Jump to content

Innviertel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Innviertel në shtetin e Austrisë së Epërme
Peisazh rreth Maria Schmolln.

Innviertel (gjermanisht për "Rajoni Inn"; i quajtur gjithashtu Innkreis; Austro-Bavarian: Innviadl) është një rajon tradicional austriak në juglindje të lumit Inn. Ai formon pjesën perëndimore të shtetitAustrisë së Epërme dhe kufizohet me shtetin gjermanBavarisë. Innviertel është një nga katër "rajonet" tradicionale të Austrisë së Epërme, të tjerat janë Hausruckviertel, Mühlviertel dhe Traunviertel.

Rajoni përfshin distriktet politike Austriake të Schärding, Ried im Innkreis dhe Braunau am Inn. Qytetet kryesore në Innviertel përfshijnë kryeqytetet e rrethit Braunau am Inn, Ried im Innkreis dhe Schärding si dhe Mattighofen dhe Altheim.

Peisazhi në Burgkirchen, rrethi Braunau am Inn

E vendosur brenda ultësirave Alpine, Innviertel është afërsisht 2250 km² në zonë dhe përfshin luginën e gjerë të Inn, e cila është kryesisht e sheshtë dhe pjellore, dhe peizazhi ngjitës në lindje, i cili është i pasur me granit në veri dhe qymyr.

Që nga Mesjeta, rajoni i përkiste Dukës gjermane të Bavarisë dhe quhej Innbaiern. Administrohet nga qyteti i Burghausen, tokat përtej lumit Inn për shekuj me radhë kishin dy role të rëndësishme: strategjikisht si një linjë të mbrojtjes së Arkivit të Austrisë, dhe ekonomikisht si tokë e punueshme për kulturë bujqësore. Në rrjedhën e Kryengritjes së Popullit bavarez kundër okupimit nga Perandori i Habsburgut Joseph I, Parlamenti me jetë të shkurtër Braunau u mblodh më 1705, një shfaqje e hershme e një sistemi parlamentar në Perandorinë e Shenjtë Romake.

Pas Luftës së Suksionit të Bavarisë dhe Traktatit të Teschenit më 1779 ajo duhej t'i shmangej Austrisë.[1] Gjatë Luftërave Napoleonike ai u rikthye edhe një herë në Bavari, pas Traktatit të 1809 të Schönbrunn, së bashku me Hausruckviertel ngjitur, por më në fund u bashkua me Perandorinë Austriake më 1815 sipas Aktit Final të Kongresit të Vjenës.

Perëndimi i diellit në Burgkirchen

Sot Innviertel ka rreth 215,000 banorë në qytetet dhe fshatrat e tij. Rrënjët e saj bavareze tregojnë në dialektin lokal gjerman, Innviertlerisch, një variant i Austrobavarishtes qendrore perëndimore të ngjashme me gjuhët që fliten në Bavarinë e Poshtme.

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Innviertel është vendlindja e Franz Xaver Gruber (kompozitorit të Silent Night), të këngëtares së operës, Franz Xaver Gerl, i familjes së skulptorëve barokSchwanthaler, SS e përgjithshme Ernst Kaltenbrunner, i lumnuari Franz Jägerstätter dhe e fizikani Anton Zeilinger. Të dy Adolf Hitleri dhe diplomati Egon Ranshofen-Wertheimer kanë lindur në qytetin Braunau am Inn në kufirin gjerman.

  1. ^ "225 Jahre Innviertel bei Oberösterreich" (në gjermanisht). Marrë më 3 janar 2014.