Gabi Riera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gabi Riera
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGabriel Riera Lancha
Datëlindja (1985-06-05) 5 Qershor 1985 (37 vjeç)
VendlindjaAndorrë
Gjatësia1.77 cm (1 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
FC Santa Coloma
Numri21
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2004–2005FC Andorra
2005–2006Rànger's
2006–2007Cádiz B
2007–2008Gimnástico Alcázar
2008–2009Principat12(1)
2009–2012Sant Julià
2012–2014UE Santa Coloma33(14)
2014–FC Santa Coloma
Kombëtarja
2004–Andorra30(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 21 shkurt 2008
‡ National team caps and goals correct as of 13 tetor 2014

Gabriel Riera Lancha (lindur më 5 qershor 1985) është një futbollistë andorras i cili luan me klubin andorras FC Santa Coloma dhe me kombëtaren andorrase si sulmues.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reira bëri debutimin e tij me kombëtaren më 28 maj 2004 në humbjen 4–0 në miqësoren kundër Francës, duke luajtur në nëntë minutat e fundit të ndeshjes.[1] Disa muaj më vonë, saktësisht më 4 shtator, Reira bëri debutimin e tij kompetitiv duke luajtur në humbjen 3–0 kundër Finlandës.[2]

Ai ka shënuar golin e tij të vetëm me kombëtaren më 4 qershor 2005 në paraqitjen e tij të katërt me kombëtaren, duke shnuar golin e vetëm të skuadrës në humbjen shkatërrimtare 8–1 kundër Republikës Çeke.[3]

Reira nuk u paraqit rregullisht me kombëtaren në kualifikueset e Euro 2008, duke luajtur në vetëm dy ndeshje. Ai zhvilloi ndeshjen e parë më 17 tetor 2007 në humbjen 3–0 kundër MaqedonisëShkup dhe zhvilloi ndeshjen e dytë më 21 nëntor 2007 në humbjen 0–1 në shtëpi kundër Rusisë.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat dhe rezultatet me kombëtaren andorrase.[4]
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 4 qershor 2005 U Nisy Stadion, Liberec, Republikë Çeke Flamuri Republika Çeke 3–1 8–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2006

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Rànger's
Sant Julià

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Football MATCH: 28.05.2004 France v Andorra". EU-Football.info. 28 maj 2004. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Football MATCH: 04.09.2004 Finland v Andorra". EU-Football.info. 4 shtator 2004. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Football MATCH: 04.06.2005 Czech Republic v Andorra". EU-Football.info. 4 qershor 2005. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Andorra - Gabi Riera". Soccerway. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]