Fatmir Dehari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatmir Dehari (1974) është një politikan shqiptar nga radhët e BDI-së dhe ish-anëtar i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, Dehari iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (ONA), ku shërbeu si oficer ushtarak. Para fillimit të luftës në Maqedoni, Dehari dy herë ka qëndruar në Prizren - Kosovë, ku ka dëgjuar një ligjëratë dhe ka marrë pjesë në trajnimin e Trupave Mbrojtëse të Kosovës, të organizuar nga shërbimi sekret i UÇK-së, i cili në atë kohë ishte. nën udhëheqjen e Kadri Vejselit. Më tej, në dosje thuhet se pas kthimit në Maqedoni, tashmë i stërvitur, Dehari organizoi dy seminare për stërvitje në artet marciale dhe përdorimin e armëve të lehta në Shqipëri, në kampin pranë Durrësit . Më vonë, gjatë luftës në Maqedoni, me propozim të Gëzim Ostrenit, Dehari u zgjodh shef i sigurimit të shtabit kryesor të UÇK-së, me detyra të veçanta për sigurimin e Ali Ahmetit dhe Fazli Veliut . Për këtë, ai komandon një grup të përzgjedhur prej 15 - 20 personash, të trajnuar mirë në qitjen dhe trajtimin e armëve të lehta. Grupi përbëhet nga njerëz nga Kërçova, Dibra, Struga, të cilët Dehari i ka quajtur "udhëheqja e shërbimit informativ të UÇK-së" në disa raste. Kosova u përfshi në të ashtuquajturën Lëvizja për Kosovën e pavarur. [1] Emri i tij, së bashku me Hasbi Likën, lidhet shpesh me masakrën në Vejce dhe sipas informacioneve të inteligjencës, ai ka marrë pjesë në krim .

Pas përfundimit të konfliktit ushtarak në vitin 2001, ai u emërua zëvendësdrejtor i UBK-së (2002–2004), dhe më pas zëvendësministër i Punëve të Brendshme (2004–2006). [2] Dehari mbaroi shkollën e mesme në Elbasan, dhe u diplomua në Fakultetin e Edukimit Fizik në Universitetin e Prishtinës në vitin 1998. Pas diplomimit punoi si profesor në gjimnazin "Jevdet Doda" në Prishtinë, ndërsa në vitin 2001 u bë asistent në Universitetin e Tetovës .

Në vitin 2008 emërohet drejtor i NP Posta e Maqedonisë në Kërçovë . Në zgjedhjet lokale të vitit 2009, ai u bë kryetar i komunës së Oslomejt, e cila në vitin 2013 iu aneksua Komunës së Kërçovës . Në zgjedhjet lokale të vitit 2013 ai u bë kryetar i Komunës së Kërçovës, duke mposhtur kandidatin e përbashkët të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së dhe ish-kryetar Blagoja Despotovski me një diferencë prej rreth dy mijë votash. Ai fitoi mandatin e dytë si kryetar i Komunës së Kërçovës në zgjedhjet lokale të vitit 2017, duke arritur fitore në raundin e parë zgjedhor.

Dehari flet maqedonisht, shqip dhe serbisht, dhe ka njohuri të pjesshme të gjuhës angleze dhe frënge . Ai është i martuar dhe baba i tre fëmijëve. Në vitin 2011 ka magjistruar në Departamentin e Çështjeve Sociale dhe Politikës në Universitetin e Tiranës, si dhe punon si profesor në Universitetin e Tetovës. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Кој е Фатмир Дехари?". Дневник. 13 ноември 2002. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
  2. ^ "Биографија на Фатмир Дехари" (PDF). ЗЕЛС – Заедница на единиците на локалната самоуправа. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2020-12-05. Marrë më 2017-12-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Биографија на Фатмир Дехари". Општина Кичево. Arkivuar nga origjinali më 2018-01-20. Marrë më 2017-12-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)