Eric E. Schmidt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eric Schmidt
Eric E Schmidt, 2005 (looking left).jpg
U lind në27 prill, 1955
PunësimiCEOGoogle Inc
Bordi i DrejtorëveApple Inc.

Prof. Dr. Eric Emerson Schmidt (lindi në vitin 1955Washington, D.C.) është kryetar dhe CEOGoogle Inc. dhe anëtar i Bordit të DrejtorëveApple Inc.[1] Gjithashtu është pjesë anëtar i Bordit në Princeton University.[2] Jeton në Atherton, California me gruan e tij Wendy.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr Schmidt ka përcjellur shkencat e inxhinjerisë elektrike në Princeton University dhe ka mrojtur titullin e magistraturës në vitin 1979 dhe titullin e doktoraturës në vitin 1982 në shkencat elektrike në University of California, Berkeley. Ai ishte bashkautorë i veprës Lex programming tool.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "apple.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2011. Marrë më 30 maj 2007.
  2. ^ "princeton.edu" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2006. Marrë më 8 shtator 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]