Jump to content

Makthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makthi
SpecialitetPsikologjia, Psikiatria
Shkaktar(ë)Stresi, Ankthi, Ethe

Një makth, i njohur gjithashtu si një ëndërr e keqe, [1] është një ëndërr e pakëndshme që mund të shkaktojë një përgjigje të fortë emocionale nga mendja, zakonisht frikë, por edhe dëshpërim, ankth, neveri ose trishtim. Ëndrra mund të përmbajë situata shqetësimi, terrori psikologjik ose fizik ose paniku. Pas një makthi, një person shpesh do të zgjohet në një gjendje ankthi dhe mund të mos jetë në gjendje të kthehet të flejë për një periudhë të shkurtër kohe. [2] Makthet e përsëritura mund të kërkojnë ndihmë mjekësore, pasi ato mund të ndërhyjnë në modelet e gjumit dhe të shkaktojnë pagjumësi.

Makthet mund të kenë shkaqe fizike si fjetja në një pozicion të pakëndshëm ose të kesh temperaturë, ose shkaqe psikologjike si stresi ose ankthi. Ushqimi para se të flini, i cili shkakton një rritje të metabolizmit të trupit dhe aktivitetit të trurit, mund të jetë një stimul potencial për makth. [3]

Prevalenca e maktheve tek fëmijët (5-12 vjeç) është midis 20 dhe 30%, dhe për të rriturit është midis 8 dhe 30%. [4] Në gjuhën e zakonshme, kuptimi i makthit është shtrirë si një metaforë për shumë gjëra të këqija, të tilla si një situatë e keqe ose një përbindësh ose person i frikshëm.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala makth rrjedh nga anglishtja e vjetër mare, një demon ose goblin mitologjik që mundon të tjerët me ëndrra të frikshme. Termi nuk ka asnjë lidhje me fjalën moderne angleze për një kalë femër. [5] Fjala makth është e lidhur me termin holandez nachtmerrie dhe gjermanisht Nachtmahr (datuar).

Histori/Folklor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demonët magjistarë të mitologjisë iraniane të njohur si Divs janë gjithashtu të lidhur me aftësinë për të goditur viktimat e tyre me ankthe. Pala e folklorit gjermanik dhe sllav mendohej të hipte mbi gjoksin e njerëzve gjatë gjumit, duke shkaktuar makthe. [6]

Shenjat dhe simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ata me ankthe përjetojnë arkitekturë jonormale të gjumit. Ndikimi i një makthi gjatë natës është gjetur të jetë shumë i ngjashëm me atë të pagjumësisë. Kjo mendohet se shkaktohet nga zgjimet e shpeshta të natës dhe frika e rënies në gjumë. [7] Simptomat e çrregullimit të ankthit përfshijnë zgjime të përsëritura nga periudha kryesore e gjumit ose dremitje me kujtim të detajuar të ëndrrave të zgjatura dhe jashtëzakonisht të frikshme, që zakonisht përfshijnë kërcënime për mbijetesën, sigurinë ose vetëvlerësimin. Zgjimet zakonisht ndodhin gjatë gjysmës së dytë të periudhës së gjumit. [8]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të Çrregullimeve të Gjumit - Botimi i Tretë (ICSD-3), çrregullimi i makthit, së bashku me çrregullimin e sjelljes së gjumit REM (RBD) dhe paralizën e izoluar të përsëritur të gjumit, formojnë nënkategorinë e parasomnive të lidhura me REM të grupit Parasomnias. [9] Makthet mund të jenë idiopatike pa asnjë shenjë psikopatologjie ose të shoqëruara me çrregullime si stresi, ankthi, abuzimi me substancat, sëmundjet psikiatrike ose PTSD (>80% e pacientëve me PTSD raportojnë makthe). [10] Sa i përket përmbajtjes së ëndrrave të ëndrrave, ato zakonisht janë duke ngulitur emocione negative si trishtimi, frika ose zemërimi. [4] Sipas studimeve klinike, përmbajtja mund të përfshijë ndjekjen, lëndimin ose vdekjen e të tjerëve, rënien, fatkeqësitë natyrore ose aksidentet. Ëndrrat tipike ose ëndrrat e përsëritura mund të kenë gjithashtu disa nga këto tema. [11]

Shkak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Makthi (Henry Fuseli, 1781) Instituti i Arteve në Detroit

Hulumtimet shkencore tregojnë se ankthet mund të kenë shumë shkaqe. Në një studim të fokusuar tek fëmijët, studiuesit arritën të arrinin në përfundimin se ankthet lidhen drejtpërdrejt me stresin në jetën e fëmijëve. Fëmijët që përjetuan vdekjen e një anëtari të familjes ose të një shoku të ngushtë ose njohin dikë me një sëmundje kronike kanë ankthe më të shpeshta sesa ata që përballen vetëm me stres nga shkolla ose stres nga aspektet sociale të jetës së përditshme. [12] Një studim që hulumton shkaqet e maktheve fokusohet te pacientët që kanë apnea të gjumit. Studimi u krye për të përcaktuar nëse ankthet mund të shkaktohen ose jo nga apnea e gjumit, ose nga pamundësia për të marrë frymë. Në shekullin e nëntëmbëdhjetë, autorët besonin se ankthet shkaktoheshin nga mungesa e oksigjenit të mjaftueshëm, prandaj besohej se ata me apnea të gjumit kishin ankthe më të shpeshta sesa ata pa të. Rezultatet në fakt treguan se njerëzit e shëndetshëm kanë më shumë ankthe sesa pacientët me apnea të gjumit. [13] Një studim tjetër mbështet hipotezën. Në këtë studim, 48 pacientë (të moshës 20-85 vjeç) me sëmundje obstruktive të rrugëve të frymëmarrjes (OAD), duke përfshirë 21 me dhe 27 pa astmë, u krahasuan me 149 kontrolle të përputhura me gjininë dhe moshën pa sëmundje të frymëmarrjes. Subjektet OAD me astmë raportuan përafërsisht 3 herë më shumë makthe sesa personat e kontrollit ose subjektet OAD pa astmë. [14] Qëllimi evolucionar i maktheve atëherë mund të jetë një mekanizëm për të zgjuar një person që është në rrezik.

Avokati i ëndrrave të kthjellëta Stephen LaBerge ka përshkruar një arsye të mundshme se si formulohen ëndrrat dhe pse ndodhin ankthet. Për LaBerge, një ëndërr fillon me një mendim ose skenë individuale, si p.sh. ecja në një rrugë me ndriçim të dobët. Meqenëse ëndrrat nuk janë të paracaktuara, truri i përgjigjet situatës ose duke menduar një mendim të mirë ose një mendim të keq, dhe korniza e ëndrrave vjen prej andej. Nëse mendimet e këqija në një ëndërr janë më të spikatura se mendimet e mira, ëndrra mund të vazhdojë të jetë një makth. [15]

Ekziston një pikëpamje, e paraqitur ndoshta në tregimin A Christmas Carol, se ngrënia e djathit para gjumit mund të shkaktojë makthe, por ka pak prova shkencore për këtë. [16]

Makthet e rënda gjithashtu mund të ndodhin kur një person ka ethe, këto makthe shpesh quhen ëndrra me temperaturë.

Mjekimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sigmund Freud dhe Carl Jung dukej se kishin të përbashkët një besim se njerëzit e shqetësuar shpesh nga ankthet mund të ripërjetonin ndonjë ngjarje stresuese nga e kaluara. [17] Të dyja këndvështrimet mbi ëndrrat sugjerojnë se terapia mund të sigurojë lehtësim nga dilema e përvojës së makthit.

Halliday (1987) grupoi teknikat e trajtimit në katër klasa. Ndërhyrjet e drejtpërdrejta të makthit që kombinojnë teknika të pajtueshme nga një ose më shumë nga këto klasa mund të rrisin efektivitetin e përgjithshëm të trajtimit: [18]

Çrregullimi i stresit post-traumatik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Makthet e përsëritura të çrregullimit të stresit post-traumatik (PTSD) në të cilat traumat ripërjetohen i përgjigjen mirë një teknike të quajtur provë imazhi. Kjo përfshin ëndërrimtarët që vijnë me rezultate alternative, zotëruese ndaj maktheve, duke i përsëritur mendërisht ato rezultate ndërsa janë zgjuar dhe më pas duke i kujtuar vetes para gjumit se ata dëshirojnë që këto rezultate alternative të përsëriten. Hulumtimet kanë zbuluar se kjo teknikë jo vetëm që redukton shfaqjen e maktheve dhe pagjumësisë, [19] por gjithashtu përmirëson simptomat e tjera të PTSD-së gjatë ditës. [20] Variacionet më të zakonshme të terapisë së provave imazherike (IRT) "lidhen me numrin e seancave, kohëzgjatjen e trajtimit dhe shkallën në të cilën terapia e ekspozimit përfshihet në protokoll". [21]

Mjekimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prazosin (bllokues alfa-1) duket i dobishëm në uljen e numrit të maktheve dhe shqetësimit të shkaktuar prej tyre tek njerëzit me PTSD. [22] [23]
 • Risperidoni (antipsikotik atipik) në një dozë prej 2 mg në ditë, është treguar në seri rastesh deri në remisionin e maktheve në natën e parë. [23]
 • Trazodoni (antidepresiv) është treguar në një raport rasti për të trajtuar ankthet e lidhura me një pacient me depresion. [23]

Provat kanë përfshirë hidrokortizonin, gabapentinën, paroksetinën, tetrahidrokanabinolin, ezopiklonin, oksibatin e natriumit dhe karvedilolin. [23]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Harper, Douglas. "nightmare". Online Etymology Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Retrieved 11 July 2016.
 2. ^ American Psychiatric Association (2000), Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 4th ed, TR, p. 631
 3. ^ Stephen, Laura (2006). "Nightmares". Psychologytoday.com. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2007. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Peter, Helga; Penzel, Thomas; Jörg, Hermann Peter (2007). Enzyklopädie der Schlafmedizin. Heidelberg: Springer Medizin Verlag. ISBN 978-3-540-28839-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "peter" defined multiple times with different content
 5. ^ Liberman, Anatoly (2005). Word Origins And How We Know Them. Oxford: Oxford University Press. fq. 87. ISBN 978-0-19-538707-0. Marrë më 29 mars 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bjorvand and Lindeman (2007), pp. 719–720.
 7. ^ Simor, Pé, et al. "Disturbed Dreaming and Sleep Quality: Altered Sleep Architecture in Subjects with Frequent Nightmares."European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience 262.8 (2012): 687–96. ProQuest. Web. 24 April 2014.
 8. ^ Grohol, John M.; read, Psy D. Last updated: 8 Jul 2020 ~ Less than a minute (2016-05-17). "Nightmare Disorder Symptoms". psychcentral.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-09-29.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)[lidhje e vdekur]
 9. ^ Sateia, Michael J (2014). "International Classification of Sleep Disorders-Third Edition". Chest. 146 (5): 1387–1394. doi:10.1378/chest.14-0970. ISSN 0012-3692. PMID 25367475. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Morgenthaler, Timothy I.; Auerbach, Sanford; et, al. (2018). "Position Paper for the Treatment of Nightmare Disorder in Adults: An American Academy of Sleep Medicine Position Paper". Journal of Clinical Sleep Medicine. 14 (6): 1041–1055. doi:10.5664/jcsm.7178. ISSN 1550-9389. PMC 5991964. PMID 29852917. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Schredl, Michael; Göritz, Anja S. (2018). "Nightmare Themes: An Online Study of Most Recent Nightmares and Childhood Nightmares". Journal of Clinical Sleep Medicine. 14 (3): 465–471. doi:10.5664/jcsm.7002. PMC 5837849. PMID 29458691. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Schredl, Michael, et al. "Nightmares and Stress in Children." Sleep and Hypnosis 10.1 (2008): 19–25. ProQuest. Web. 29 April 2014.
 13. ^ Schredl, Michael, et al. "Nightmares and Oxygen Desaturations: Is Sleep Apnea Related to Heightened Nightmare Frequency?" Sleep and Breathing 10.4 (2006): 203–209. ProQuest. Web. 24 April 2014.
 14. ^ Wood, James M.; Bootzin, Richard R.; Quan, Stuart F.; Klink, Mary E. (dhjetor 1993). "Prevalence of nightmares among patients with asthma and chronic obstructive airways disease". Dreaming. 3 (4): 231–241. doi:10.1037/h0094382. Stampa:ProQuest Stampa:EBSCOhost. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Stephen, LaBerge (1990). Exploring the World of Lucid Dreaming. New York: Ballantine Books. fq. 65–66. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hammond, Claudia (17 prill 2012). "Does cheese give you nightmares?". BBC. Marrë më 7 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Coalson, Bob (1995). "Nightmare help: Treatment of trauma survivors with PTSD". Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training. 32 (3): 381–388. doi:10.1037/0033-3204.32.3.381. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Cushway, Delia; Sewell, Robyn (2012). Therapy with Dreams and Nightmares: Theory, Research & Practice (bot. 2). SAGE Publications Ltd. fq. 73. ISBN 9781446247105. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Davis, J. L.; Wright, D. C. (2005). "Case Series Utilizing Exposure, Relaxation, and Rescripting Therapy: Impact on Nightmares, Sleep Quality, and Psychological Distress". Behavioral Sleep Medicine. 3 (3): 151–157. doi:10.1207/s15402010bsm0303_3. PMID 15984916. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Krakow, B.; Hollifield, M.; Johnston, L.; Koss, M.; Schrader, R.; Warner, T. D.; Tandberg, D.; Lauriello, J.; McBride, L. (2001). "Imagery Rehearsal Therapy for Chronic Nightmares in Sexual Assault Survivors with Posttraumatic Stress Disorder: A Randomized Controlled Trial". JAMA: The Journal of the American Medical Association. 286 (5): 537–45. doi:10.1001/jama.286.5.537. PMID 11476655. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Lu, M.; Wagner, A.; Van Male, L.; Whitehead, A.; Boehnlein, J. (2009). "Imagery rehearsal therapy for posttraumatic nightmares in U.S. Veterans". Journal of Traumatic Stress. 22 (3): 236–239. doi:10.1002/jts.20407. PMID 19444882. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), p. 234
 22. ^ El-Solh, AA (2018). "Management of nightmares in patients with posttraumatic stress disorder: current perspectives". Nature and Science of Sleep. 10: 409–420. doi:10.2147/NSS.S166089. PMC 6263296. PMID 30538593. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b c d Waltman, Scott H.; Shearer, David; Moore, Bret A. (2018-10-11). "Management of Post-Traumatic Nightmares: a Review of Pharmacologic and Nonpharmacologic Treatments Since 2013". Current Psychiatry Reports. Springer Science and Business Media LLC. 20 (12): 108. doi:10.1007/s11920-018-0971-2. ISSN 1523-3812. PMID 30306339. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Waltman Shearer Moore p." defined multiple times with different content

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Makthi – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë
 Commons: Makthet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale