Guéthary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Getari
Getaria (Baskisht)

Guetaria (Ocitanisht)

Guéthary (Frëngjisht)
Komunë
Këshilli bashkiak dhe kantoni i Getarit
Këshilli bashkiak dhe kantoni i Getarit
Stema Getari
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuBayonne
KantoniSaint-Jean-de-Luz
NdërkomunalitetCA Pays Basque
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Marie-Pierre Burre-Cassou[1]
Sipërfaqja
1
1 km2 (04 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.328
 • Dendësia1,300/km2 (3,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64249 /64210
Lartësia0–73 m (0–240 ft)
(avg. 40 m or 130 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Guéthary ( shqiptimi frëngjisht: [ɡetaʁi] ; Baskisht; Getaria ; Ocitanisht: Guetaria ; Shqip: Getar) është një komunëdepartamentin Pirenejtë AtlantikëFrancën jugperëndimore. [2] Ndodhet në provincën tradicionale baske të Laburdit, qytet që tradicionalisht qëndron në kufirin gjuhësor më verior bregdetar të gjuhës baske . Stacioni Guéthary ka lidhje hekurudhore me Hendajën, Bajonën dhe Bordonë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Getari ka ekzistuar si një fshat i vogël peshkimi që nga fillimi i shekullit të 12-të. Ai u bë i famshëm për gjuetinë e balenave në shekullin e 13-të. Gjuhëtari Henri Gavel e gjeti origjinën e emrit të qytetit në fjalën gaskonike getari, 'post për të parë' (balenat), ndërsa ky supozim është kundërshtuar nga gjuhëtarët aktualë, të cilët përfundimisht e gjurmojnë emrin në latinisht caetaria (nëpërmjet baskishtes ), 'uzinë e përpunimit të peshkut', siç mbështetet nga provat arkeologjike të zbuluara si në Getari ashtu edhe në qytezën të njëjtin emër Getaria nga Gipuzkoa . [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ "Antzinateko euskararen nondik norakoak" (PDF). Euskaltzaindia. Marrë më 2009-07-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)