Kugari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kuguari)
Jump to navigation Jump to search
Kugari[1]
Vargu kohor: 0.3-0 Ma
Pleistoceni - Heloceni
Mountain Lion in Glacier National Park.jpg
Kugari i Amerikës Verioreparkun kombëtar të Glacierit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Nënfamilja: Felinae
Gjinia: Puma
Speciet: P. concolor
Emri binomial
Puma concolor
(Linnaeus, 1771)
Nënllojet
P. c. concolor
P. c. couguar
Puma range.png
Shtrirja e pumave
Sinonimet
Felis concolor

Kugari ose Puma (Puma concolor), ndryshe i njohur si luani i malit, apo pantera, (emërtimi varet nga regjioni), është gjitar i familjes Felidae, jeton në Amerikën Jugore e Veriore. Kjo mace e madhe ka shtrirjen më të madhe[2] nga të gjithë gjitarët e egër në hemisferën perëndimore[3], duke u shtrirë nga YukonCanada deri në jug të AndesAmerikën Jugore. Është macja e dytë më e rëndë në dy kontinentet Amerikane, pas jaguarit.

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Rendi Karnivora". më Wilson, D.E.; Reeder, D.M. Speciet Gjitare të Botës: Një Referim Taksonomike dhe Gjeografike (bot. 3rd). Shtypja e Universit Xhon Hopkin. f. 544–45.  978-0-8018-8221-0.  62265494. 
  2. ^ Cat Specialist Group (2002). Puma concolor. 2006 IUCN Lista e Kuqe e Specieve të Kanosura. IUCN 2006. Freskuar më 11 May 2006. Database entry includes justification for why this species is near threatened
  3. ^ J. Agustin Iriarte, William L. Franklin, Warren E. Johnson, and Kent H. Redford (1990). "Biogeographic variation of food habits and body size of the America puma". Oecologia. 85 (2): 185. :10.1007/BF00319400. Marrë më 2007-04-04.