Legend (film 2015)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Legend
Regjia ngaBrian Helgeland
Skenari ngaBrian Helgeland
Bazuar nëThe Profession of Violence
nga John Pearson
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDick Pope
MontazhiPeter McNulty
MuzikaCarter Burwell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaStudioCanal (ndërkombëtar)[1]
Data e publikimit
9 shtator 2015 (TIFF
Kohëzgjatja
131 minuta[3][4]
Shtetet
 • Francë[5]
 • Mbretëria e Bashkuar[5]
GjuhaAnglisht
Buxheti$20–25 million[6]
Fitimi$43 million[7]

Legend është një film thriller biografik krimi i vitit 2015[8] i shkruar dhe drejtuar nga regjisori amerikan Brian Helgeland. Ai është përshtatur nga libri i John Pearson The Profession of Violence: The Rise and Fall of the Kray Twins,[9][10] i cili trajton karrierën e tyre dhe marrëdhënien që i lidhi ata së bashku dhe ndjek karrierën e tyre të tmerrshme deri në burgim të përjetshëm më 1969.[11][12]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1960, Reggie Kray është një ish-boksier i cili është bërë një pjesë e rëndësishme e nëntokës kriminale në Londër. Në fillim të filmit, vëllai i tij binjak Ron mbyllet në një spital psikiatrik për skizofreni paranojake. Reggie përdor kërcënime për të marrë lirimin e parakohshëm të vëllait të tij. Binjakët bashkojnë përpjekjet e tyre për të kontrolluar një pjesë të madhe të botës së krimit të Londrës. Një nga përpjekjet e tyre të para është të kontrollojnë një klub nate lokale, duke përdorur zhvatje dhe dhunë brutale.

Reg hyn në një lidhje me Frances, motrën e shoferit të tij, me të cilën ai martohet përfundimisht. Kur ai burgoset për një dënim të mëparshëm penal, të cilit nuk mund t'i shmanget, ajo e bën atë të betohet se do të lërë pas jetën e tij kriminale, një betim që nuk e nderon kurrë për shkak të joshjes së krimit. Ndërsa Reg është në burg, paqëndrueshmëria mendore dhe temperamenti i dhunshëm i Ronit çojnë në pengesa të rënda financiare në klubin e natës. Klubi është pothuajse i detyruar të mbyllet pasi Ron tremb shumicën e klientëve. Natën e parë pas lirimit të Regut nga burgu, vëllezërit kanë një grindje gjithëpërfshirëse, por ata arrijnë të rregullojnë pjesërisht gjërat.

Vëllezërit afrohen nga Angelo Bruno i familjes së krimit në Filadelfia, i cili, në emër të Meyer Lansky dhe mafies amerikane, dëshiron t'i angazhojë ata në një marrëveshje të sindikatës së krimit. Bruno bie dakord për një marrëveshje pesëdhjetë e pesëdhjetë me Reg për të ndarë fitimet nëntokësore të Londrës nga lojërat e fatit në këmbim të mbrojtjes lokale nga vëllezërit. Fillimisht, ky sistem është shumë fitimprurës për vëllezërit Kray. Paqëndrueshmëria e fshehur mezi e Ronit rezulton në atë që ai të vrasë publikisht George Cornell, një bashkëpunëtor i Bandës së Torturës, rivalë të Krays. Si rezultat, Scotland Yard hap një hetim të plotë të vëllezërve Kray.

Martesa e Regut me Frances shkërmoqet për shkak të varësisë së tij ndaj krimit. Në pamundësi për të përballuar premtimet e rreme të Regut për reformë, Frances fillon të konsumojë ilegalisht barna me recetë. Pasi ai e rrah dhe e përdhunon nga inati, ajo e lë atë. Kur Reg i afrohet asaj për t'u pajtuar, Frances duket se është dakord dhe ata planifikojnë të vizitojnë Ibizën. Por së shpejti ajo vret veten nga mbidoza e drogës duke e lënë fajin Reg. Aktivitetet kriminale të binjakëve vazhdojnë dhe Ron paguan kriminelin e vogël Jack "The Hat" McVitie për të vrarë Leslie Payne, partnerin e Reg, i cili kontrollon anën ligjore të operacioneve të Krays, pasi ai nuk i beson Payne. Jack plagos vetëm Payne, i cili më pas ia dorëzon vëllezërit mbikëqyrësit të detektivit Leonard "Nipper" Read, kreut të hetimit. Reg e zbulon dhe godet brutalisht McVitie me një thikë gjatë një feste të organizuar nga Ron. Dëshmia e dhënë nga Payne do të thotë se Ron arrestohet dhe akuzohet për vrasjen e Cornell. Skena e fundit tregon një skuadër policie që thyen derën e banesës së Reggie në mënyrë që ta kapin atë për vrasjen e McVitie.

Titujt përmbyllës tregojnë që të dy vëllezërit marrin dënime penale për vrasje. Ata vdiqën me pesë vjet diferencë, Ron nga një sulm në zemër në vitin 1995 dhe Reggie nga kanceri i fshikëzës në vitin 2000.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, 61% e 171 komenteve të kritikëve janë pozitive, me një vlerësim mesatar prej 5.9/10. Konsensusi i faqes në internet thotë: "Si një film biografik gangster, Legend është thellësisht me të meta, por si një vitrinë për Tom Hardy - në një rol të dyfishtë, jo më pak - ai thjesht i përshtatet titullit të tij."[13]Metacritic filmi ka një rezultat prej 55 nga 100 bazuar në 31 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[14]

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Kandidatët Rezultati Ref
2015 British Independent Film Awards Best Performance by an Actor in a British Independent Film Tom Hardy Fitues/e [15]
Detroit Film Critics Society Best Actor Tom Hardy Kandidat/e [15]
Las Vegas Film Critics Society Best Picture Kandidat/e [15]
Satellite Awards Best Actor – Motion Picture Tom Hardy Kandidat/e [15]
2016 Empire Awards Best British Film Kandidat/e [16][17]
Best Actor Tom Hardy Kandidat/e [16][17]
Houston Film Critics Society Best Actor Tom Hardy Kandidat/e [15]
London Film Critics' Circle Actor of the Year Tom Hardy Kandidat/e [18]
British/Irish Actor of the Year Tom Hardy Fitues/e [18]
Saturn Awards Best International Film Kandidat/e [19]
Toronto Film Critics Association Best Actor Tom Hardy Fitues/e [15]
2017 Apolo Awards Best Actor Tom Hardy Kandidat/e [20][21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Halligan, Fionnnuala (3 shtator 2015). "'Legend': Review". Screen Daily (në anglisht). Marrë më 25 maj 2017.
 2. ^ "Legend (2015) - Financial Information". The Numbers (në anglisht). Marrë më 18 mars 2021.
 3. ^ "LEGEND (18)". British Board of Film Classification (në anglisht). 30 gusht 2015. Marrë më 30 gusht 2015.
 4. ^ "TIFF.net" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 12 gusht 2015.
 5. ^ a b "Legend (2015)". British Film Institute (në anglisht). Marrë më 28 korrik 2016.
 6. ^ "'Legend,' 'Shaun,' Smash Benchmarks for Studiocanal". Variety (në anglisht). 14 shtator 2015. Marrë më 14 shtator 2015.
 7. ^ "Legend (2015)". Box Office Mojo (në anglisht). (Amazon.com). Marrë më 14 mars 2016.
 8. ^ "First Photo of Tom Hardy As Both Ron And Reggie Kray". Empire (në anglisht). 12 qershor 2014. Marrë më 12 qershor 2014.
 9. ^ "Tom Hardy image as Kray twins released". BBC (në anglisht). 13 qershor 2014. Marrë më 13 qershor 2014.
 10. ^ "First Look: Tom Hardy as Infamous London Gangster Twins (Photo)". The Hollywood Reporter (në anglisht). 12 qershor 2014. Marrë më 12 qershor 2014.
 11. ^ The Profession of Violence
 12. ^ "The Profession of Violence (eBook): The Rise and Fall of the Kray Twins". Waterstones (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2014.
 13. ^ Legend Rotten Tomatoes. Fandango Media. Retrieved 4 June 2022
 14. ^ "Legend Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Marrë më 7 dhjetor 2015.
 15. ^ a b c d e f "Legend – IMDB". IMDb (në anglisht). Marrë më 7 janar 2016.
 16. ^ a b Nugent, John. "Jameson Empire Awards 2016: Star Wars and Mad Max lead the nominations". Empire (në anglisht). Marrë më 2016-03-15.
 17. ^ a b Metro.co.uk, Rebecca Lewis for (18 shkurt 2016). "Mad Max: Fury Road leads the pack at the 2016 Jameson Empire Awards". Metro (në anglisht). Marrë më 15 shkurt 2016.
 18. ^ a b "Evening Standard" (në anglisht). Marrë më 17 janar 2016.
 19. ^ "The 42nd Annual Saturn Awards nominations are announced for 2016!" (në anglisht). Saturn Awards. 24 shkurt 2016. Marrë më 4 mars 2016.
 20. ^ "Las mejores películas de temática LGTB del 2016: ganadores de los II Premios Apolo de cine LGTB". dosmanzanas (në spanjisht). Marrë më 2022-01-24.
 21. ^ "Las mejores películas de temática LGTB del 2016: nominaciones a los II Premios Apolo de cine LGTB". dosmanzanas (në spanjisht). Marrë më 2022-01-24.