Kosova në Lojërat Olimpike Verore 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kosova po merr pjesë në Lojërat Olimpike Verore 2020Tokio, Japoni, nga 23 korriku deri më 8 gusht 2021. Ajo po përfaqësohet nga Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK/OKK) me një delegacion prej dy personash.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Seancës së 127-të të IOC në vitin 2014, Kosova u njoftua si një anëtare zyrtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe rastësisht fitoi të drejtën për të marrë pjesë si një komb i pavarur në ngjarjet sportive ndërkombëtare.[1] Prandaj, Kosova bëri debutimin e saj Olimpik si një shtet anëtar në Lojërat Olimpike Verore 2016Rio de Janeiro, Brazil. Duke shënuar pjesëmarrjen e dytë olimpike verore të vendit, Lojërat Olimpike Verore 2020 ishin planifikuar fillimisht të zhvilloheshin nga 24 korriku deri më 9 gusht 2020 por janë shtyrë për shkak të pandemisë e sëmundjes së koronavirusit 2019 (COVID-19).[2]

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është lista e numrit të garuesve që marrin pjesë në Lojëra:

Sporti Meshkuj Femra Total
Atletikë 1 0 1
Boks 0 1 1
Xhudo 1 4 5
Qitje 1 0 1
Not 1 1 2
Mundje 1 0 1
Total 5 6 11

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova mori një vend të përgjithshëm nga IAAF për të dërguar një atlet në Lojërat Olimpike.[3]

Ngjarje në pista dhe rrugë
Meshkuj
Atlet Ngjarja Nxemje Gjysmëfinale Finale
Rezultati Gradë Rezultati Gradë Rezultati Gradë
Musa Hajdari 800 m

Boks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova hyri me një boksiere femër në turneun Olimpik pasi mori kuotat e ftesës trepalëshe.

Atlete Ngjarja Raundi i 32-të Raundi i 16-të Çerekfinalet Gjysmëfinale Finale
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Gradë
Donjeta Sadiku Pesha e pendës së femrave

Xhudo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova zgjodhi pesë xhudistë (një mashkull dhe katër femra) në turneun olimpik bazuar në Renditjen individuale të Lojërave Olimpike të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos.[4]

Meshkuj
Atlet Ngjarja Raundi i 32-të Raundi i 16-të Çerekfinalet Gjysmëfinale Riparimi Finale / BM
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Gradë
Akil Gjakova −73 kg
Femra
Atlet Ngjarja Raundi i 32-të Raundi i 16-të Çerekfinalet Gjysmëfinale Riparimi Finale / BM
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Gradë
Distria Krasniqi –48 kg
Majlinda Kelmendi –52 kg
Nora Gjakova –57 kg
Loriana Kuka –78 kg

Qitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova mori një ftesë nga Komisioni Trepalësh për të dërguar një qitës për pushkë për meshkuj në Lojërat Olimpike, për sa kohë që rezultati minimal i kualifikimit (MQS) ishte përmbushur.[5]

Atlet Ngjarja Kualifikimi Finale
Pikët Gradë Pikët Gradë
Drilon Ibrahimi Pushkë ajri 10 m për burra
Legjenda e Kualifikimit: Q = Kualifikohemi për raundin tjetër; q = Kualifikohesh për medaljen e bronztë (armë gjahu)

Not[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova mori një ftesë universale nga FINA për të dërguar në Olimpiadë dy notarë të rangut të lartë (një për gjini) në ngjarjet e tyre përkatëse individuale, bazuar në Sistemin e Pikëve të FINA-s më 28 qershor 2021.

Atlet Ngjarja Nxemje Gjysmëfinale Finale
Koha Gradë Koha Gradë Koha Gradë
Olt Kondirolli 100 m stil i lirë për meshkuj
Eda Zeqiri 400 m stil i lirë për femra

Mundje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova kualifikoi një mundës për stilin e lirë të meshkujve 125 kg, duke pranuar një licencë nga United World Wrestling, pas skualifikimit të dy mundësve për shkelje të rregullave anti-doping.[6] Për më tepër, këto Lojëra shënuan debutimin e vendit në këtë sport.

Stil i lirë për meshkuj
Atlet Ngjarja Raundi i 16-të Çerekfinale Gjysmëfinale Riparimi Finale / BM
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Kundërshtimi
Rezultati
Gradë
Egzon Shala 5125 kg

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "127th IOC Session comes to close in Monaco". Olympic Games. 9 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2021. Marrë më 17 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee". Olympic Games. 24 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2020. Marrë më 28 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Road to Olympic Games 2020". World Athletics. Marrë më 11 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ International Judo Federation Olympics Ranking
  5. ^ "Quota Places by Nation and Number". www.issf-sports.org/. ISSF. 31 maj 2021. Marrë më 31 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Trio of Olympic Licenses Reassigned After Anti-Doping Rules Violations". United World Wrestling. 19 shkurt 2020. Marrë më 19 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)