Gjuhët romake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjuhët romake (aktualisht gjuhë romane ose gjuhë neo-latine ) janë gjuhë moderne që kanë evoluar nga gjuha latine vulgare midis shekujve të tretë dhe të tetë [1] dhe që formojnë një nëngrup të gjuhëve romake italike (neolatine) brenda familjes gjuhëve indo-evropiane .

Pesë gjuhët më të njohura të gjuhëve romake sipas numrit të folësve amë janë spanjisht (470   milion), portugalisht (250   milion), frëngjisht (150   milion), italisht (90   milion), [2] dhe rumunishte (25   milion). [3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herman, József; Wright, Roger (Translator) (2000). Vulgar Latin. University Park: Pennsylvania State University Press. fq. 96-115. ISBN 0-271-02001-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Italian — University of Leicester". .le.ac.uk. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 2015-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Nationalencyklopedin "Världens 100 största språk 2007" 100 gjuhët më të mëdha në botë në 2007/2010

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]