Historia e Real Madrid C.F.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ky artikull është rreth historisë të Real Madrid C.F., një klub futbolli i themeluar në Madrid, Spanjë. Për një përmbledhje rreth klubit, shih Real Madrid C.F..

Vitet fillestare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i Real Madrid-it në vitin 1905

Futbollit u paraqit në Madrid nga profesorët dhe studentët e Institución Libre de Enseñanza. Ata përfshinin edhe disa të diplomuar në Oxbridge. Në 1895 ata themeluan klubin Sky Football, duke luajtur në mëngjeset e të dielave në Moncloa. Në 1900 ky klub ndahet në dy klube të ndryshme New Foot-Ball de Madrid dhe Club Español de Madrid. Presidenti i klubit Club Español de Madrid ishte Julian Palacios. Në vitin 1902 klubi Club Español de Madrid ndahet përsëri, duke rezultuar në formimin e FC Sociedad Madrid më 6 mars, 1902. Presidenti i parë ishte Juan Padrós Rubio, sekretar i parë ishte Manuel Mendía, dhe arkëtari i parë ishte José de Gorostizaga. Juan Padrós Rubio do të pasohet më pas nga vëllai i tij, Carlos Padrós nga Spanja. Në 1905, vetëm tre vjet pas themelimit të tij, Madrid FC tashmë fitoi titullin e tij kryesor në stadiumin Estadio Chamartín. Ekipi e fitoi titullin e pari nga katër tituj Copa del Rey të fituara radhazi (në atë kohë i vetëm konpeticioni në gjithë vendin). Në 1912 u vendosën në terrenin e tyre të parë të quajtur 'Campo de O'Donnell', pas lëvizjes në mes disa tereneve më të vogla [1]. Në 1920 emri i klubit u ndryshuar në Real Madrid pasi mbreti Alfonso XIII, një tifoz me reputacion futbolli, i dha titullin e Real (Mbretëror) klubit. Megjithatë, kur Republika e Dytë Spanjolle u shpall, klubit iu hoqën që të dy titujt, emri Real dhe kurora mbretërore nga stema, duke u njohur që atëherë dhe deri në fund të luftës civile spanjolle vetëm si Madrid CF. Shtimi i bandit vjollcë në emblemën daton që nga periudha republikane dhe ka mbetur aty që atëherë. Në 1937, për shkak të stagnimit të luftës civile të vazhdueshme, të gjithë aktivitet u zhduk dhe klubit pothuajse pushoi së ekzistuari.

Santiago Bernabéu Yeste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se të bëhej President në vitin 1945, Santiago Bernabéu Yeste kishte qënë më parë në funksionin e lojtarit, kapiten i ekipit të parë, mirëmbajtës i klubit, menaxher dhe drejtor i ekipit të parë, në një bashkëpunim me klubin që zgjati gati 70 vjet. Ai ishte përgjegjës për rindërtimin e klubit pas luftës civile spanjolle, Santiago Bernabéu Stadium dhe Ciudad Deportiva, nën presidencën e tij. Real Madrid sapo ka emëruar stadiumin i cili është Alfredo di Stéfano Stadium.

Ai gjithashtu riorganizoi klubin në të gjitha nivelet, në çfarë do të bëhet hierarki normale operative të klubeve profesionale në të ardhmen, duke i dhënë çdo seksion dhe nivel të klubit ekipeve të pavarur teknike dhe stafi i rekrutuar të tilla si Raimundo Saporta.

Së fundi, në fillim të vitit 1953 ai nisi një strategji të nënshkrimit të lojtarëve të klasit botëror nga jashtë, më i shquar prej tyre është nënshkrimi i Alfredo di Stefano, dhe ndërtoi anën e parë të vërtetë shumëkombëshe në botë. Gjatë presidencës së Bernabéut shumë nga emrat legjendar të Real Madridit kanë luajtur për klubin në atë kohë, duke përfshirë edhe të lartpërmendurin Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskás, Francisco Gento, Héctor Rial, Raymond Kopa, José Santamaría, Miguel Muñoz, Amancio, Santillana. Nën administrimin nga UEFA, ai është klubi kryesor i turneut botëror.

Para se të largohet në vitin 1978, Bernabéut ka qenë president i klubit për 33 vjet, gjatë të cilit ai fitoi 1 Intercontinental Cup, 6 UEFA Liga e Kampionëve, 16 lituj La Liga, dhe 6 Copa del Rey.

Suksesi ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi startues e Finalja e European Cup 1966.
Ekipi startues e Finalja e European Cup 1956.

Përveç kësaj në suksesin e tyre e brendshme, reputacioni i Real Madridit, si një klubit i madh u krijua nga rekordet e tyre të shquar në Kupën Evropiane. Deri më sot ata kanë qenë të kurorëzuar kampionë të Europës një rekord prej nëntë herë. Deri më sot ata kanë qenë të kurorëzuar kampionë të Europës një rekord nëntë herë. Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas dhe lojtarë të tjerë të famshëm ndihmuan ekipin të fitojë Kupën Evropiane pesë herë radhazi në mes 1956 dhe 1960, e cila përfshin edhe finale të paharrueshëm në Hampden Park të fituar 7-3 kundër Eintracht Frankfurt në vitin 1960. Klubi fitoi për herë të gjashtë në vitin 1966 me ekipin e njohur si Ye-Ye, mposhti Partizanin e Beogradit 2-1 në finale me një ekip e përbërë tërësisht nga lojtarët të lindur në shkallë kombëtare, dhe që konkuronin për herë të parë në këtë garë. serfwefrwwefwefwefwef

Koha e The Luis de Carlos (1978-1985)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koha e Ramón Mendoza (1985-1995)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koha e Lorenzo Sanz (1995–2000)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ronaldo

Koha e Florentino Pérez (2000-2006)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koha e Ramón Calderón (2006-2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koha e Florentino Pérez (2009–prezent)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]