Linda Maria Baros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linda Maria Baros
U lind më6 gusht 1981
Bukuresht, Rumani
Gjinitë letrarePoete, përkthyese

Linda Maria Baros u lind më 6 gusht 1981, në Bukuresht, Rumani. Është poete, përkthyese dhe kritik letrar i gjuhës franceze dhe gjuhës rumune. Është laureate e Çmimit prestigjioz Apollinaire (Francë, 2007).[1] Kritika letrare franceze e konsideron se është një nga zërat që janë afirmuar më fuqishëm sot, një poete e re e rëndësishme e shekullit 21.[2][3] Banon qysh moti në Paris, Francë.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nxënëse e Shkollës Qëndrore (Bukuresht) dhe e Liceut Victor-Duruy (Paris).
 • Studente e Universitetit Paris-Sorbonne (Sorbonë), Paris IV, Letërsi moderne.
 • Doktorante në letërsinë e krahasuar të Universitetit Paris-Sorbonne, Paris IV dhe në Universitetin e Bukureshtit.
 • Anëtare, nga viti 2002, e Unionit të Shkrimtarëve të Rumanisë
 • Fondatore dhe drejtore e revistës letrare VERSUs/m ([[Bukuresht, 2005) [4]
 • Inisiatore dhe organizatore e festivalit Primavara Poetilor / Le Printemps des Poètes (Pranvera e Poetëve), në Rumani (duke filluar nga viti 2005)
 • Lektore në kuadrin e njërës nga editurat më të mëdha franceze (nga viti 2005)
 • Ndihmës/sekretare e Shoqatës së Përkthyesve të Letërsisë Rumune me seli në Paris (nga viti 2006)
 • Ambasadore e kulturës së Rumanisë në kuadrin e Sezonës Kulturore Evropiane (Paris (2008)
 • Përgjegjëse e seksionit të poezisë të revistës letrare Seine et Danube, Paris (2009-2010)
 • Ndihmës/sekretare e përgjithshme e Asociacionit La Nouvelle Pléiade (Plejada e Re), Paris (nga viti 2009)
 • Anëtare (e zgjedhur përjetë) e jurisë franceze të poezisë Max-Pol Fouchet, në të cilën bëjnë pjesë personalitete importante letrare (nga viti 2010)

Vepra letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka debutuar në vitin 1988 me një poezi të botuar në një revistë letrare.

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2009, L’Autoroute A4 et autres poèmes (Autstrada A4 dhe poema tjera, Cheyne éditeur, Francë
 • 2006, La Maison en lames de rasoir (Shtëpia prej zhiletave), Cheyne Éditeur, 2006, botim i dytë më 2008, Francë
 • 2004, Le Livre de signes et d’ombres (Libri i shenjave dhe hijeve) Cheyne Éditeur, Francë
 • 2003, Poemul cu cap de mistrey (Poemi me kokë mistreci), Editura Vinea, Bukuresht
 • 2001, Amurgu-i departe, smulge-i rubanul! (Muzgu është larg, shkulja kordhelen!), Bukuresht

Poezitë e Linda Maria Baros janë botuar në Francë, Angli, SHBA, Spanjë, Holandë, Belgjikë, Itali, Gjermani, Zvicër, Luksemburgu, Maroku, Irak, Serbi, Maqedoni, Slloveni, Bullgari, Shqipëri, Rumani, Kanada, Meksik, Bangladesh, Japoni, Finlandë

Poezi – vëllime të përkthyera në gjuhë të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • në gjuha shqipe - Fluturimi i fjalëve, antologji rumune-shqipe e Baki Ymeri, Editura Do-minor, Bukuresht, Rumani, 2009
 • në bullgarisht - Къща от бръснарски ножчета (Shtëpia e zhiletave), përkthyer nga Aksinia Mihailova, Bulgarian Foundation for Literature, Sofje, Bullgari, 2010 [5]
 • në rumanisht - Dictionarul de semne si trepte (Libri i shenjave dhe shkallëve), Editura Junimea, Rumani, 2005

Dramaturgji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003, Shpirtërat e mëdhenj nuk merren kurrë me imtësira, Editura Muzeul National al Literaturii Române, Bukuresht
 • 2002, vErdhi te unë një kentaur, META, Bukuresht

Faqe kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005, Passer en carène (në frëngjisht), Editura Muzeul Literaturii Române, Bukuresht
 • 2005, Les Recrues de la damnation (në frëngjisht), Editura Muzeul Literaturii Române, Bukuresht

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkëpunime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkëpunon me poezi, kritikë letrare dhe përkthime në revistat Aujourd’hui poème, Europe, Poésie 2003, La Revue littéraire, Confluences poétiques, NUNC, Po&sie, Pyro, Seine et Danube, Le Bateau Fantôme, La page blanche, MIR, La Traductière, Ici & Là, Thauma, L’Écho d’Orphée, Hauteurs, Littérales (Francë), Le Journal des Poètes, Langue vive, Revolver (Belgjikë), Poetry Review, Horizon Review (Angli), Pleiades, International Notebook of Poetry (SHBA), Galateea, Observator München (Gjermani), Bunker Hill (Holandë), La Revue de Belles Lettres (Zvicër), Le Quotidien, Tageblatt, Le Jeudi (Luksemburgu), Scritture Migranti, Formafluens (Itali), Alora, la bien cercada, El Coloquio de los Perros, ABC (Spanjë), Contre-jour, Langage & créativité (Kanada), Électron libre (Maroku), Poetika, Gradina, Književni list (Serbi), Viaţa românească, Luceafarul, Ziua literara, Adevărul literar şi artistic, Calende, Arges, Astra, Apostrof, Tribuna, Noua literatura (Rumani), Shirdanra (Bangladesh), Beagle (Japoni) etc.

Doracakë shkollash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Poemi Kuajt prej mine, i shkruar nga Linda Maria Baros, është përfshirë në « Gjuhë dhe letërsi rumune. Doracak i klasës së XII-të », Editura Paralela 45, 2007

Antologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë poema të Linda Maria Baros janë botuar në :

 • 2010, Runoilevien naisten kaupunki (Kështjella e poetëve – 12 poetë nga mbarë bota), Tammi, Helsinki, Finlandë
 • 2010, Cheyne, 30 ans, 30 voix (30 vjet-30 zëra), antologji e Jean-François Manier, Cheyne, Francë [8]
 • 2010, Anthologie de la poésie amoureuse (Antologjia e pozisë së dashurisë), antologji e Marc Alyn, Écriture, Francë [9]
 • 2010, Ce qu’île dit, Bacchanales, Francë
 • 2010, Poezia antiutopica (Poezia antiutopike), Paralela 45, Rumani
 • 2010, Couleurs femmes, Le Castor Astral & Le Nouvel Athanor, Francë [10]
 • 2009, Kijk, het heeft gewaaid, Poetry International, Rotterdam, Holandë [11]
 • 2008, Poésies de langue française. 144 poètes d’aujourd’hui autour du monde (Poezi në gjuhën franceze. 144 poetë të sotëm nga krejt bota), antologji e Stéphane Bataillon, Sylvestre Clancier dhe Bruno Doucey, Éditions Seghers, Francë [12]
 • 2008, Poesía francesa contemporánea. Diecisiete poetas (Poezi kontemporane franceze. Shtatëmbëdhjetë poetë), antologji e Lionel Ray, traducció Francisco Torres Monreal, Paola Masseau, Daniel Gallego Hernández dhe Jesús Belotto Martínez, Lancelot Spanjë
 • 2008, Poëzie van dichters uit de hele wereld, Poetry International, Rotterdam Holandë
 • 2008, Voix de la Méditerranée, Éditions Clapas, Francë
 • 2007, Literatura tânara 2007 (Letërsisë 2007), Unionit të Shkrimtarëve të Rumanisë Rumani
 • 2006, L’année poétique 2005 (Viti poetik 2005), antologji e Patrice Delbourg dhe Jean-Luc Maxence, Éditions Seghers Francë,[13]

Çmime letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008, Çmimi Nacional për Poezi Ion Minulescu, Rumani
 • 2006, Çmimi Guillaume Apollinaire, një nga çmimet më të rëndësishme të poezisë në Francë, për La Maison en lames de rasoir, Cheyne Éditeur [14]
 • 2004, Çmimi për Vokacion Poetik – Le Livre de signes et d’ombres, Cheyne Éditeur, Francë [15]
 • 2002, Çmimi për përkthim i Akademisë Internacionale Mihai Eminescu, Rumani
 • 2001, Çmimi për poezi në kuadrin e festivalit Le Printemps des Poètes, Francë

Festivale internacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Prix Guillaume Apollinaire
 2. ^ "« një nga zërat më të fuqishme të afirmuar sot, Linda Maria Baros »". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2011. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "« Linda Maria Baros, poete evropiane »". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2011. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ « revistës letrare VERSUs/m »
 5. ^ "Shtëpia e zhiletave »". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ « Antologji të poezisë rumune kontemporane »
 7. ^ Bibliotheque ZOOM - 125 autorë
 8. ^ "França – antologji : « Tridhjetë zëra madhorë»". Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2010. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ antologjia e pozisë së dashurisë, shekulli 11 - shekulli 21: Marie de France - Linda Maria Baros [1]
 10. ^ Francë – antologji: 57 poetë të gjuhës franceze
 11. ^ Holandë – antologji: 40 poetë - 40 vjet festivali
 12. ^ "Francë – antologji Poésies en francès. 144 poetes". Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2010. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Francë – antologji e editurës Seghers : Viti poetik 2005
 14. ^ Çmimit prestigjioz Apollinaire
 15. ^ "Vokacion Poetik". Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2008. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ audio: poem nga Linda Maria Baros: Fëmijë të kaluar nëpër sitë (në frëngjisht)
 17. ^ galeri fotografishë me poezi
 18. ^ "Poetry International Festival". Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 12 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]