabalist, atyre iu bashkohet një matematikan skeptik, i cili thotë: "Mendja njerëzore është e gatshme të pranojë çdo gjë, nëse përdoret me vetëdije". Kështu përfundon pjesa 1 e filmit.

Pjesa 2 është e mbushur kryesisht me përralla të treguara nga udhëheqësi i një bande ciganësh që vizitojnë kështjellën. Histori kornizë ose përralla-brenda-një-përrallë-brenda-një-përrallë vetëm fillon të përshkruajë kompleksitetin, sepse disa nga tregimet e brendshme ndërthuren, kështu që tregimet e mëvonshme hedhin dritë të re mbi përvojat e mëparshme të rrëfyera nga personazhe të tjerë. Pamje të shumta të filmit rekomandohen për të kuptuar komplotin, si dhe për të identifikuar pamjen e personazheve të caktuara para se "të prezantohen" nga tregimtari cigan për të treguar tregimet e tyre. [2]

Më në fund, Alfonsos i është thënë që të kthehet në Venta Quemada, ku takon dy princeshat. Ato i ofrojnë lamtumirën dhe Shejhu i jep atij librin e madh, në mënyrë që të mund të shkruajë fundin e tregimit të tij. Shejhu shpjegon se e gjithë aventura ishte një "lojë" e krijuar për të provuar karakterin e Alfonsos.

Alfonso zgjohet përsëri nën trekëmbësh, por dy shërbëtorët e tij janë afër - është sikur ata janë gati të fillojnë udhëtimin që ai sapo "ëndërroi". Në han të vogël në Saragossa, ai shkruan në librin e madh derisa dikush i thotë se të dy princeshat po e presin. Ai hedh librin mënjanë dhe ai bie në tryezën ku armiku i pasardhësit të tij e gjeti atë në fillim të filmit.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zbigniew Cybulski si Alfonse Van Worden
 • Iga Cembrzyńska si Princesha Emina
 • Elżbieta Czyżewska si Donna Frasquetta Salero
 • Gustaw Holoubek si Don Pedro Velasquez
 • Beata Tyszkiewicz si Donna Rebecca Uzeda
 • Joanna Jędryka si Zibelda
 • Bogumił Kobiela si Senor Toledo
 • Zdzisław Maklakiewicz si Don Roque Busqueros
 • Leon Niemczyk si Don Avadoro
 • Barbara Krafftówna si Camilla de Tormez
 • Stanislaw Igar si Don Gaspar Soarez
 • Jan Machulski si Count Pena Flor
 • Kazimierz Opaliński si Hermit / Sheik
 • Janusz Kłosiński si Don Diego Salero
 • Slawomir Lindner si babai i Van Worden
 • Miroslawa Lombardo si nëna e Van Worden
 • Franciszek Pieczka si Pacheco
 • Adam Pawlikowski si Don Pedro Uzeda
 • Krzysztof Litwin si Don Lopez Soarez
 • Jadwiga Krawczyk si Donna Inez Moro

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u xhirua afër Częstochowa dhe në Wrocław, Poloni.   [ citimi i nevojshëm ]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u lançua në Poloni i paprerë në 182 minuta, por ai u shkurtua për t’u publikuar në Sh.B.A dhe në Mbretërinë e Bashkuar përkatësisht në 147 minuta dhe 125 minuta. Megjithëse një i preferuar nëntokësor, filmi u përball me shpërndarjen idiosinkratike, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara. Në një moment të drejtat e Amerikës për filmin ishin në pronësi të një kasapi në Çikago i cili kishte vetëm disa libra të printuar. [3] Në vitet 1990 kishte vetëm një kopje me titra në të gjithë botën dhe u zbulua se ishte jo e plotë. [4]

Jerry Garcia do të interesohej për filmin kur e pa atë në vitin 1966 në Cento Cedar në San Francisco. [5] Në vitet 1990, Jerry Garcia i ofroi arkivistit Edith Kramer 6,000 dollarë për të ndihmuar në gjetjen dhe rivendosjen e një kopjeje me titra të filmit. Kramer e bleu filmin nga distributori parizian Koukou Chanska [fr] , por shpejt kuptoi se ishte e paplotë. Jerry Garcia vdiq një ditë pasi mbërriti shtypi nga Franca. Me Garcian jashtë figurës dhe ekzistencën e ndonjë printimi të pasigurt, Martin Scorsese hyri brenda, duke shpenzuar 36,000 dollarë për të gjetur, rivendosur dhe nëntitur printimin personal të Wojciech Has. [4] Filmi i rivendosur, ri-publikuar në 2001, është në dispozicion komercial në formatet VHS dhe DVD. Filmi është ndër 21 filmat klasikë polakë të rivendosur dixhital, të zgjedhura për Martin Scorsese Prezantimet: Kryevepra të Kinemasë Polake. [6]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim të aprovuar prej 93% bazuar në 14 reviews, me një vlerësim mesatar prej 7.8 / 10. [7]

Kritiku polak Michał Oleszczyk [pl] shkruan se, "Filmi mbetet një çudi e madhe, pas me shumë se një gjysmë shekulli pas premierës së tij: buxhetuar në tetëmbëdhjetë milion zlotys në atë kohë, kur një shfaqje e rregullt kushton një të tretën e kësaj shume, mund të jetë filmi më i çuditshëm epik i të gjitha kohërave, me një strukturë narrative me Chinese-box që akoma shkëlqen me bukurinë e saj të ndërlikuar ”. [8]

Kristin Jones nga Wall Street Journal shkruan se, "Ndërsa gërsheton racionalen me të mbinatyrshmën, Dorëshkrimi Saragossa bëhet një festim i tregimit dhe mrekullive të kinemasë. Ajo gjithashtu sugjeron pashmangshmërinë e kthimit në të kaluarën; më shumë se një e çarë narrative të çon përsëri në këmbët e një trekëmbëshi përpara se të vazhdojnë përrallat. " [9]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Saragossa Manuscript në AllMovie

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Polska – Najlepsze filmy według wszystkich ankietowanych". Muzeum Kinematografii w Łodzi (në polonisht). 2015-12-28. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2017. Marrë më 2019-11-24.
 2. ^ Martin Schell's Saragossa Manuscript website
 3. ^ Davis, Ben (2000). "An Interview with the Owners of the Elgin". Film Quarterly. 53 (Summer 2000): 2–15. doi:10.2307/1213747. JSTOR 1213747. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Graham, Bob (5 gusht 1999). "'Saragossa Manuscript' Makes Long, Strange Trip Back to Screen". San Francisco Chronicle. Marrë më 22 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bright, Robert (28 mars 2015). "Has He Lost His Mind?: The Saragossa Manuscript". The Quietus (në anglisht). Marrë më 22 qershor 2019.
 6. ^ Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema
 7. ^ "The Saragossa Manuscript (1999) - Rotten Tomatoes". Rotten Tomatoes.com (në anglisht). Flixer. Marrë më 4 qershor 2018.
 8. ^ Oleszczyk, Michał (2017). "Reviewed Work(s): Intimations: The Cinema of Wojciech Has by Annette Insdorf". Cinéaste. 43 (Winter 2017): 70–71. JSTOR 26356842. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Jones, Kristin (14 tetor 2015). "The Fantastic Fictions of Director Wojciech Has". The Wall Street Journal (në anglisht). Marrë më 22 qershor 2019.