Jump to content

Janis Varufakis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Janis Varufakis
Γιάνης Βαρουφάκης
Varoufakis në 2019ën
Sekretar i Përgjithshëm i MeRA25
Titullar
Në detyrë
26 Mars 2018
Paraprirë ngaPosti u themelua
Ministër i Financave
Në detyrë
27 Janar 2015 – 6 Korrik 2015
Kryeministri Aleksis Cipras
Paraprirë ngaGikas Hardouvelis
Pasuar ngaEuklid Cakalotos
Pjesëtar i Parlamentit Grek
Titullar
Në detyrë
8 Korrik 2019
Të dhëna vetjake
U lind më
Ioannis Georgiou Varoufakis

(1961-03-24) 24 mars 1961 (63 vjeç)
Palaio Faliro, Athina e Jugut, Mbretëria e Greqisë
Nënshtetësia
 • Greke
 • Australiane (1991–tani)
[1]
Partia politike
Shkollimi
 • Universiteti i Eseksit (Bsc 1981, PhD 1987)
 • Universiteti i Birmingemit (Msc 1982)
Faqja në rrjethttps://mera25.gr/

Joanis " Yanis " Varufakis ( Greqisht: Ιωάννης Γεωργίου "Γιάνης" Βαρουφάκης , shqiptuar [ˈʝaniz varuˈfacis] ; i lindur më 24 mars 1961) [2] është një ekonomist dhe politikan grek. Një ish-akademik, ai shërbeu si ministri grek i Financave nga janari deri më korrik 2015 pjesë e kabinetit të kryeministrit Aleksis Cipras . Ai është Sekretar i Përgjithshëm i MeRA25, një parti politike e majtë, që prej themelimit të saj në 2018. Një ish-anëtar i Syriza-s, Varoufakis ishte anëtar i Parlamentit Helen për qarkun Athinë B nga janari deri në shtator 2015; ai rifitoi një vend parlamentar në korrik 2019.

Ai studioi matematikë dhe ekonomi në Universitetin e Birmingemit dhe në Universitetin e Eseksit, ku ai mori një doktoraturë në ekonomi. Më pas ai dha mësim ekonominë në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas në Universitetin e Sidneit, përpara se të kthehej në Greqi në vitin 2000 për të dhënë mësim në Universitetin e Athinës .

Në janarin e 2015-ës, Varoufakisi u emërua Ministër i Financave të Greqisë. Ai drejtoi negociatat me kreditorët e Greqisë gjatë krizës së borxhit qeveritar . Megjithatë, ai nuk arriti një marrëveshje me trojkën evropiane (Komisionin Evropian, Bankën Qendrore Evropiane dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar) që çoi në zhvillimin e referendumit të shpëtimit në vitin 2015 . Referendumi hodhi poshtë kushtet e shpëtimit të trojkës dhe një ditë më pas Varoufakisi dha dorëheqjen si Ministër i Financave, duke u zëvendësuar nga Euklid Cakalotos . Më 24 gusht, Varoufakis votoi kundër paketës së tretë të ndihmës ; në zgjedhjet e parakohshme të shtatorit që pasuan, ai nuk kandidoi për rizgjedhje. Varoufakis që atëherë është shfaqur në debate, leksione dhe intervista të shumta. Në shkurt 2016, ai nisi Lëvizjen Demokracia në Evropë 2025 (DiEM25) dhe më pas mbështeti zgjedhjen "Qëndro" në referendumin për qëndrimin/largimin e Mbretërisë së Bashkuar në Bashkimin Evropian . Në mars 2018, ai themeloi MeRA25, "krahun elektoral" të DiEM25-ës në Greqi. [3] Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2019, MeRA25 ishte partia e gjashtë më e votuar, duke fituar nëntë mandate deputetësh, me vetë Varoufakisin që u kthye në Parlamentin Helen.

Karriera akademike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Varoufakis në Festivalin Subversive 2013 në Zagreb, Kroaci

Nga janari 2004 deri në dhjetor 2006, Varoufakis shërbeu si këshilltar ekonomik i Gjergj Papandreut. Më pas ai do të bëhej një kritik i flaktë i qeverisë së tij disa vite më vonë. [4]

Duke filluar nga marsi i vitit 2012, Varoufakis u bë ekonomist në vendbanim për botuesin e lojërave video, Valve . Ai hulumtoi kurset e këmbimit brenda ekonomisë virtuale në platformën e shpërndarjes dixhitale Steam, veçanërisht duke parë kurset e këmbimit dhe minuset tregtare. Në qershor 2012, ai filloi një blog në lidhje me kërkimin e tij në Valve. Në shkurt 2013 funksioni i tij në Valve ishte të punonte në një lojë për parashikimin e prirjeve në lojëra. Nga janari 2013 ai dha mësim në Shkollën e Marrëdhënieve Publike Lyndon B. Johnson në Universitetin e Teksasit në Austin si profesor vizitor.  Në nëntor 2013, ai u emërua profesor i ftuar në Universitetin e Stokholmit, Departamenti i Shkencave Kompjuterike dhe Sistemeve, për të punuar në kuadër të teorisë së lojës dhe vendimeve në qendrën e departamentit eGovLab. [5] Në vitin 2013, ai u emërua redaktor i zyrës së Athinës së revistës online WDW Review, [6] për të cilën ai dha ndihmesë deri në janar 2015.

Karriera e mëvonshme politike (2015–tani)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2015, Varoufakis u shfaq në emisionin britanik të debateve politike, Question Time, dhe u vlerësua për performancën e tij nga Mark Lawson në The Guardian, i cili shkroi: "disa nga fjalitë që ai foli në gjuhën e tij të dytë ishin më mbresëlënëse se shumica e kolegëve të tij panelistë në gjuhën e tyre amtare." [7] Ai u shfaq përsëri në shfaqje në tetor 2016 [8] dhe mars 2019. [9] Ai e ka përshkruar veten si "marksist libertar". [10]

Varoufakis mori pjesë në një ngjarje në Londër të organizuar nga The Guardian më 23 tetor 2015, ku foli për referendumin e ardhshëm të pjesëmarrjes së Mbretërisë së Bashkuar në BE. Ai tha se Mbretëria e Bashkuar duhet të mbetet në BE, por edhe të bëjë fushatë për demokratizimin e saj: "Mesazhi im është i thjeshtë por i pasur: ata prej nesh që përçmojnë deficitin demokratik në Bruksel, ata prej nesh që e urrejnë autoritarizmin e një teknokracie që është e paaftë. dhe përçmuese ndaj demokracisë, ata prej nesh që janë më kritikët ndaj Evropës; ne kemi një detyrë morale të qëndrojmë në Evropë, të luftojmë dhe ta demokratizojmë atë”. [11] Ai do të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar, në maj 2016, në fazat përfundimtare të fushatës për të kërkuar sërish një votë për të qendruar. [12] Më 9 shkurt 2016, Varoufakis nisi Lëvizjen Demokracia në Evropë 2025 (DiEM25) në Volksbühne në Berlin . [13]

Në marsin e vitit 2016, Varoufakis mbështeti publikisht idenë e të ardhurës bazë . [14] Më 2 prill 2016, duke reaguar ndaj tensionit midis kancelares gjermane Angela Merkel dhe FMN-së, Varoufakis tha se po zhvillohej "një luftë e keqe midis një të keqi të aftë të numërojë (FMN-ja) dhe një zvarritësi kronik (Berlini)" për sa i përket lehtësimit të borxhit grek. [14]

Më 25 nëntor 2018, Varoufakis u zgjodh për të kryesuar listën e Democracy in Motion (seksioni gjerman i DiEM25 ) për zgjedhjet evropiane të 2019-ës [15] por nuk u zgjodh. [16]

Në një intervistë të tetorit 2022, Varoufakis pohoi se SHBA dëshiron të vazhdojë luftën ruso-ukrainase, pasi ajo u shërben interesave të vendit. Që lufta të përfundojë, ai propozoi që palët kundërshtare të arrijnë në një marrëveshje, që do të përfshijë tërheqjen e trupave ruse në bazat e tyre para 24 shkurtit, një angazhim nga SHBA që Ukraina nuk do të hyjë në NATO, garanci të ndërsjella për pavarësinë dhe paanshmërinë e Ukrainës, një marrëveshje e ngjashme me të Premten e Mirë për zonën e Donbasit dhe çështja e aneksimit të Krimesë nga Rusia do të duhet të diskutohet në 50 vitet e ardhshme, pasi nuk ka asnjë mënyrë paqësore për ta zgjidhur në këtë fazë. [17] Ai tha gjithashtu se ai mbështet Ukrainën, siç do të bënte për "çdo komb, çdo vend, çdo popull që mbron shtëpitë e tij". [18]

Të premten e 10 marsit 2023, Varoufakis po darkonte me bashkëpunëtorët e DiEM25-ës në Athinën qendrore kur një grup banditësh hynë në restorant, iu afruan dhe e akuzuan se ishte në anën e trojkës, duke braktisur qendrimin e tij mbi paketat e shpëtimit. [19] Kur ai i nxori banditët jashtë, ata e rrahën dhunshëm, akt të cilin partia DiEM25 e përshkroi si një "sulm të pacipë fashist". [20] Të paktën një person adoleshent, u akuzua për sulmin. [21] Pavarësisht hundës së tij të thyer dhe lëndimeve të tjera, Varoufakis mbeti i palëkundur në angazhimin e tij për t'u fokusuar në përplasjen vdekjeprurëse të trenit në Tempi disa javë më parë. [22] Varoufakis vendosi të pranojë mbrojtjen e policisë të ofruar nga Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve . [23]

Varoufakis është i martuar me artisten e instalacionit Danae Stratou . [24] Varoufakis raportoi një të ardhur totale prej 970,000 € për periudhën 2016–2018, një portofol të konsiderueshëm pronash dhe asete të tjera në pronësi të tij; ka paguar më shumë se 440,000 euro taksa. [25] [26] [27]

 1. ^ Stampa:Cite tweet
 2. ^ "Curriculum Vitae of Yanis Varoufakis" (PDF). UOA Economics department. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2015. Marrë më 23 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "MeRA25 in national elections - July 7, 2019 - Stem van DiEM25 leden". DiEM25 - Democracy in Europe Movement 2025. Marrë më 2019-07-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Reuters (2015-01-28): Profile: Greek Finance Minister Yanis Varoufakis: "Varoufakis was an adviser to former centre-left Prime Minister George Papandreou until he resigned in 2006." OECD Observer: Yanis Varoufakis (2013-03-01): "There is no such thing as a debt crisis": "Between 2004 and 2007 Mr Varoufakis served as economic adviser to George Papandreou, before he became Prime Minister of Greece."
 5. ^ Schulman, Jannecke. "Yanis Varoufakis will be guest professor at DSV - DSV, Department of Computer and Systems Sciences - Stockholm University". dsv.su.se. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2013. Marrë më 22 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "WdW Review". wdwreview.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lawson, Mark (25 shtator 2015). "Question Time review – Yanis Varoufakis wins the audience vote". The Guardian. Marrë më 17 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gill, Martha (21 tetor 2016). "Brexit dept. staffed by people of "very low IQ" says Varoufakis". Huffington Post UK. Marrë më 17 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Morris, James (29 mars 2019). "Theresa May's Brexit deal is 'the kind a nation signs after defeat at war,' economist Yanis Varoufakis says". Evening Standard. Marrë më 30 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Varoufakis, Yanis. "Yanis Varoufakis thinks we need a radically new way of thinking about the economy, finance and capitalism". Ted. Marrë më 14 prill 2019. Yanis Varoufakis describes himself as a "libertarian Marxist {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Keenan, John (24 tetor 2015). "EU referendum: Yanis Varoufakis says Britons should vote to stay in union". The Guardian. Marrë më 20 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Mason, Rowena (16 maj 2016). "Yanis Varoufakis to join tour urging leftwingers to vote to stay in EU". The Guardian. Marrë më 14 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Oltermann, Philip (10 shkurt 2016). "Yanis Varoufakis launches pan-European leftwing movement DiEM25". The Guardian. Marrë më 20 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b "Varoufakis: Basic income is an essential approach for social democracy". 4 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2023. Marrë më 6 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Greece's Varoufakis to run in European election - in Germany". U.S. (në anglishte amerikane). Reuters Editorial. Marrë më 2018-11-25.
 16. ^ "Message to our British and European comrades" (në anglishte amerikane).
 17. ^ Varoufakis, Yanis (23 maj 2022). "The peace process Ukraine's supporters should support". Marrë më 25 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ DiEM25 Communications, red. (26 tetor 2022) [7 October 2022]. "Varoufakis: The US wants to turn the Ukraine war into a permanent conflict". DiEM25 (në anglishte britanike).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e redaktorëve (lidhja)
 19. ^ Tsoni, Paula. "Former Finance Minister Yanis Varoufakis Attacked and Beaten in Athens". Greek Reporter. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Former Greek Finance Minister Varoufakis attacked in central Athens". POLITICO (në anglisht). 2023-03-11. Marrë më 2023-03-16.
 21. ^ "Teenager charged over attack of MeRA25 leader Yanis Varoufakis". Hellenic News of America (në anglishte amerikane). 2023-03-13. Marrë më 2023-03-16.
 22. ^ Varoufakis on first appearance since attack: "I will recover. The 57 who lost lives in Tempi won't." (në anglisht), marrë më 2023-03-16
 23. ^ "Varoufakis says he will accept police protection after attack". www.milletnews.com (në anglisht). Marrë më 2023-03-16.
 24. ^ "Greek finance minister responds to claim that wife was inspiration behind Pulp hit". The Guardian (në anglisht). 2015-05-12. Marrë më 2021-11-11.
 25. ^ Carassava, Anthee. "Inside Europe: The wealth of Yanis Varoufakis". Deutsche Welle. Marrë më 25 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Athens, Anthee Carassava. "Greeks sneer as Yanis Varoufakis reveals fortune". Marrë më 25 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Greeks take aim at Varoufakis over personal wealth". Marrë më 25 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)